Najlepszy tata na świecie
Przytula, przewija, rozmawia, chodzi na spacery, nie wstydzi się swoich uczuć i emocji, jest obecny... taki jest współczesny ojciec
Jak zostałam młodą mamą to niektórzy pytali mnie, czy mąż mi pomaga. Byłam zaskoczona takim postawieniem sprawy bo stawiało mnie ono w roli pierwszego opiekuna, który ma na głowie całą odpowiedzialność za dziecko a rolą ojca jest jakieś bliżej nieokreślone pomaganie. Każde działanie partnera powinnam przyjmować z wdzięcznością ale zbyt dużo nie oczekiwać. Odpowiedziałam wtedy, że to ja pomagam jemu, chcąc zaznaczyć, że pytanie podkreśla stereotypowy i niesprawiedliwy podział ról ale żart nie został wystarczająco zrozumiany i doceniony.
Na szczęście czasy, w których ojcowie pomagają tylko z doskoku mamy już za sobą a widok tatusiów chodzących z dziećmi na spacery, karmiących, przewijających to już norma.
Książka „Najlepszy tata na świecie” jest celebracją zaangażowanego ojcostwa, który ciążę przeżywa razem z partnerką a dziecko kocha jeszcze przed urodzeniem (kiedyś mówiło się, że będące w brzuchu dziecko to może kochać tylko matka – a nawet ten pogląd nie zawsze jest prawda – a ojciec potrzebuje o wiele więcej czasu). Spędza z nim czas, zajmuje się, nie unika obowiązków, mierzy się z trudnościami i dzieli się tym, co ma najlepsze.
Ojcostwo i równouprawnienie
Równy podział obowiązków domowych i opieki nad dziećmi (co wcale nie znaczy, że obie strony robią to samo; chodzi o elastyczne podejście, które uwzględnia indywidualne preferencje i umiejętności partnerówe) jest nie tylko korzystny dla dziecka, partnerki ale i dla samych ojców. Badania przeprowadzone przez różne instytucje naukowe na całym świecie wykazały, że ojcowie, którzy aktywnie uczestniczą w opiece nad dziećmi i obowiązkach domowych mają lepsze relacje z partnerką oraz bardziej satysfakcjonujące życie rodzinne. Są bardziej pewni siebie i spełnieni jako rodzice. „Pomaga im to rozwijać się, wzrastać i pokonywać własne słabości” jak napisał Mateusz Tubisz w artykule „Rola ojca w procesie moralnego wychowania dziecka – aspekt prawno-psychologiczny”*.
Rozwój dziecka i rozwój rodzica
Równouprawnienie w ojcostwie ma pozytywny wpływ nie tylko na ojców, ale również na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dzieci. Badanie przeprowadzone przez „National Center for Fathering” wykazało, że dzieci, których ojcowie angażują się aktywnie w ich życie, osiągają lepsze wyniki w szkole, wykazują większą zdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach i mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w przyszłości. „Na podstawie przekazywanych wartości, znajdują punkt odniesienia do zdobycia własnej tożsamości i wolności” (Tubisz)*. Dodatkowo, obserwując równy podział obowiązków w domu, kształtują w sobie wzorce relacji partnerskich opartych na szacunku, równości i wzajemnym wsparciu.
Jak okazywać dziecku miłość
Wszystko zaczyna się na początku drogi, kiedy to rodzice spędzają czas z maluszkiem, robiąc dla niego miejsce w swoim świecie, ucząc się nowej roli z radością, otwartością i tolerancją dla samych siebie. Pięknie pokazuje to książka „Najlepszy tata na świecie”, w której to obserwujemy młodego tatę który mierzy się z nową sytuacją, czasem trudną, czasem zabawną, czasem przytłaczającą, a czasem pełną luzu i relaksu. Jak pisze Mariusz Tubisz: „Jeśli ojciec chce, by jego dziecko w dorosłym życiu było pewne siebie i znało swoją wartość, powinien spędzać z nim jak najwięcej czasu, uczestniczyć w codziennych czynnościach i zajęciach”*. Bo dziecko czuje się kochane wtedy, gdy poświęcamu mu swój czas i interesujemy jego sprawami. Właśnie wtedy wytwarza się bliska i osobista relacja między dzieckiem, a rodzicem.
O ojcostwie naukowo
Trwający przez dekady stan, w którym ojciec jest nieobecnym rodzicem, którego zadaniem jest głównie dbanie jedynie o finansowe bezpieczeństwo rodziny został wzruszony. Społeczne zmiany dostrzegli badacze i naukowcy, którzy w ostatniej dekadzie opisali kilka przenikających się teorii, w których liczy się aktywne uczestnictwo ojców w opiece nad dziećmi:
1. Teoria partnerstwa ojcowskiego zakłada, że partnerstwo między ojcem a matką jest korzystne dla rozwoju dziecka. Ojcowie biorą udział w karmieniu dziecka, przewijaniu, kąpaniu i innych codziennych czynnościach. Partnerstwo ojcowskie wymaga wzajemnej komunikacji, szacunku i równego podziału obowiązków.
2. Teoria ojcostwa interakcyjnego koncentruje się na znaczeniu aktywnej interakcji ojca z dzieckiem. Ojcowie są ważni w budowaniu więzi emocjonalnych, wspieraniu rozwoju społecznego i poznawczego oraz kształtowaniu tożsamości dziecka. Jak to mogą zrobić? Poprzez wspólne zabawy, rozmowy, czytanie książek i inne aktywności.
3. Teoria ojcostwa zaangażowanego podkreśla znaczenie aktywnego uczestnictwa ojca we wszystkich sferach życia dziecka. Potrzebujemy ojców zaangażowanych, obecnych, dostępnych i bliskich. Chcemy, aby podejmowali decyzje dotyczące wychowania, edukacji, zdrowia i rozwoju dziecka.
4. Teoria ojcostwa elastycznego na nowo tłumaczy podział ról między rodzicami. Dobrze jeśli ten podział uwzględnia indywidualne preferencje i umiejętności ojców gdyż nie ma jednego standardowego wzorca ojcostwa. To podejście umożliwia ojcom (ale i matkom) pełne uczestnictwo w życiu rodzinnym, zgodnie z ich możliwościami i wartościami.
5. Ojcostwo staje się ważnym elementem tożsamości mężczyzny, co opisuje teoria ojcostwa jako tożsamości. Tradycyjna postać kobiety-matki jest uzupełniona o rolę mężczyzny-ojca. Bycie tatą wpływa na sposób myślenia, postawy i zachowanie ojców, a także na ich samopoczucie i poczucie spełnienia.
Mała książka, znacząca treść
Książka „Najlepszy tata na świecie” jest pełna czułości, radości i ciepłych momentów, które ojcowie spędzają z dziećmi. Została stworzona z myślą o tym, aby docenić wkład ojców w wychowanie i rozwój dzieci, a także to jak bardzo są potrzebni od początku pojawienia się maluszka na świecie (a nawet wcześniej!). Jest ona nie tylko pięknie ilustrowana, ale w prostych pełnych emocji zdaniach przekazuje ważne przesłanie o równouprawnieniu i partnerstwie między rodzicami. Pokazuje, że każdy tata może być „najlepszym tatą na świecie”, ponieważ ojcostwo to droga, którą każdy tata odnajduje na własny sposób.
Zdecydowaliśmy się na wydanie „Najlepszego tata na świecie” ponieważ trafiła ona ze swoim przekazem prosto w nasze serca. Chcemy żeby przypominała, że ojcostwo to nie tylko obowiązki, ale także wspaniała przygoda, pełna radości, wzruszeń i niezapomnianych chwil spędzonych z naszymi dziećmi. „Najlepszy tata..” może być też inspiracją do rozmów na temat ojców, ich roli i znaczenia, a także do tworzenia pięknych wspomnień rodzinnych.
* https://wpia.uwm.edu.pl/czasopisma/sites/default/files/uploads/KPP/2017/2/44-50.pdf
Mateusz Tubisz „Rola ojca w procesie moralnego wychowania dziecka – aspekt prawno-psychologiczny”, Kortowski Przegląd Prawniczy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie