OHYDA. Mała księga obrzydliwości - książka dla dzieci o zwierzętach 5+ Figueras & Beullier
Cena regularna:
39,90 zł
towar niedostępny
więcej o książce:
Zwierzęta, robiąc różne obrzydliwe rzeczy, prowadzą po prostu normalne życie: jedzą, wydalają, porozumiewają się, walczą o przetrwanie... Dzięki tej książce odkryjecie ich najobrzydliwsze sekrety, a także dowiecie się, dlaczego muszą być aż tak ohydne!
Niektóre zwierzęta zachowują się w sposób, który może wydawać nam się dziwaczny, a wręcz odrażający! Wszy na przekąskę, siusiu jako osobista wizytówka, plucie trującą flegmą, śpiwór z glutów, bombardowanie kupą, odstraszanie smrodem, perfumy z wymiocin, odchody dla ochłody czy smarki jako witaminy... Dzieci będą OHYDĄ zachwycone!
Odkryjecie też obrzydliwe przyzwyczajenie, którego codziennie staramy się oduczyć nasze dzieci, a które one uwielbiają, a de facto jest ono prozdrowotne i wzmacnia ich odporność!
Na końcu książki znajdziecie też zbiór wiadomości o wydzielinach produkowanych przez człowieka oraz zabawny test do rozwiązania z przyjaciółmi lub z rodziną.
Recenzja z Instagrama Nietypowa Matka Polka:
Czy Waszym dzieciom też na wzmiankę o jakichkolwiek obrzydliwościach, świecą się radośnie oczy? A może taplają się szczęśliwe w tych wszystkich slime-glutach, gdy Wam – delikatnie mówiąc – się cofa? My właśnie, od jakiegoś roku, przechodzimy fascynację wszystkim tym, co wzbudza powszechną odrazę. Im bardziej „fuj!”, tym bardziej „super!”. A teraz wyobraźcie sobie, jak moje dziecko zareagowało na nowość Wydawnictwa Babaryba, z gorylem z rozciągniętym – pardąsik – glutem od nosa do palca na okładce, o wdzięcznym tytule „Ohyda. Mała księga obrzydliwości”. Dziki szał radości, to mało powiedziane.
Recenzja z bloga Mali czytelnicy:
Książka, którą dzieci pokochają. W końcu jest o tym, co obrzydliwe, a dzieci takie książki uwielbiają (często zupełnie odwrotnie niż dorośli). Okładka z gorylem wydłubującym sobie z nosa gluta, tytuł ze słowami ohyda i obrzydliwości jednych zachęcą, a innych odstraszą. Ci drudzy wiele stracą, i zabawy i ciekawych informacji.
Co w takim razie znajdziemy w środku? Pięknie ilustrowany leksykon wszystkiego co… ohydne ?
Bąki, bekanie, kupy, gluty, smarki, wymioty.. a to jeszcze nie koniec niespodzianek, które skrywa ta pozycja.
Książka podzielona jest na konkretne działy, a każdy z nich zawiera masę ciekawych informacji.
Czy wiedzieliście, że źródło śliny u ślimaka znajduje się w nodze?
Kupa hipopotama zabezpiecza jego terytorium i odstrasza intruzów?
Ptaki nie lubią błota, ponieważ skleja i obciąża im pióra?
Pośród żyjących ssaków jedynie kangury nie mają wszy?
Konkurs na bekanie wygrywają owce, które co chwila wydają z siebie głośne beknięcia?
Muchy robią siusiu i kupę jednocześnie?
Pies może bardzo dużo wywąchać z pupy innego psa?
Jeśli nie, to o tym wszystkim (i wielu, wielu innych ohydnych faktach) przeczytacie w tej książce.
Oprócz mnóstwa ciekawych informacji w każdym rozdziale, czeka na Was także kupo-katalog, opis różnych bąków i śliny, zbiór wiadomości o wydzielinach produkowanych przez człowieka, a także zabawny test. I wiele więcej.
Recenzja z bloga MAMA CARLA:
Każda strona przepełniona jest ciekawostkami z życia przeróżnych zwierząt, i to takimi, które uwielbiają kilkulatki! Podczas lektury co chwilę wołają “o fuuuu!”, ale nie chcą się oderwać od książki (a potem zaskakują babcie i dziadków historyjkami o zwierzęcych kupach, siuśkach i innych takich.
Dlaczego dzieci kochają ohydę?
Anna Czernow
Najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Dodatek do dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do czytania” Nr 2/2019.
Z okładki książki spogląda goryl wydłubujący sobie z nosa wstęgę wydzieliny potocznie zwanej glutem. Tak otwarcie wyeksponowana wstydliwa czynność zapowiada festiwal odstręczających zjawisk. Są to m.in.: kupy, puszczanie gazów, pryszcze, ślina i wymioty. Ujęty w formę informacyjnego leksykonu, pięknie ilustrowany tom reprezentuje popularny od kilku lat w literaturze dziecięcej nurt przez kontestatorów ochrzczony mianem „książek o kupie”.
Nurt ów od początku zyskał aprobatę niedorosłych czytelników (…). Z kolei u dorosłych dzieła tego typu nader często wywołują zgorszenie lub ataki moralnej paniki. „Książki o kupie” odsądza się od czci i wiary w grupach facebookowych, na forach internetowych, a nawet dyskusjach podczas konferencji poświęconych literaturze dziecięcej. Bronią ich nieliczni zazwyczaj entuzjaści. Dlaczego dzieci lubują się w ohydzie? Czemu chichoczą na widok ciągnących się glutów? (…).
Odpowiedzi na te pytania szukać należy na terytorium antropologii kultury. Zarówno radość z obrzydliwości, jak i niechęć do nich jest głęboko ludzka. Stanowi wręcz awers i rewers naszej rzeczywistości (…).
Można by spytać, co to ma wspólnego z literaturą dziecięcą. Bardzo dużo. Dziecięcość, na co zwracali uwagę filozofowie dzieciństwa z Januszem Korczakiem na czele, to stan marginalizowany,niemal równie niechętnie widziany na salonach dorosłości, co puszczanie bąków (smarkacze, gówniarze – czyż fizjologiczność określeń zarezerwowanych dla dzieci, nie jest symptomatyczna?). Istotą oficjalnej literatury dla najmłodszych jest pouczanie i przestrzeganie, dostosowywanie czytelników do salonowych wymagań.
Tymczasem dzieci wykreowały wentyl bezpieczeństwa, własną podkulturę śmiechu, przez badaczy zwaną folklorem dziecięcym. Jej wytwory to wierszyki, piosenki, wyliczanki i zagadki celebrujące wszystkie te obrzydliwości, które wypiera salon. Większość z nas pewnie pamięta je z własnego dzieciństwa. Zainspirowane folklorem dziecięcym „książki o kupie” wprawiają salon w moralną drżączkę (…).
Ohyda. Mała księga obrzydliwości
Emmanuelle Figueras & Gael Beulliercena detaliczna: 39,90 zł (w tym 5% VAT)
ISBN 978-83-62965-69-4
oprawa twarda
liczba stron 78
format: 17 x 25 cm
rok wydania: 2019
Patrycja Szydłowska
Ogromne brawo dla autorów za świetny pomysł jak wytłumaczyć dzieciom "biologię" i zachowanie zwierząt. "Ślina", "siusiu" nabierają naukowego wymiaru. Mój 7-latek uwielbia tę książkę :)
inia.inia.inia.recenzuje
Przed Państwem najpaskudniejsza z paskudnych Ohyda w czystej postaci. Ślina, kupa, wymiociny, ale opisane w arcyciekawy sposób. Niektórych śmieszy, innych brzydzi, a pozostali są ciekawi, dlaczego tak się dzieje? Jest to książka o zwierzętach i ich codziennym funkcjonowaniu. To, że paskudna, ale ile ciekawostek się w niej mieści. Co znajdziemy w środku, same obrzydliwości. Zaczynamy niepozornie od śliny czy dłubania w nosie. A później znajdujemy kupo-katalog, bąki, siuśki, beknięcia, nie ominiemy nawet wymiotów. A na końcu tego leksykonu dowiemy się jakimi paskudnikami są ludzie, no bo jesteśmy, prawda? Śmierdzące stopy, przykry zapach z ust, zaklejone uszy czy głowa w łupieżu. Wiedzieliście, że niektóre pająki plują, by złapać swoją ofiarę. Albo, że kupa wieloryba jest różowa. Fani różu zgłoście się ;). Niektóre ryby robią sobie ochronny śpiwór z glutów. Hmm, jak w tym spać? A to największy szok, wymiociny kaszalota są używane do produkcji perfum, nieźle. „Pryk! Jak się masz? Pryk, w porządku, a Ty? Gdy zapada noc, śledzie porozumiewają się ze sobą... za pomocą podwodnych bąków! Bąbelkowe pęcherzyki gazów wypuszczane ze śledziowych odbytów służą tym rybom do rozmowy i wymiany informacji w podwodnych ciemnościach”. Nie bójcie się tej książki, to nie jest głupkowata pozycja dla maluchów. Jest to przemyślana i arcyciekawa książka dla większych i mniejszych ciekawskich ludzików. Kupa zabawy gwarantowana.
wopisie.pl
Jest to na pewno jedna z najbardziej oryginalnych książek z jaką się spotkaliśmy. Przedstawione w niej fakty, na temat zwierzęcych zachowań są nietuzinkowe, cudaczne i z pewnością nie znajdziecie ich przeglądając encyklopedię zwierząt.
Katarzyna
Nie bójcie się, że jest to książka o kupie i siusiu. To książka o zachowaniach zwierząt, wyjaśniająca, skąd one wynikają. A kiedy znamy odpowiedź na kluczowe pytanie: "dlaczego", zachowanie nie wydaje się już tak ohydne, jest za to racjonalne. Mamy więc przed sobą bardzo ciekawą pozycję popularnonaukową. I stety lub nie - zostaje w pamięci :) Ja polecam.
Czytelnicze Podwórko
Co zaskakuje w książce „Ohyda. Mała księga obrzydliwości”? Przede wszystkim to, że autorzy w niezwykle ciekawie opowiadają o rzeczach pozornie odrzucających. Mało tego, piszą o nich w taki sposób, że każda, nawet najbardziej niesmaczna czynność nagle jest przez nas postrzegana zupełnie inaczej. Owszem, ustalone przez ludzi zasady wskazują nam, jak powinniśmy zachować się w towarzystwie, by być postrzeganym jako osoba kulturalna czy dobrze wychowana. Często jednak zapominamy, że pewne wstydliwe czynności są elementem naszej fizjologii. Co ciekawe, natura znalazła mnóstwo bardzo zaskakujących zastosowań dla tego, co według ludzi jest tematem tabu. Tak szerokie i bardzo ciekawe ujęcie tematu sprawia, że „Ohyda. Mała księga obrzydliwości” jest lekturą naprawdę interesującą!
Mama, żona - KOBIETA
To jedna z tych książek, która wzbudzi zachwyt w wielu dzieciach, natomiast w rodzicach niechęć albo wręcz obrzydzenia. Znajdziemy w niej całe mnóstwo obrzydliwości w świecie zwierząt. Dłubanie w nosie, zwierze, które wygrywa w bekaniu, co daje psu wąchanie pupy innego psa – to tylko mała namiastka tego, co w niej znajdziemy. Podzielona jest na rozdziały, dzięki którym wiemy, o czym zaraz poczytamy. Ilustracje są ciekawe, adekwatne do treści, a więc będą miały zwolenników oraz przeciwników. Dzieciom na pewno się spodobają, a to w końcu książka dla nich..... Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/02/wydawnictwo-babaryba-ksiazka-pt-ohyda.html
Zyciezokladki /Krystyna Stefań
Niecodzienna, intrygująca i zabawna jednocześnie - taka jest ta książka. Spełniła nasze oczekiwania w 100%. Do tego ekspresowa wysyłka i przemiła obsługa. Polecam!
Polecamyzabawki
Są takie tematy, które sieją zgorszenie wśród dorosłych, natomiast niezmiernie interesują dzieci. Przykładem tego będą najobrzydliwsze ciekawostki i sekrety o życiu zwierząt zebrane w książce pt. 'OHYDA. Mała księga obrzydliwości'. Zatem szykujcie się na masę wiedzy o kupach, glutach, ślinie, bąkach, wymiocinach, dłubaniu w nosie, wszach i wąchaniu pup. Brzmi strasznie? Nic bardziej mylnego, przecież to same fakty i normalne życie zwierząt, które jedzą, wydalają, porozumiewają się, a także walczą o przetrwanie. Mnóstwo ciekawych treści skrywa odpowiedzi na najbardziej zagadkowe pytania. Muszę przyznać rację opiniom, które głoszą, że podczas lektury tej książki dzieci co chwilę wołają “o fuuuu!”, ale nie chcą się oderwać od książki. Bardzo ciekawa pozycja, zabawnie zilustrowana zainteresuje zarówno tych młodszych, jak i starszych czytelników.
boys.books
Pamiętacie nasza fujkowa kolekcje, która Starszak bardzo lubił? Dziś dołącza do niej kolejna genialna pozycja - ,,Ohyda. Mała księga obrzydliwości'' od @wydawnictwobabaryba. Zachowania niektórych zwierząt mogą nam się wydawać bardzo dziwne i odrażające. Dla nich jednak są normalnym życiem. Zastanawiacie się co mam na myśli? Chociażby ślinienie się. Wiecie, że jeż po kontakcie z miętą zaczyna pluć zielona ślina? Również ślina u wielbłąda mówi nam o jego złości. U psiaków z kolei ślina świadczy o apetycie na daną rzecz. Bardzo specyficzna jest również ślina ślimaka, która możemy użyć jako kosmetyk! Kolejna dość obrzydliwa rzecza będzie kupa - temat, który zaawsze rozśmiesza i zaciekawią mojego Starszaka. Dowiedziałam się , że renifery podążają za berniklami ( rodzaj gęsi) aby zjadać ich pożywne kupy. Z kolei w przypadku hipopotama kupa pełni funkcję ostrzegawcza. Wiele ciekawostek znajdziecie w tej książce, z pewnością będziecie nie raz zaskoczeni. Dla mnie powstawanie takich książek jest bardzo fajna sprawa, bo takie ciekawostki mogą zachęcić dzieci do pogłębiania wiedzy o zwierzątkach i na te 'normalne' tematy ;)
wystrzalowa_biblioteczka
„Ohyda. Mała książka obrzydliwości” jest wbrew pozorom bardzo ciekawą lekturą. Szczerze mówiąc, całkiem nieźle się przy niej bawiliśmy a i wiele ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy. Niewielki format, twarda oprawa i matowe grube strony. Bardzo fajne ilustracje i ciekawe ułożenie tekstu. Mimo „dziwnego” tematu lektura świetna! Polecamy!
Gramy_i_czytamy
Zwierzęta bywają urocze, milutkie, a nad niektórymi można się wręcz rozpływać. Są też takie wzbudzające respekt, podziw, czasem nawet strach. Ale jest też druga strona medalu, ponieważ zwierzęta potrafią być również obrzydliwe i odrażające. Chcecie wiedzieć, dlaczego takie są? Chodźcie zatem na recenzję, ale uprzedzam, będzie zaskakująco i... ohydnie! Tak! Tutaj znajdziecie wszystko, co zwykle jest dla nas ludzi odpychające. Książka aż ocieka zwierzęcą śliną i zalatuje przykrymi zapaszkami, a wszystko w imię edukacji, by pokazać małym czytelnikom mechanizmy obronne zwierząt i ich sposoby porozumiewania się! Czy wiecie że: - Ornitologów mdli na widok i zapach gniazd dudków, bo Ci nigdy w nich nie sprzątają? - Bocian chcąc się ochłodzić oblepia swoje nogi kupą? - Goryle na deser jedzą swoje gile, wzmacniające odporność? - Samce żyrafy piją siki samic, by dowiedzieć się, czy te chcą randkować? - Śledzie rozmawiają za pomocą bąków? Takich smaczków z fascynującego świata zwierząt jest w książce dużo dużo więcej, co rusz będziecie przecierać oczy ze zdumienia! Na końcu jest też rozkładówka o wyjątkowych ssakach - ludziach! Można zatem dowiedzieć się również o naszych małych paskudztwach i zrozumieć, że to wszystko jest nieodłączną częścią natury! . Tematy wywołujące u dorosłych ciarki i odrazę, są bardzo pożądane wśród dzieciaków i z tego właśnie względu jestem przekonana, że publikacja zachwyci ich swą niebanalną tematyką, pobudzi ciekawość do zwierząt i przyniesie mnóstwo śmiechu. Książka bowiem napisana jest w sposób humorystyczny i momentami szokujący. Mnóstwo ilustracji w nieco przygaszonej kolorystyce doskonale współgrają z treścią i żartobliwym tonem książki. Informacje w niej przedstawione na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym są na wagę złota, można przecież zabłysnąć wśród rówieśników, zaskakując ich ohydnymi ciekawostkami, prawda? Dla sprawdzenia nowo nabytej wiedzy wykonacie test z 17 pytaniami, który znajduje się na końcu lektury. Ja zdałam śpiewająco, a jak poradzicie sobie wy? Totalny hit! Polecamy na rodzinne czytanie.