MAŁY ŻÓŁTY I MAŁY NIEBIESKI - o emocjach, przyjaźni i tolerancji - Leo Lionni

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 20,00 zł 29,90 zł 20.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 4.56
Producent: BABARYBA
Kod produktu: malyzolty
Pin It

Opis

Za pomocą niezwykle prostych ilustracji wyraża się przepiękna i mądra historia o przyjaźni, tolerancji i akceptacji. Ta słynna książka Leo Lionniego doczekała się kilkunastu wydań i wielu tłumaczeń na całym świecie.

Leo Lionni (1910-1999) zachęca dzieci do myślenia abstrakcyjnego, pobudza wyobraźnię czytelników do kreatywności. Zmusza do zastanowienia nad poważnymi sprawami w życiu małego człowieka: przyjaźnią, odpowiedzialnością za własne wybory, przynależnością do grupy i rodziny. 

Ilustracje, które powstały z gazetowych wydzieranek z potrzeby chwili (zobacz historię powstania książki niżej) pokazują, że można stworzyć coś niezwykle przejmującego za pomocą prostych środków. Książka, która powstała w 1953 roku niesie zawsze aktualne treści. 

"Mały żółty i mały niebieski" to najsłynniejsza oraz najczęściej nagradzana książka Leo Lionniego, uznana m.in. przez New York Timesa oraz American Institute of Graphic Arts za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci (Best Illustrated Children's Book). Stała się też inspiracją dla Herve Tulleta, autora bestsellera "Naciśnij mnie".

Mały żółty, mały niebieski_przyjaźń

Krótka historia powstania książki Mały żółty i mały niebieski

Leo Lionni wracał z wnukami – pięcioletnim Pippo i trzyletnią Ann – pociągiem z Nowego Jorku do domu w Greenwich. Na dworzec dotarli bardzo wcześnie i wsiedli do prawie pustego wagonu. Dzieci były po raz pierwszy same z dziadkiem. Początkowo zachowywały się grzecznie, onieśmielone całą sytuacją. Jednak już po kilku chwilach para małych aniołków zamieniła się w parę małych diabełków, dziko skacząc z jednego siedzenia na drugie…

Pasażerów w pociągu z każdą minutą było coraz więcej. Leo Lionni zdał sobie sprawę, że jeśli szybko nie wymyśli wnukom jakiejś zabawy, to cała podróż zamieni się w piekło.

Na szczęście kupił sobie magazyn „Life”, żeby poczytać podczas podróży. Zaczął przeglądać go razem z dziećmi, opowiadając im śmieszne historie o reklamach. Kiedy trafili na stronę z niebiesko-żółto-zielonym obrazkiem, Leo Lionni wpadł na genialny pomysł.

Wyrwał stronę z gazety i podarł ją na małe kawałki. Dzieci obserwowały go z zainteresowaniem i narastającym napięciem. Niebieski fragment papieru delikatnie przedarł na jeszcze mniejsze kawałki. To samo zrobił z żółtym i zielonym. Na kolanach położył swoją teczkę, żeby zrobić sobie stoliczek i powiedział niskim głosem: „To jest mały żółty, a to jest mały niebieski...”.

 Mały żółty, mały niebieski_rodzina

Recenzja z empik.com

Książka porusza wyobraźnię, buduje napięcie i radość. Skupia wzrok i myślenie na kółkach. Kółka bawią się ze sobą, skaczą, grzecznie siedzą w szkolnej ławce, zostają same w domu. A potem uczą o sile przyjaźni, tolerancji tego, kto jest odmienny. Nie w wyszukanych słowach, a w krótkich zdaniach, prostych metaforach i symbolicznych ilustracjach, w okazywaniu smutku i mocnym płaczu, w sile przebicia swoimi postawami. Każdy może wyczytać z tej historii swoją własną. Czytelnik w każdym wieku znajdzie tu coś dla siebie (jeśli potrafi czytać obrazy i wystarczą mu krótkie zdania).

Recenzja z serwisu Małe kruki

Książka powstała w 1959 roku, ale wciąż jest nowatorska, świeża i aktualna. Jest także potwierdzeniem, że genialne pomysły są zawsze najprostsze. Jak właśnie ten, aby ze strzępków kolorowej gazety zrobić bohaterów książki oraz opowiedzieć o nich nie tylko ciekawie, ale i wieloznacznie. Całą tę historię przeczytamy bardzo szybko, ale za prostą fabułą i ascetycznymi ilustracjami kryją się ważne tematy, o których warto rozmawiać. O tym, czym jest przyjaźń, miłość, rodzina, akceptacja tych, którzy są inni niż my, jaki wpływ na nasze życie mają ludzie, co stanowi o wartości człowieka. Opowieść o małym żółtym i małym niebieskim można interpretować, jak tylko czytelnik chce i czuje, dlatego ta książka nie ma jednego zakończenia.

Recenzja z serwisu Tylko dla mam. Jak wychować szczęśliwe dziecko

Opowieść o dwóch, a właściwie trzech kolorach. I o przyjaźni. Pokazana w najprostszy z możliwych sposobów. I najwłaściwszy z możliwych przekazów, bo za pomocą prostego obrazka, słowa i emocji. Gdybym miała w dwóch słowach powiedzieć, o czym jest ta książka, to bym powiedziała, że o tolerancji, akceptacji i przyjaźni. Jednak im prostsza książka, tym więcej ukrytych przekazów da się w niej znaleść. Taki paradoks przepięknych opowieści. Ona jest też o szacunku i otwartym umyśle (zerknij na ten wpis, może zechcesz z dzieckiem porozmawiać O miłości i szacunku), a także o dobrych emocjach, które czasem potrafią przezwyciężyć schematyczne myślenie.
Kim mogłyby być dwie plamki: niebieska i żółta?

dziećmi o ciemnym i jasnym kolorze skóry,
dzieckiem na wózku inwalidzkim i zdrowym,
dzieckiem biednym i bogatym,
dzieckiem zmęczonym i wypoczętym,
dzieckiem adoptowanym i biologicznym.
Jedna historia zawiera w sobie tysiąc wątków, które można poruszyć z pociechą. Nie, nie można, po prostu trzeba.

Dodatkowym plusem, już takim całkiem pedagogicznym, jest zabawa symbolami. Plamki symbolizują rodziny. Dziecko patrząc na nie, czytając o nich, wyobraża sobie konkretne postacie. To bardzo dobre ćwiczenie dla rozwijania twórczego myślenia i wyobraźni. A także budowania wewnętrznego słownika dziecka, które zachęcone przez dorosłego, samo może opowiedzieć o czym tak naprawdę jest ta historia. Dla jednych będzie o przyjaźni z Eskimosem, dla innych z alergikiem, dla jeszcze innych z otyłym, wyśmiewanym kolegą itd. Albo po prostu, o przyjaźni i miłości, która jak się okazuje, ostatecznie zawsze ma kolor zielony

 Mały żółty

Lionni jest artystą, który zachował w sobie zdolność myślenia przede wszystkim obrazami, dzięki czemu potrafił tworzyć prawdziwie szczere książki dla dzieci.

Bruno Bettelheim (austriacki psycholog, pediatra i pedagog)

 

MAŁY ŻÓŁTY I MAŁY NIEBIESKI
Leo Lionni
oprawa twarda
format: 210 x 210 mm
ISBN 978-83-62965-25-0
język wydania: polski
cena: 29,90 zł (w tym 5% VAT)

 

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (2)

13 grudnia 2016

Wydarte z papieru kółka to główni bohaterowie. Mały żółty i mały niebieski to dwaj przyjaciele, których rodzice są odpowiednio - żółci i niebiescy. Są tu też inne postacie - w innych kolorach - ale niebieski i żółty są sobie najbliżsi. Autor w tej niepozornej książce zwraca uwagę, jakimi dobrymi obserwatorami są dzieci, że są o wiele bardziej tolerancyjni niż dorośli i to, że rodzice mogą uczyć się niektórych zachowań i postaw od swych pociech. Nikt nie jest tak szczery jak dzieci, które są szczere i tolerancyjne. W takich postawach powinniśmy wychowywać dzieci, dając im najpierw dobry przykład.

21 sierpnia 2017

„Mały żółty i mały niebieski” to książka będąca idealnym preludium do nauki o kolorach i ich mieszaniu. Młody Czytelnik w trakcie lektury pozna historię dwójki przyjaciół – małego żółtego i małego niebieskiego, którzy – gdy się przytulili – stali się nagle małym zielonym! Warto przy tym sprawdzić z dziećmi, czy tak się rzeczywiście dzieje. A od połączenia żółtego z niebieskim już tylko jeden krok dzieli Was od zabawy w mieszanie różnych kolorów i nazywanie powstałych barw. Sama pamiętam, jak lubiłam tę zabawę w dzieciństwie i myślę, że nie byłam w tym odosobniona.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl