7 najlepszych kanałów popularnonaukowych dla dzieci

7 najlepszych kanałów popularnonaukowych dla dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak wygląda kupa dinozaura? Jak umyć włosy i ręce w kosmosie? Jak zbudować wyrzutnię rakietową? Zróbmy dzieciom szkołę, która jest ciekawa i inspirująca! Pokażmy ciekawe doświadczenia, zachęćmy do eksperymentowania. Poznajcie kanały, które sprawdzają się u nas.

Nauczanie domowe często jest źródłem wielkiej frustracji ale szukając pozytywów tej sytuacji warto zauważyć, że jest to także okazja do zrobienia szkoły na własną modłę. Szkoła jest nudna? Nie ceni kreatywności i własnych rozwiązań? Zaproponujcie dzieciom coś lepszego!

Oto spis stron i kanałów, na których znajdziecie wiele inspirujących doświadczeń, które można zrobić samemu w domu lub je po prostu obejrzeć. Znajdziecie tu zarówno propozycje, które zaciekawią przedszkolaki jak i dzieci chodzące już do szkoły.

Stowarzyszenie Rzeczników Nauki na zaproszenie Empiku realizuje serię znakomitych filmików opatrzonych hasztagiem #wdomujestfajnieikropka.

Można tu zobaczyć jak za pomocą półtoralitrowej plastikowej butelki zrobić w domu wyrzutnię rakietową, jak zobaczyć dźwięk i gdzie szukać ukrytych kolorów.

Przecinek i kropka

Projekt Alpha – niezwykle wartościowe źródło wiedzy podanej w atrakcyjnej nowoczesnej formie skierowane do starszych dzieci.

Inicjatorem projektu jest Radek Brzózka, dziennikarz i popularyzator nauki. Znajdziecie tu wykłady, eksperymenty i wywiady prowadzone przez chemików, biologów, geologa planetarnego, zoologa, informatyka, filologa czy fizyka. O Projekcie Alpha napisano też na stronach OxforduProjekt Alpha

 

Ciekawą ofertę na czas #zostanwdomu przygotowało warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Na stronach centrum nauki znajdziemy propozycje prostych domowych eksperymentów. Nauczymy się na przykład jak można zrobić gdaczący kubek, szaszłykowy balon (czyli tak przebić balon żeby nadal był napompowany), jak zrobić hologram w telefonie, a nawet lizaki. Na fanpage'u Kopernika znajdziemy też różne dodatkowe filmiki, które pracownicy nagrywają w domowych warunkach.

Eksperymentowanie w domu

 

Oderwijmy się nieco od ziemskich spraw i udajmy się na Międzynarodową Stację Kosmiczną!

Zobaczcie, jak astronauci radzą sobie z codziennymi sprawami takimi jak mycie rąk, mycie włosów czy mokry ręcznik :-) A nawet, czy można zmienić siuśki w pitną wodę. (po angielsku dużo można zrozumieć bez znajomości języka.

NASA

 

Emce kwadrat – wspaniały popularnonaukowy kanał dla wszystkich, także dla dzieci.

W formie przystępnych filmików prowadząca opowiada o różnych otaczających nas zjawiskach i odkryciach. 

Emce

 

TED-ED, czyli edukacyjna propozycja formatu TED, skierowana do rodziców i dzieci.

Większość filmików jest po angielsku ale część ma podpisy po polsku. 

Ted ED

 

Wybuchy i szalone eksperymenty znajdziecie na kanale amerykańskiego popularyzatora nauki Steve'a Spanglera - The Spangler Effect

Wszystko dynamicznie zrealizowane, nic tylko oglądać! (kanał jest po angielsku). POniżej kadr z filmu o tym, jak w domu zafarbować goździki.

Spangler

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl