PLASTIK FANTASTIK? - Czy plastik zabija życie na Ziemi? Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci o plastiku, śmieciach i recyklingu 5+ - Eun-Ju Kim & Ji-Won Lee

dostępność: duża ilość
wysyłka w: 24 godziny
dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 25,00 zł

Cena regularna: 34,90 zł

25.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,90 zł
ilość egz.

towar niedostępny

więcej o książce:

Czy potraficie wyobrazić sobie nasze życie bez plastiku? Ludzie zużywają go ponad 300 milionów ton rocznie i liczba ta stale rośnie!

Dzięki tej książce dowiecie się, jak rozsądnie używać tworzyw sztucznych, aby uchronić Ziemię przed plastikową powodzią!

PLASTIK FANTASTIK to pierwsza tego typu publikacja dla młodych czytelników, która tak atrakcyjnie i wyczerpująco opowiada historię powstania plastiku oraz jego popularności, a w końcu szkodliwej nadprodukcji. Ogrom plastikowych śmieci szkodzi środowisku naturalnemu oraz zagraża równowadze ekologicznej na Ziemi. W tej książce znajdziemy nie tylko sporą dawkę wiedzy o tworzywach sztucznych (przystępnie napisaną oraz kolorowo zilustrowaną przez koreańskich autorów), ale też praktyczne porady oraz inspirujące pomysły na ograniczenie codziennego zużycia plastiku.

O tym, jak bardzo palący i aktualny to problem, świadczy fakt, iż prawa do książki (oryginalnie wydanej w Korei) sprzedano już do 11 państw: Francji, Wielkiej Brytanii oraz USA, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Turcji, Chin, Hong Kongu, Tajwanu oraz Polski.

Czy plastik bardziej pomaga nam w życiu codziennym, czy raczej szkodzi?

Te same cechy, które sprawiają, że zaczęliśmy stosować plastikowe wyroby tak powszechnie – a więc trwałość, niska cena, łatwość modelowania, ładne kolory – powodują też ogromne problemy dla środowiska naturalnego. Nadużywanie plastiku oraz jego nadprodukcja spowodowały, że jest go wszędzie pełno. Naukowcy szacują, iż jeśli do roku 2050 nic się nie zmieni, to w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!

Plastikowa butelka

 

Co robić z plastikiem?

Ale czy właściwie wiemy z czego powstaje plastik, kiedy go wynaleziono i dlaczego? Czy jest szkodliwy, czy też pożyteczny? W naszej książce znajdziecie nie tylko odpowiedzi na te pytania, ale też porady, jak korzystać z plastiku rozsądnie i jak radzić sobie z nadmiarem plastikowych śmieci. Przekonacie się też, że trzeba codziennie troszczyć się o środowisko naturalne i naszą piękną Ziemię.

Polska premiera (20 IX 2019) zbiegła się z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym – Protest Tysięcy Miast i głośnym wystąpieniem Grety Thunberg w sprawie odpowiedzialności dorosłych za globalne ocieplenie. 

 

nagroda KOPD

Książka otrzymała Nagrodę Główną w konkursie "Świat przyjazny dziecku" organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. 

 

Moje dziecko się nudzi

fragment recenzji z bloga Moje dziecko się nudzi

Najnowsza pozycja od Wydawnictwa Babaryba to małe kompendium wiedzy o plastiku. Zaczyna się niepozornie od historii pewnego statku, z którego na skutek sztormu wpadło do wody 12 kontenerów pełnych plastikowych zabawek do kąpieli. Zwierzątka te znajdowano na plażach niemal na całym świecie w doskonałym stanie.
W ten prosty sposób przekonujemy się jak wytrzymały jest plastik. Dalej jest coraz lepiej: dowiemy się ile mamy go wokół nas, jak i z czego powstaje, gdzie oraz na jaką skalę jest używany, czy gdzie się podziewa po użyciu przez człowieka.
Bardzo podoba mi się profesjonalne podejście do tematu, czyli przestawienie również plusów związanych ze stworzeniem plastiku (zastąpił kość słoniową w produkcji kul bilardowych, dzięki niemu produkty i pojazdy są lżejsze, przez co zużywają mniej paliwa).
Na koniec czytelnik pozna kraje, które starają się wpłynąć na ograniczenie używania plastiku, dowie się jak przebiega recykling oraz przeczyta w jaki sposób nie tylko naukowcy, ale i zwykli ludzie szukają sposobów, aby rozwiązać problem z plastikowymi odpadami.
Kwintesencją tej pozycji jest ostatnia strona, z której pochodzi cytat: Dzięki plastikowy nasze życie stało się bardzo wygodne. Ale przeogromna ilość plastikowych śmieci spowodowała, że musimy zacząć używać go rozważnie, aby uchronić Ziemię przed ekologiczną katastrofą.
Oj, jest to pozycja godna uwagi!

 

fragment recenzji książki Plastik fantastik? z bloga Inia recenzuje

Ta książka to HIT. Mogę szczerze powiedzieć, że najlepsza w tym roku, którą czytałam. To skarbnica wiedzy w pigułce. Mówi o najważniejszym obecnie temacie na świecie: o ekologii i ratowaniu naszej planety.

Plastik fantastik? Już sam ironiczny tytuł jest aluzją. Całe nasze plastikowe życie skłania nas do dyskusji i przemyśleń. To edukacyjna książka dla dzieci o plastiku, recyklingu i ekologii.

Plastik jest lekki, dlatego tak chętnie jest wykorzystywany do wszystkiego. Ale jest jeden znaczący haczyk, rozkłada się od 100-1000 lat, a zużywamy ok. 280 ml ton plastikowych śmieci, które co roku trafiają na wysypiska. A TYLKO 9% odzyskujemy i zużywamy ponownie.

Spalanie plastiku, tak usuwa go ale opary są szalenie szkodliwe dla naszego zdrowia. Na Oceanie Spokojnym jest dryfująca wyspa, nazwana Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci i już jest 5 razy większa niż Polska.

Zdecydowanie większa część naszego wygodnego życia jest plastikowa. Przytoczone w książce dane są zatrważające. Przyznajmy się, że z drwiną słuchamy informacji sugerujących nam ograniczenie zużycia plastiku w naszym codziennym życiu.

Mówią jedna osoba nic nie zmieni, pomyślało 30 milionów Polaków. A ile jest takich osób na świecie?

Zacznijmy od drobnostki, jak np. zakup filtra do wody i picie kranówki. Czy jeszcze łatwiej, bawełniane torby zamiast reklamówek. Woreczki z firanek zastępujące torebki foliowe na owoce, warzywa czy pieczywo. Ja tak robię od dłuższego czasu, w supermarkecie, na targu. A zakrętki widoczne na zdjęciu Mąż przyniósł mi z pracy, bo zbierają!

 

fragment recenzji Plastik fantastik? z bloga Mama Carla

Tę książkę powinien przeczytać każdy. Choć jedno przeczytanie to za mało – warto sięgać po nią regularnie i my tak właśnie robimy. Szczerze mówiąc myślałam, że „Plastik fantastik?” niczym specjalnie mnie nie zaskoczy – w końcu dobrze wiem, że plastik jest zmorą naszych czasów i wkrótce wszyscy w nim utoniemy… I tak, w książce przeczytamy o zgubnych skutkach nadprodukcji plastiku, o tym jak wiele przedmiotów codziennego użytku jest z niego wytworzonych i jak negatywnie wpływa na środowisko i zwierzęta, a tym samym i na ludzi. Ale nie tylko!

Przeczytamy też wiele o historii plastiku, o tym jak się go wytwarza, jak pozytywnie odmienił oblicze medycyny (np. przed upowszechnieniem plastiku używano sterylizowanych szklanych strzykawek, które niestety czasem nie były odpowiednio przygotowane i dochodziło do zakażeń pacjentów groźnymi chorobami). Dowiemy się co się dzieje ze zużytymi plastikowymi produktami, jak przebiega recykling.

Dzieci poznają sposoby na radzenie sobie z nadmiarem plastiku w różnych krajach oraz co każdy z nas może zrobić, żeby uczynić świat choć trochę mniej zanieczyszczony tworzywami sztucznymi.

Wszystkie te wątki składają się na prawdziwe kompendium wiedzy o plastiku dla dzieci. W dodatku napisane bardzo przystępnym językiem i ubrane w ciekawe, przejrzyste grafiki. Must have!

wypadek kontenerowca

fragment recenzji książki Plastik fantastik? z bloga Ocean Baśni

Trafiła do nas niezwykle ważna książka koreańskiego duetu Eun-ju Kim i Ji-won Lee. Skąd się bierze plastik? Jakie są jego właściwości? Dlaczego ludzie tak chętnie korzystają z tego rodzaju tworzywa i jaki wpływ wywiera ono na środowisko? W tej publikacji wszystkie odpowiedzi są na wyciągnięcie ręki.

Cała opowieść rozpoczyna się od pewnego niezwykłego wydarzenia: podczas sztormu do Oceanu Spokojnego wpadają kontenery z zabawkami do kąpieli. Dlaczego nawet kilkanaście miesięcy po tej katastrofie u wybrzeży Ameryki znajdowano kolorowe kaczuszki, żabki czy żółwie? Dlaczego się nie rozpuściły? Były z plastiku, a to materiał niezwykle wytrzymały i zdecydowanie nieprzyjazny środowisku.

Spotykamy się z nim praktycznie wszędzie. Tworzywa sztuczne otaczają nas w domu, szkole, pracy, na ulicy, w parku… Z czego powstaje plastik i jak się go formuje? Książka Plastik fantastik? wyjaśnia wszystko krok po kroku. Mamy schemat budowy kolumny destylacyjnej w rafinerii, a także przedstawienie procesu powstawania tego materiału, który jest lekki, wygodny i wytrzymały. Stosuje się go w niemal każdej dziedzinie przemysłu: od konstruowania samolotów po medyczne oprzyrządowania. Nie jest nowym wynalazkiem. Znano go już pod koniec XIX wieku. Przyczynił się m.in. do ratowania słoni. Przy produkcji kul bilardowych zastąpił bowiem kość słoniową. Przez kolejne dekady rósł w siłę i rozpoczął ekspansję na cały świat. Najbardziej zadziwia i jednocześnie najbardziej niepokoi skala rocznej produkcji plastiku. Liczby porażają: w ciągu roku na wysypiska śmieci trafia 280 milionów ton plastikowych śmieci. Część z nich trafia do oceanów (blisko 8 milionów ton). Plastik stanowi zagrożenie dla morskich zwierząt (ten fragment zrobił na moich małych czytelnikach największe wrażenie). Na wyobraźnię działa również wizja Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci (pięć razy większej niż powierzchnia Polski).

Czy jest szansa na pokonanie plastikowej plagi? Częściowo tak, ale w tej walce potrzebny będzie udział każdego z nas. Na końcu książki poznajemy niezwykłego chłopca, który wymyślił sposób na sprzątanie oceanów i podziwiamy nietypową łódź „Plastiki”. Nie można zupełnie wyeliminować plastiku z pewnych dziedzin ludzkiej działalności. Zacznijmy jednak od siebie i od zmiany naszych przyzwyczajeń. Na ostatnich stronach znajdziemy cenne wskazówki, które pomogą nam ograniczyć zużycie plastiku w życiu codziennym. Polecamy tę publikację zarówno dzieciom, jak i dorosłym. To lektura obowiązkowa dla wszystkich. Troska o środowisko, w którym będą żyły nasze dzieci, jest dziś sprawą priorytetową. Gorąco polecamy!

fragment recenzji książki Plastik fantastik? z bloga Di bloguje:

Być może niewiele osób przejmuje się grożącą katastrofą ekologiczną, bo to może nie nastąpi teraz czy jutro, ale z pewnością wpłynie na nasze przyszłe pokolenia. Dlatego moim zdanie bardzo ważną rzeczą jest uświadomienie innych w takich właśnie ważnych kwestiach i uczenie dzieci od najmłodszych lat o plastiku, śmieciach oraz recyklingu.
 
Książka w sposób dokładny i atrakcyjny opowiada o tym jak powstał plastik, dlaczego go tak chętnie używamy w hurtowych ilościach i o jego negatywnych skutkach w nadprodukcji.
Fakt, wynalezienie plastiku było naprawdę potrzebne, bo np. jednorazowe, sterylne strzykawki zapewniły bezpieczeństwo w trakcie leczenia. Mimo wszystko jego ogromna produkcja aktualnie jest kolosalnym problemem. Wszędzie możemy ujrzeć plastik, który zalega dosłownie wszędzie...

Pamiętam jak jeszcze w czasach szkolny były akcje ze zbieraniem plastikowych butelek lub klasowe wycieczki do lasu, aby uprzątnąć śmieci. Plastik w dzisiejszych czasach to... plaga. I jak wspomniałam, czasami naprawdę można mu dużo zawdzięczać, ale w wielu przypadkach wcale nie jest aż taki potrzebny. Tym bardziej, że na świecie jest jego bardzo wielka nadprodukcja, która negatywnie wpływa nie tylko na ekologię, ale także i na nasze zdrowie. Książka ta jest wielką skarbnicą wiedzy zawierającą mnóstwo praktycznych porad mających na celu zmniejszenie codziennego zużycia plastiku. Całość jest bardzo ładnie wydana, a kolorowe ilustracje zachęcają młodego czytelnika do prześledzenia całej publikacji.

fragment recenzji książki Plastik fantastik? z instagrama @anula_r:

...chodzi o wszechobecny plastik... W jaki sposób go unikacie? My na przykład zrezygnowaliśmy z wody w butelkach, nałożyliśmy filtry i pijemy kranówę. Uważam, ze trzeba też w tej kwestii uświadamiać nasze dzieci. W tym temacie może dużo wyjaśnić najnowsza pozycja od Wydawnictwa Babaryba PLASTIK FANTASTIK, która jest małym kompendium wiedzy o plastiku dla najmłodszych. Dzięki tej książce dowiemy się, ile mamy plastiku wokół nas oraz gdzie i na jaką skale jest używany. Poznamy też kraje, które starają się ograniczać jego użycie oraz przeczytamy, jak naukowcy i zwykli ludzie szukają sposobów, aby rozwiązać problem z plastikowymi odpadami. Jest to kolejna książka Wydawnictwa Babaryba godna uwagi, wnosząca wiele ważnych informacji!

 

fragment recenzji książki Plastik fantastik? z bloga Bajkochłonka:

Nauka myślenia o planecie powinna zaczynać się jak najwcześniej, dlatego takie książki jak PLASTIK FANTASTIK? uważam za szalenie istotne. Pomagają one nie tylko zrozumieć, jak duże znaczenie mają wyuczone i zdrowe nawyki, ale także dają szansę na zastanowienie, co można zrobić, żeby być bardziej świadomym konsumentem.

Książka przy tym jest bardzo ładna pod względem estetycznym. Ji-Won Lee podszedł do temu z technicznym zacięciem – niektóre rozkładówki wyglądają jak makiety, które fantastycznie wpisują się w zobrazowanie tematu.

Czytając PLASTIK FANTASTIK? można także zabawić się w liczenie kaczuszek, które ilustrator porozrzucał po całej książce.

Niezwykle polecam ten tytuł wszystkim dzieciom powyżej 4. roku życia.

Segregacja

fragment recenzji książki Plastik fantastik? z bloga Wilcze lektury:

Skierowana do młodych czytelników, książka koreańskich autorów wprowadza ich w plastikowy świat. A to niestety świat pełen odpadów… Wynalezione w drugiej połowie XIX wieku pierwsze tworzywo sztuczne, bardzo szybko stało się popularne. Tanie i łatwe do wyprodukowania, wciąż udoskonalane, szybko wyparło naturalne materiały. Nic dziwnego… Bo plastikowe przedmioty są wygodne. Ich lekkość, niska cena sprawiają że większość ludzi używa ich na co dzień, bez cienia refleksji. A zużycie plastiku wciąż rośnie....

Teraz to ponad 300 milionów ton rocznie! Ta liczba jest przerażająca! Nasza planeta tonie w śmieciach. Niestety tylko mały procent tych odpadów jesteśmy w stanie odzyskać i zużyć ponownie.. Plastik w ziemi rozkłada się od 100 to 1000 lat! Blisko 8 milionów ton odpadów dostaje się do oceanów zagrażając morskim zwierzętom. W niektórych krajach już wprowadzono zakaz używania plastikowych torebek. Większość państw wciąż jednak nie chce się przyznać, że stoimy przed ekologiczną katastrofą… Dlatego trzeba o tym mówić i pisać!

PLASTIK FANTASTIK? to książka edukacyjna, w której czytelnicy zobaczą na schematach jak i z czego powstaje plastik, dowiedzą się o jego zaletach (np. w medycynie – jednorazowe rękawiczki, strzykawki, torby medyczne, kroplówki są bezpieczne i wykluczają ryzyko infekcji), ale i wadach. Szkodliwy czy pożyteczny? Czy można go ograniczyć? Autorzy podpowiedzą jak zacząć walczyć z plastikowym problemem i wytłumaczą, dlaczego tak ważna jest segregacja śmieci.

To świetna, dobrze wydana pozycja, która pozwala poznać i zrozumieć wagę problemu. Cieszy fakt, że prawa do książki (oryginalnie wydanej w Korei) sprzedano już do 11 państw. Ciekawie zilustrowana i napisana, uświadamia nie tylko dzieciom ważny problem, z którym powinniśmy się zmierzyć. A zacząć należy oczywiście od siebie. Ograniczyć foliowe woreczki, plastikowe butelki, wybierać naturalne materiały, segregować i …rozmawiać o tym z młodym pokoleniem. W domu i w szkole. Dlatego książkę polecam również nauczycielom. Może Wam posłużyć jako materiał do ciekawych zajęć w szkole.

recenzja książki Plastik fantastik? z bloga Dobrzesiebaw.pl:

Ostatnio dużo mówi się o tym, że nasza ziemie dosłownie NISZCZEJE. Zalewa ją fala plastiku, który MY WSZYSCY produkujemy. A raczej wyrażamy potrzebę jego produkcji, kupując niezmiennie dziesiątki kilogramów plastiku i przynosząc je do domu w postaci butelek czy pudełeczek. PLASTIK FANTASTIK? to książka, która pokazuje nam skalę tego problemu i absolutnie każdy – i mały i duży – powinien ją przeczytać!

Chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej. Nie oszczędzamy na nich w żaden sposób, spełniamy ich zachcianki – w miarę naszych możliwości. Jeśli chcą iść dodatkowo na piłkę nożną, to na pozwalamy. Jeździmy na wycieczki, by poznawały świat i historię. Podstawiamy im pod nos warzywa i owoce.. ale czy naprawdę robimy dla nich WSZYSTKO, by miały szczęśliwą przyszłość? NIE!

Ziemię „zalała fala plastiku”. Problem jest tak poważny, że to ogromne WYSYPISKO śmieci widać nawet z kosmosu. Jeśli nie zaczniemy działać i uświadamiać dzieci co nas czeka w takim przypadku, to nie ocalimy ani tej naszej ziemi, ani człowieczeństwa.

Wiecie kiedy pojawił się plastik? Albo jak wygląda jego produkcja? A może chociaż znacie wady plastiku? Ta edukacyjna książka odpowie Wam na te wszystkie pytania i może skłoni do tego, byście zabierali na zakupy wielorazowe torby, zamiast tych foliowych. Kupowali mleko w szklanych butelkach, a wodę filtrowali. W domu!

Jeśli chcemy ocalić świat przed zagładą, pora ruszyć na ratunek. I to jak najszybciej. Amen!

zanieczyszczenie mórz i oceanów

recenzja książki Plastik fantastik? z bloga SilesiaDzieci.pl:

W styczniu 1992 r. w wyniku sztormu wpadło do Oceanu Spokojnego 12 kontenerów wypełnionych zabawkami. Te, niesione morskimi prądami, po wielu miesiącach trafiły na najodleglejsze plaże, najzimniejsze lodowce i najgorętsze wyspy. Przypadek gumowych kaczuszek, to jedynie wstęp, zaproszenie do podróży po historii plastiku.

Wydawnictwo Babaryba potrafi trafnie przetłumaczyć tytuł. W ten sposób poważny 'Plastik. Jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość' przemieniło się w polski 'Plastik fantastik?', który dokładnie obrazuje problem poruszany w książce – czy plastik to technologiczny dar i wspaniały wynalazek, czy tani i tandetny śmieć?

Wielka księga plastiku

'Plastik fantastik?' to naprawdę wyczerpujące opracowanie dotyczące plastiku. Dzięki kolorowym ilustracjom i szczegółowym opisom może stać się pasjonującą lekturą zarówno dla przedszkolaka, jak i starszego ucznia. Autor wyjaśnia skąd bierze się plastik i jak tworzy się z niego różne przedmioty. Poznajemy też historię tworzyw sztucznych i ich ogromny wpływ na nasze życie.

Życie z plastikiem jest łatwiejsze, ale co dalej?

Książka ta daleka jest od jakiejkolwiek eko-propagandy, nachalnych haseł i straszenia końcem świata. W sposób uczciwy pokazuje jak wiele dobrego niosą za sobą plastikowe produkty w medycynie, rozwoju technologii i codziennym życiu. Celem książki jest jednak pokazanie skutków nierozsądnego zużywania plastiku, który jest cudownie trwały, a przez to staje się też niezwykle trwałym i trudnym do usunięcia odpadem.

Plastikowy problem

Gdy czytelnik dowie się już, że plastik zatruwa zwierzęta, na wysypiskach znajdują się plastikowe góry, a na oceanach ogromne plastikowe wysypy. Gdy stanie przed prawdą, że plastik jednak nie jest fantastik, to autor nie zostawia go z tym przerażającym faktem. Ostatnia część książki, to opowieść o tym, co robi świat, by opanować ten problem. Z niej każdy dowie się jak nadać plastikowi drugie życie i jak odpowiedzialnie korzystać z plastikowej technologii.

Uwrażliwić i żyć mądrze

'Plastik fantastik?' to świetny sposób, by uczulić najmłodszych na sprawy środowiska i zmienić rodzinne przyzwyczajenia. Sądzę, że wielu dorosłym również przyda się taka lektura. Zachęcamy do czytania w rodzinnym gronie i dołączenia, do wszystkich tych, którzy już dawno ograniczają jednorazowy plastik w swoim otoczeniu.

fragment programu PYTANIE NA ŚNIADANIE (kliknij tutaj) o książce PLASTIK FANTASTIK? 

plastikowe butelki


Fragment recenzji z bloga CzyTaMaja

Dwudziestego drugiego kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W trosce o dobro naszej planety oraz nas samych powinniśmy w miarę możliwości unikać plastiku. Rozejrzyjmy się, istnieje przecież mnóstwo alternatyw. Jeśli wybieramy się do kawiarni i mamy w kuchennej szafce termos, spakujmy go do plecaka. Pomyślicie pewnie - przecież jeden jednorazowy kubek i tak niewiele zmieni. I faktycznie, muszę przyznać, że macie rację. Ale jeśli wszyscy będziemy nosić ze sobą termosy, możemy zdziałać naprawdę wiele. Tak samo jest ze słomkami, wacikami, plastikowymi sztućcami i wszystkimi przedmiotami jednorazowego użytku.

Autorki książki "Plastik fantastik?" postanowiły zebrać informacje o plastiku, które każdemu z nas obiły się o uszy, jednak najczęściej nie zgłębialiśmy tematu. Wiecie, czym dokładnie jest recykling? Jak produkuje się plastikowe naczynia, zabawki, nici oraz folie? W jaki sposób wytwarza się tworzywo sztuczne i z czego dokładnie powstaje? Nie znacie odpowiedzi na te pytania? Koniecznie musicie sięgnąć po "Plastik fantastik?". Jeśli macie powyżej pięciu lat, śmiało możecie wziąć do ręki naszą pozycję, zawołać domowników i wspólnie ją przeczytać. Całość idealnie dopełniają urocze ilustracje o cieszących oko kolorach.

 

wiry i wyspy smieci

 

Plastik fantastik?
tekst: Eun-Ju Kim / ilustracje: Ji-Won Lee
tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

cena detaliczna: 34,90 zł
ISBN 978-83-62965-71-7
oprawa twarda
liczba stron: 40
rok wydania: 2019
kategoria wiekowa: 6+


Książki ekologiczne

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

dostawa:

Także mogą Ci się spodobać

Opinie o książce (21)

25 września 2019

Ta książka to hit. Mogę szczerze powiedzieć, że najlepsza w tym roku którą czytałam. To skarbnica wiedzy w pigułce. Mówi o najważniejszym obecnie temacie na świecie, o ekologii i ratowaniu naszej planety. Plastik fantastik? Już sam ironiczny tytuł jest aluzją. Całe nasze plastikowe życie skłania nas do dyskusji i przemyśleń. Plastik jest lekki, dlatego tak chętnie jest wykorzystywany do wszystkiego. Ale jest jeden znaczący haczyk, rozkłada się od 100-1000lat, a zużywamy ok 280 ml ton plastikowych śmieci, które co roku trafiają na wysypiska. A TYLKO 9% odzyskujemy i zużywamy ponownie. Spalanie plastiku, tak usuwa go ale opary są szalenie szkodliwe dla naszego zdrowia. Na Oceanie Spokojnym kest dryfująca wyspa, nazwana Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci i już jest 5 razy większa niż Polska. Zdecydowanie większa część naszego wygodnego życia jest plastikowa. Przytoczone w książce dane są zatrważające. Przyznajmy się, że z drwiną słuchamy informacji sugerujących nam ograniczenie zużycia plastiku w naszym codziennym życiu. Mówią jedna osoba nic nie zmieni, pomyślało 30 milionów Polaków. A ile jest takich osób na świecie? Zacznijmy od drobnostki, jak np. zakup filtra do wody i picie kranówki. Czy jeszcze łatwiej, bawełniane torby zamiast reklamówek. Woreczki z firanek zastępujące torebki foliowe na owoce, warzywa czy pieczywo. Ja tak robię od dłuższego czasu, w supermarkecie, na targu. A zakrętki widoczne na zdjęciu Mąż przyniósł mi z pracy, bo zbierają ;)

6 października 2019

Książka ta powstała w Korei Południowej, a prawa do niej sprzedano już do 11 krajów. Opowiada o okolicznościach powstania plastiku, dlaczego tak chętnie i tak dużo go używamy. Wynalezienie plastiku miało też pozytywne skutki (np. jednorazowe strzykawki dzięki którym wzrosła sterylność i bezpieczeństwo leczenia) ale problemem jest jego nadprodukcja i trwałość, z powodu której zalega on wszędzie. Od Rowu Mariańskiego po Mount Everest ! Mój syn wrócił ostatnio ze szkoły po zajęciach kółka biologicznego i z przerażeniem opowiadał o wyspie zwanej Trash Island (Wielka Pacyficzna Plama Śmieci). Jest to gigantyczne, dryfujące skupisko odpadów, głównie plastikowych, które wskutek działania prądów morskich zatrzymują się w północnej części oceanu, między Kalifornią a Hawajami. Problem zanieczyszczenia środowiska dotyczy nas wszystkich i niezbędne jest, abyśmy starali się uwrażliwić na niego najmłodszych. Ta kolorowa, przystępnie napisana książeczka w niezwykle atrakcyjny dla dzieci sposób opowiada o tym, jak powstaje plastik, dlaczego jest tak chętnie używany w dużych ilościach, a także o jego negatywnych skutkach. Nadprodukcja tworzyw sztucznych i ich wszechstronne zastosowanie budzą lęk i przerażenie, gdyż plastikowe odpadki zalegają dosłownie wszędzie! Zdecydowanie większa część naszego dobytku jest plastikowa! Przytoczone w książce dane są zatrważające. Ważne jest, aby naszym dzieciom od najmłodszych lat pokazywać, w jaki sposób mogą wpłynąć na losy naszej planety. Musimy nauczyć się ją szanować i dbać o nią, aby następne pokolenia również mogły się cieszyć nieskażoną naturą. Dlatego tak istotne jest podsuwanie najmłodszym wartościowych książek, które w przystępny sposób wyjaśnią, jak my sami - nawet kilkuletni ! - możemy wpływać na dalsze losy Ziemi ! "Plastik fantastik" to kompendium wiedzy o rewolucyjnym wynalazku, ale i zmorze naszych czasów - plastiku. Koniecznie sięgnijcie po nią wraz ze swoimi dziećmi!

13 października 2019

Nasz świat umiera... - to prawda, którą dostrzegamy chyba wszyscy, a jeśli twierdzimy inaczej, to tylko i wyłącznie z faktu braku chęci pogodzenia się z faktami, jakie widzimy każdego dnia. Na szczęście nie jest jeszcze za późno na ratunek, uleczenie naszej planety i odwrócenie przerażających zmian, jakie to nastają na naszych oczach. By tak się jednak stało, niezbędna jest edukacja - i to przede wszystkim najmłodszych. W tym względzie ogromną pomocą może okazać się wspaniała i niezwykle ważna książka dla dzieci pt. "Plastik fantastik?", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Babaryba! Ji-Won Lee i Eun-Ju Kim - koreańscy autorzy niniejszej opowieści, zapraszają nas tutaj do spotkania z plastikiem. Plastikiem, czyli wszechobecnym tworzywem, które wypełnia nasze domy, miasta i w zasadzie każda chwilę naszego życia. To właśnie dzięki tej lekturze najmłodsi czytelnicy poznają historię tego materiału, jego powszechne zastosowanie - m.in. także na przykładzie zabawek, jak i również rzecz najważniejszą - zagrożenia, jakie płyną z jego stosowania. Zagrożenia dla mórz i oceanów oraz żyjących tam stworzeń, dla lasów, powietrza, ale też i nas - ludzi. Drugą część tej pięknej opowieści stanowi zaś cenna lekcja na temat tego, jak rozsądnie używać plastiku i minimalizować jego wpływ na naszą planetę, a tym samym i przyszłość nas wszystkich! Ta pięknie wydana książka spełnia sobą niezwykle ważną rolę, jaką to jest edukacja najmłodszego pokolenia o tym, jak bardzo ważne jest dbanie o czyste środowisko. A czyni to w najlepszy z możliwych sposobów, czyli za pomocą niezwykle ciekawej, prostej i ze wszech miar przystępnej narracji, która łączy sobą ciekawy tekst, z niezwykle efektownymi ilustracjami. Tym samym też to czytelnicze spotkanie jest przyjemnym, interesującym od pierwszej do ostatniej strony, jak i wreszcie ukazującym problem nadmiernego plastiku w sposób bardzo czytelny - nawet dla kilkuletnich dzieci. Największym zaskoczeniem podczas lektury tej książeczki było dla mnie to, że nie ukazuje ona plastiku, jako wroga nas wszystkich, a wręcz przeciwnie. Otóż pierwsze strony obrazują nam wartość i wagę wynalezienia tego materiału, który sprawdza się doskonale nie tylko na polu przemysłu, transportu, czy budownictwa, ale też i chociażby w medycynie, gdzie to plastikowe protezy mogą ratować ludzkie życie. Dopełnieniem tej wiedzy jest zaś wskazanie kroków, rozwiązań i pomysłów na nasze codzienne obchodzenie się z plastikiem, tak by używać go wtedy, gdy jest naprawdę niezbędnym, jak i też by poddawać go segregacji. To może zrobić każdy z nas - dorosłych i dzieci, by w ten sposób pomóc naszej błękitnej planecie... Myślę, że to bardzo rozsądne i sprawiedliwe podejście autorów do tego tematu. Treść tej opowieści wypełniają sceny z naszego życia, z życia zwierząt, czy też chociażby te obrazujące obraz naszego świata, zmagającego z nadmiarem zanieczyszczeń - w tym także i tych w postaci plastiku. Sceny te zostały ukazane tu w postaci pięknych, wielobarwnych i przyjemnych da oka rysunków, które zajmują swoim formatem całe strony. To pociągnięte lekką kreską, proste w swej formie, jak i ze wszech miar w pełni zrozumiałe dla małych dzieci ilustracje, których dopełnia oczywiście równie czytelny i przystępny tekst. I tu również należą się wielkie słowa uznania względem autorów i wydawców tej książki, którzy zadbali o tym, by ta była jak najbardziej atrakcyjną dla dziecięcego czytelnika - niezależnie od tego, czy dziecko potrafi już samodzielnie czytać, czy też jego przygody z tym tytułem będzie wiązała się ze wspólnym czytaniem z mamą, tatą lub babcią. Po lekturze tej pozycji mogę stwierdzić z całym przekonaniem, że nie ma lepszej drogi i pomysłu na ekologiczną edukację najmłodszych, aniżeli właśnie poprzez formę spotkania z pasjonującą, bajkową w swej formie, książką. To właśnie dzięki tej pozycji każdy maluch spojrzy zupełnie inaczej na plastikowe słomki, sztućce, czy też swoje zabawki, które może on - i mam nadzieję, że po tym spotkaniu zechce, zamienić na przedmioty wykonane z innego materiału. Podobnie ma się rzecz z kwestią segregowania plastiku, która to musi stać się społeczną normą, do czego to być może doprowadzi w jakimś sensie właśnie ta książka. Ksiażka "Plastik fantastik?", to bezsprzecznie pozycja ważna, potrzebna i do tego mogąca przynieść wiele dobrego w zakresie ekologicznej edukacji wśród najmłodszych mieszkańców naszego kraju, jak i całego świata. To także swoista inwestycja w przyszłość naszych dzieci, do której to skorzystania namawiam gorąco wszystkich rodziców. A poza tym jest to naprawdę ciekawa, przyjemnie napisania i niosącą sobą wielką rozrywkę książka, którą pokocha każde dziecko. Tym samym nie pozostaje mi już nic innego, aniżeli gorąco zachęcić wszystkich do sięgnięcia po tę pięknie wydaną pozycję, co też i niniejszym czynię!

14 października 2019

"Plastik-fantastik?" uwrażliwia na ekologię, dobro zwierząt, edukuje, ciekawi, intryguje, ale też chwilami wzrusza. Wzrusza i smuci, ponieważ nie znam nikogo obojętnego na krzywdę zwierząt - krzywdę wyrządzaną przez ludzkie (nasze) zaniedbania. Bo kto śmieci jak nie my? "Plastik-fantastik?" podpowie w jaki sposób chronić naszą planetę, inspiruje oraz zachęca czytelników (nie tylko dzieci!) do aktywnego dbania o środowisko.

27 lutego 2020

Plastik fantastik Eun-Ju Kim i Ji-Won Lee to wzorcowy przykład literatury popularnonaukowej dla dzieci. Tomik jest kompendium poświęconym tytułowemu materiałowi. Autorki w wyważony sposób uświadamiają ciemne i jasne strony rosnącego zużycia plastiku. Przemyślana jest już sama konstrukcja książki. Zaczyna się od intrygującej, z życia wziętej, historii o transporcie plastikowych zabawek do kąpieli. W czasie sztormu trafiły one do morza i pomogły lepiej zrozumieć oceaniczne prądy. Tu jednak ta historia służy również do uświadomienia czytelnikowi jak trwałym materiałem jest plastik. Na kolejnych, ładnie zakomponowanych rozkładówkach, autorki ukazują historię, sposób produkcji i, niewątpliwe, zalety plastiku. Na przykład sterylność, którą zapewniają jednorazowe strzykawki czy uniwersalność, lekkość i wytrzymałość tego materiału. Uświadomiwszy czytelnikowi, że plastik, w ciągu ostatniego półwiecza, stał się wszechobecny i bardzo przydatny, Kim i Lee ukazują jego mroczniejszą stronę. Chodzi oczywiście o bardzo powolny rozkład, który w połączeniu z powszechnością generuje problemy na skalę globalną. W finale autorki dają garść porad dotyczących odpowiedzialnego używania plastiku. Tłumaczą też proces recyklingu i opisują przykłady proekologicznych działań z całego świata. Taka prezentacja materiału sprawia, że przekaz jest wyważony. Odpowiednio odmierzoną, treściwą dawkę wiedzy podaną bez encyklopedycznego zadęcia wspierają ilustracje. Ji-Won Lee to wysmakowana minimalistka z poczuciem humoru i świetną ręką do infografiki. https://www.ksiazkawprezencie.pl/plastik-fantastik-kim-lee-recenzja/

23 marca 2020

Chyba nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie życia bez tworzyw sztucznych, w tym plastiku. Ale tak jak ze wszystkim, również i z tego dobrodziejstwa trzeba korzystać odpowiedzialnie. opinia na temat książki Stasia - zapraszamy! - https://wopisie.pl/1_3_28_quot-plastik-fantastik-quot.html

6 lipca 2020

Szacuje się, że w roku 2050 w oceanie będzie więcej plastiku niż ryb... Takie zdanie zwaliło mnie ostatnio z nóg. Rzeczywiście na każdym kroku otacza nas plastik i często nie zdajemy sobie sprawy z problemu jaki za sobą niesie. Plastik fantastik? to książka dla dzieci, która może zmienić tok myślenia niejednego dorosłego. Oczywiście ciężko wyobrazić siebie nasz świat bez plastiku, ale czy potrzeba go aż tyle? Na świecie zużywa się ponad 300 milionów ton plastiku rocznie. A dlaczego jest tak chętnie wykorzystywany? A dlatego że jest lekki, wytrzymały na zniszczenia i da się łatwo formować. Są dziedziny gdzie rzeczywiście jest niezbędny, np. w medycynie. Jednorazowe strzykawki, rękawiczki, probówki, nici chirurgiczne, implanty, protezy, zastawki serca i wiele, wiele innych przedmiotów jest zrobionych z plastiku. Ale czy np. wodę musimy kupować w plastikowej butelce? A zakupy pakować do jednorazowej foliowej reklamówki, która będzie rozkładać się od 100 do nawet 1000 lat... Albo trafi do spalarni śmieci, a produkty spalania dostaną się do powietrza, którym oddychamy. Może trafić też do oceanu i zabijać zwierzęta. Ryby nafaszerowane mikrogranulkami plastiku raczej też nie są bezpieczne dla człowieka. Plastik spowodował, że nasze życie jest wygodne. Wygodne tu i teraz. Ale co będzie w przyszłości? Mnóstwo informacji przekazanych w ciekawy sposób, a do tego świetna szata graficzna - według mnie to must have w bibliotece młodego człowieka!

12 lipca 2020

Wypełniona po brzegi ciekawostkami o plastiku. Za to kochamy ją najbardziej. Porusza bardzo ważny temat w przystępny dla dziecka sposób.

13 lipca 2020

Niesamowita, mądra książka. Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o plastiku, obiektywnie, ale z naciskiem na potrzeby współczesności. Ja zaczęłam czytać swoim przedszkolakom, ale wiedzy tyle, że w podstawówce się przyda. Dużo infografik, więc wzrokowcy będą zachwyceni. Gorąco polecam!

19 sierpnia 2020

Ważna i poważna sprawa w bardzo przystępnej dziecku formie. Polecam:) http://madebybibi.blogspot.com/2020/05/plastik-fantastik.html

23 listopada 2020

„Plastik fantastik?” to kolejna świetna, proekologiczna książka od wydawnictwa Babaryba. Co ciekawe, bardzo szeroko dotyka ona zagadnień związanych z tworzywami sztucznymi. Jest to tytuł, w którym przeczytacie nie tylko o zagrożeniach, płynących z generowaniem ogromnej ilości plastikowych śmieci, ale także poznacie historię plastiku oraz dowiecie się w jakich dziedzinach naszego życia jest on wręcz niezastąpiony. Naprawdę warto sięgnąć po tą książkę z dziećmi! Będzie ona odpowiednia dla małych czytelników od 5.roku życia.

21 kwietnia 2021

ta książka to petarda!

17 sierpnia 2021

"Plastik fantastik?" to niesłychanie wartościowa pozycja, która zapoznaje dziecko z procesem powstawania plastikowych wyrobów, pokazuje jego wady oraz zalety, a przede zachęca do jego racjonalnego wykorzystywania i zastępowania wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pozycja obowiązkowa!

22 października 2021

Mądrych książek nigdy nie będzie za wiele. Warto znaleźć miejsce na półce i przeznaczyć je na tę ważną książkę! Ekologia powinna nas łączyć. Warto, żeby też nauczyciele zainteresowali się tym tytułem i gdy szukają prezentów lub nagród dla dzieci, kupili właśnie ją!

22 października 2021

Mądrych książek nigdy nie będzie za wiele. Warto znaleźć miejsce na półce i przeznaczyć je na tę ważną książkę! Ekologia powinna nas łączyć. Warto, żeby też nauczyciele zainteresowali się tym tytułem i gdy szukają prezentów lub nagród dla dzieci, kupili właśnie ją!

26 października 2021

To niezwykle atrakcyjna, zrozumiała i motywująca do zmian książka. Robi ogromne wrażenie!

13 lutego 2022

Jesteśmy wdzięczni, że poznaliśmy zalety i wady plastiku. Wiemy, jak mądrzej używać plastiku.

12 września 2022

Czy wiecie, że odkrycie pierwszego tworzywa sztucznego w 1869 roku przyczyniło się do uratowania słoni? Szukano zamiennika do produkcji kul bilardowych, które wykonywano z kości słoniowej. Później poszło już z górki i plastik opanował świat. Jak to się stało, że coś co powstało ze szlachetnych pobudek i miało uratować jeden gatunek obecnie przyczynia się do powolnej degradacji planety? Autorzy książki "Plastik fantastik?" w obiektywny sposób przedstawiają historię plastiku. Opowiadają o jego zaletach jak i wadach jednocześnie uświadamiając jak szkodliwy i niebezpieczny jest jego nadmiar. Książka rozpoczyna się od historii żółtej, plastikowej kaczuszki, która przypadkiem znalazła się w oceanie i niemalże w nienaruszonym stanie przepłynęła pół świata. Opowieść ta, prosta i równocześnie bardzo trafiona, przedstawia właściwości plastiku, jego wytrzymałość na zniszczenia oraz wodoodporność. W dalszej części autorzy oprowadzają nas po plastikowej historii od produkcji, poprzez użytkowanie, po utylizację. Słyszeliście o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmierci lub pracach nad stworzeniem plastiku biodegradowalnego? W książce znajdziecie wiele podobnych ciekawostek, o których, być może, nie mieliście wcześniej pojęcia. Obecnie ciężko wyobrazić sobie choćby jeden dzień bez kontaktu z tworzywami sztucznymi. Plastik zrewolucjonizował świat i wykorzystywany jest w każdej dziedzinie życia. Niestety w ciągu 50 lat jego zużycie wzrosło blisko o 296 mln ton rocznie, a ze względu na swoje właściwości i dużą wytrzymałość stanowi ogromny problem przy utylizacji. Co zatem zrobić z tym plastikowym problemem? Autorzy wspominają o ciekawych inicjatywach mających na celu wzrost świadomości społeczeństwa oraz potrzeby racjonalnego korzystania z tworzywa zarówno w skali makro jak i mikro. "Plastik fantastik?" to ciekawy, proekologiczny tytuł, który nie demonizuje samego plastiku, ale uświadamia jak szkodliwy jest jego nadmiar. To pozycja obowiązkowa nie tylko dla dzieci, ale również (a może nawet przede wszystkim) dorosłych. Bo kto jak nie my odpowiada za los przyszłych pokoleń?

21 listopada 2022

"Plastik fantastik?" to pierwsza na rynku dziecięcym książka, która w obrazowy sposób tłumaczy najmłodszym, czym jest plastik i jakie skutki przynosi jego nadmierne używanie. Duże i wyraźne ilustracje skupiają uwagę i skłaniają do dyskusji - dyskusji w obecnym czasie bardzo potrzebnej. Bardzo dobra edukacyjna lektura.

15 sierpnia 2023

Plastik- jeden z największych wrogów naszej planety. Opanował nie tylko lądy, ale także wody. Szacuje się nawet, że jeśli nie zajdą w tym zakresie żadne zmiany, to w 2050 roku w oceanach będzie pływać więcej plastiku niż ryb i to jest totalnie zatrważająca wizja! Przodujące w ekologicznych publikacjach wydawnictwo Babaryba ma dla młodych czytelników w swojej ofercie książkę dotyczącą plastiku. Z niej dzieci dowiedzą się, dlaczego to sztuczne tworzywo opanowało świat i jest tak chętnie produkowane, ile plastiku otacza nas na co dzień i jak on w ogóle powstaje. Ponadto opisany jest proces wytwarzania różnych form plastiku oraz ponowne jego przetworzenie, czyli recykling. Czytelnicy poznają historię wynalezienia pierwszego sztucznego tworzywa, jego wszelkie właściwości i zagrożenia wynikające z nadmiaru plastiku. Oprócz tych informacji uzyskamy kilka wskazówek, które pomogą nam graniczyć ten materiał w naszym życiu i z większą świadomością zacząć dbać o środowisko naturalne. . Rewelacyjna książka już dla dzieci w wieku przedszkolnym uświadamiająca, że od przybytku to i głowa jednak może zaboleć! Problem plastikowych przedmiotów, które szybko stają się śmieciami jest coraz większy, a i składowanie odpadów coraz to kłopotliwe. Dlatego ważna jest wczesna edukacja dzieci, nabywanie dobrych nawyków i rozsądne korzystanie z tego tworzywa. Zawsze jednak ubolewam, że największą presję kładzie się na jednostki, nie bacząc na to, że ogromne koncerny i światowe firmy produkują plastik aż nadto np. owijając ogórki w folię bądź pakując kilka cytryn w plastikową siatkę! Czuję wtedy totalną niemoc i przygnębienie. Ale wracając do książki... Dzięki bardzo kolorowym, czytelnym i prostym ilustracjom dzieci bez problemu zrozumieją procesy zachodzące przy wytwarzaniu czy obróbce plastiku. Treść została dostosowana do młodych odbiorców, jest ciekawa i konkretna, ale nie długa ani też zbytnio przygnębiająca, chociaż sam temat daje do myślenia. Ważna pozycja warta przeczytania.

15 sierpnia 2023

Plastik- jeden z największych wrogów naszej planety. Opanował nie tylko lądy, ale także wody. Szacuje się nawet, że jeśli nie zajdą w tym zakresie żadne zmiany, to w 2050 roku w oceanach będzie pływać więcej plastiku niż ryb i to jest totalnie zatrważająca wizja! Przodujące w ekologicznych publikacjach wydawnictwo Babaryba ma dla młodych czytelników w swojej ofercie książkę dotyczącą plastiku. Z niej dzieci dowiedzą się, dlaczego to sztuczne tworzywo opanowało świat i jest tak chętnie produkowane, ile plastiku otacza nas na co dzień i jak on w ogóle powstaje. Ponadto opisany jest proces wytwarzania różnych form plastiku oraz ponowne jego przetworzenie, czyli recykling. Czytelnicy poznają historię wynalezienia pierwszego sztucznego tworzywa, jego wszelkie właściwości i zagrożenia wynikające z nadmiaru plastiku. Oprócz tych informacji uzyskamy kilka wskazówek, które pomogą nam graniczyć ten materiał w naszym życiu i z większą świadomością zacząć dbać o środowisko naturalne. . Rewelacyjna książka już dla dzieci w wieku przedszkolnym uświadamiająca, że od przybytku to i głowa jednak może zaboleć! Problem plastikowych przedmiotów, które szybko stają się śmieciami jest coraz większy, a i składowanie odpadów coraz to kłopotliwe. Dlatego ważna jest wczesna edukacja dzieci, nabywanie dobrych nawyków i rozsądne korzystanie z tego tworzywa. Zawsze jednak ubolewam, że największą presję kładzie się na jednostki, nie bacząc na to, że ogromne koncerny i światowe firmy produkują plastik aż nadto np. owijając ogórki w folię bądź pakując kilka cytryn w plastikową siatkę! Czuję wtedy totalną niemoc i przygnębienie. Ale wracając do książki... Dzięki bardzo kolorowym, czytelnym i prostym ilustracjom dzieci bez problemu zrozumieją procesy zachodzące przy wytwarzaniu czy obróbce plastiku. Treść została dostosowana do młodych odbiorców, jest ciekawa i konkretna, ale nie długa ani też zbytnio przygnębiająca, chociaż sam temat daje do myślenia. Ważna pozycja warta przeczytania.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl