Najlepszy tata na świecie

Najlepszy tata na świecie

Najlepszy tata na świecie

Przytula, przewija, rozmawia, chodzi na spacery, nie wstydzi się swoich uczuć i emocji, jest obecny... taki jest współczesny ojciec

Jak zostałam młodą mamą to niektórzy pytali mnie, czy mąż mi pomaga. Byłam zaskoczona takim postawieniem sprawy bo stawiało mnie ono w roli pierwszego opiekuna, który ma na głowie całą odpowiedzialność za dziecko a rolą ojca jest jakieś bliżej nieokreślone pomaganie. Każde działanie partnera powinnam przyjmować z wdzięcznością ale zbyt dużo nie oczekiwać. Odpowiedziałam wtedy, że to ja pomagam jemu, chcąc zaznaczyć, że pytanie podkreśla stereotypowy i niesprawiedliwy podział ról ale żart nie został wystarczająco zrozumiany i doceniony.

Na szczęście czasy, w których ojcowie pomagają tylko z doskoku mamy już za sobą a widok tatusiów chodzących z dziećmi na spacery, karmiących, przewijających to już norma.

Książka „Najlepszy tata na świecie” jest celebracją zaangażowanego ojcostwa, który ciążę przeżywa razem z partnerką a dziecko kocha jeszcze przed urodzeniem (kiedyś mówiło się, że będące w brzuchu dziecko to może kochać tylko matka – a nawet ten pogląd nie zawsze jest prawda – a ojciec potrzebuje o wiele więcej czasu). Spędza z nim czas, zajmuje się, nie unika obowiązków, mierzy się z trudnościami i dzieli się tym, co ma najlepsze.

Ojcostwo i równouprawnienie

Równy podział obowiązków domowych i opieki nad dziećmi (co wcale nie znaczy, że obie strony robią to samo; chodzi o elastyczne podejście, które uwzględnia indywidualne preferencje i umiejętności partnerówe) jest nie tylko korzystny dla dziecka, partnerki ale i dla samych ojców. Badania przeprowadzone przez różne instytucje naukowe na całym świecie wykazały, że ojcowie, którzy aktywnie uczestniczą w opiece nad dziećmi i obowiązkach domowych mają lepsze relacje z partnerką oraz bardziej satysfakcjonujące życie rodzinne. Są bardziej pewni siebie i spełnieni jako rodzice. „Pomaga im to rozwijać się, wzrastać i pokonywać własne słabości” jak napisał Mateusz Tubisz w artykule „Rola ojca w procesie moralnego wychowania dziecka – aspekt prawno-psychologiczny”*.

Najlepszy tata na świecie_1

Rozwój dziecka i rozwój rodzica

Równouprawnienie w ojcostwie ma pozytywny wpływ nie tylko na ojców, ale również na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dzieci. Badanie przeprowadzone przez „National Center for Fathering” wykazało, że dzieci, których ojcowie angażują się aktywnie w ich życie, osiągają lepsze wyniki w szkole, wykazują większą zdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach i mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu w przyszłości. „Na podstawie przekazywanych wartości, znajdują punkt odniesienia do zdobycia własnej tożsamości i wolności” (Tubisz)*. Dodatkowo, obserwując równy podział obowiązków w domu, kształtują w sobie wzorce relacji partnerskich opartych na szacunku, równości i wzajemnym wsparciu.

Najlepszy tata na świecie_2

Jak okazywać dziecku miłość

Wszystko zaczyna się na początku drogi, kiedy to rodzice spędzają czas z maluszkiem, robiąc dla niego miejsce w swoim świecie, ucząc się nowej roli z radością, otwartością i tolerancją dla samych siebie. Pięknie pokazuje to książka „Najlepszy tata na świecie”, w której to obserwujemy młodego tatę który mierzy się z nową sytuacją, czasem trudną, czasem zabawną, czasem przytłaczającą, a czasem pełną luzu i relaksu. Jak pisze Mariusz Tubisz: „Jeśli ojciec chce, by jego dziecko w dorosłym życiu było pewne siebie i znało swoją wartość, powinien spędzać z nim jak najwięcej czasu, uczestniczyć w codziennych czynnościach i zajęciach”*. Bo dziecko czuje się kochane wtedy, gdy poświęcamu mu swój czas i interesujemy jego sprawami. Właśnie wtedy wytwarza się bliska i osobista relacja między dzieckiem, a rodzicem.

Najlepszy tata na świecie_3

O ojcostwie naukowo

Trwający przez dekady stan, w którym ojciec jest nieobecnym rodzicem, którego zadaniem jest głównie dbanie jedynie o finansowe bezpieczeństwo rodziny został wzruszony. Społeczne zmiany dostrzegli badacze i naukowcy, którzy w ostatniej dekadzie opisali kilka przenikających się teorii, w których liczy się aktywne uczestnictwo ojców w opiece nad dziećmi:

1. Teoria partnerstwa ojcowskiego zakłada, że partnerstwo między ojcem a matką jest korzystne dla rozwoju dziecka. Ojcowie biorą udział w karmieniu dziecka, przewijaniu, kąpaniu i innych codziennych czynnościach. Partnerstwo ojcowskie wymaga wzajemnej komunikacji, szacunku i równego podziału obowiązków.

2. Teoria ojcostwa interakcyjnego koncentruje się na znaczeniu aktywnej interakcji ojca z dzieckiem. Ojcowie są ważni w budowaniu więzi emocjonalnych, wspieraniu rozwoju społecznego i poznawczego oraz kształtowaniu tożsamości dziecka. Jak to mogą zrobić? Poprzez wspólne zabawy, rozmowy, czytanie książek i inne aktywności.

3. Teoria ojcostwa zaangażowanego podkreśla znaczenie aktywnego uczestnictwa ojca we wszystkich sferach życia dziecka. Potrzebujemy ojców zaangażowanych, obecnych, dostępnych i bliskich. Chcemy, aby podejmowali decyzje dotyczące wychowania, edukacji, zdrowia i rozwoju dziecka.

4. Teoria ojcostwa elastycznego na nowo tłumaczy podział ról między rodzicami. Dobrze jeśli ten podział uwzględnia indywidualne preferencje i umiejętności ojców gdyż nie ma jednego standardowego wzorca ojcostwa. To podejście umożliwia ojcom (ale i matkom) pełne uczestnictwo w życiu rodzinnym, zgodnie z ich możliwościami i wartościami.

5. Ojcostwo staje się ważnym elementem tożsamości mężczyzny, co opisuje teoria ojcostwa jako tożsamości. Tradycyjna postać kobiety-matki jest uzupełniona o rolę mężczyzny-ojca. Bycie tatą wpływa na sposób myślenia, postawy i zachowanie ojców, a także na ich samopoczucie i poczucie spełnienia.

Mała książka, znacząca treść

Książka „Najlepszy tata na świecie” jest pełna czułości, radości i ciepłych momentów, które ojcowie spędzają z dziećmi. Została stworzona z myślą o tym, aby docenić wkład ojców w wychowanie i rozwój dzieci, a także to jak bardzo są potrzebni od początku pojawienia się maluszka na świecie (a nawet wcześniej!). Jest ona nie tylko pięknie ilustrowana, ale w prostych pełnych emocji zdaniach przekazuje ważne przesłanie o równouprawnieniu i partnerstwie między rodzicami. Pokazuje, że każdy tata może być „najlepszym tatą na świecie”, ponieważ ojcostwo to droga, którą każdy tata odnajduje na własny sposób.

Najlepszy tata na świecie_4

Zdecydowaliśmy się na wydanie „Najlepszego tata na świecie” ponieważ trafiła ona ze swoim przekazem prosto w nasze serca. Chcemy żeby przypominała, że ojcostwo to nie tylko obowiązki, ale także wspaniała przygoda, pełna radości, wzruszeń i niezapomnianych chwil spędzonych z naszymi dziećmi. „Najlepszy tata..” może być też inspiracją do rozmów na temat ojców, ich roli i znaczenia, a także do tworzenia pięknych wspomnień rodzinnych.

 Najlepszy tata na świecie_okładka

 


* https://wpia.uwm.edu.pl/czasopisma/sites/default/files/uploads/KPP/2017/2/44-50.pdf
Mateusz Tubisz „Rola ojca w procesie moralnego wychowania dziecka – aspekt prawno-psychologiczny”, Kortowski Przegląd Prawniczy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl