Książki na Dzień Matki

Książki na Dzień Matki

Dzień Matki obchodzimy dzięki Anne Jarvis, która walczyła o jego oficjalne ustalenie w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku.

Anne Jarvis rozpoczęła starania o utworzenie Dnia Matki w roku 1905 kiedy to straciła matkę – społeczną aktywistkę na rzecz pokoju. Matka Anne zajmowała się żołnierzami obu stron konfliktu walczącymi w Wojnie Secesyjnej. W swojej działalności zwracała uwagę na rolę matek, chciała je wszystkie uczcić. Wierzyła, że „zrobiły dla swoich dzieci więcej niż ktokolwiek inny”, a jej celem było zachowanie pokoju i unikanie konfliktów zbrojnych.

Początki

3 lata później Kongres USA odrzucił pomysł Anne Jarvis, a niektórzy kpili mówiąc, że jeśli powstanie Dzień Matki to powinien też powstać dzień teściowej. Nie zrażona Anne Jarvis założyła Międzynarodowe Stowarzyszenie Dnia Matki i ustaliła, nazwę wydarzenia – miało czcić matkę w każdej rodzinie, dlatego nie jest to dzień matek a Dzień Matki (w liczbie pojedynczej). Minęło jeszcze kilka lat i w 1914 r. Woodrow Wilson podpisał proklamację obchodzenia Dnia Matki w drugą niedzielę Maja. Czyli jak widać inaczej niż w Polsce święto ma ruchomą datę dniową.

Komercjalizacja Dnia Matki

Ciekawa rzecz, że choć Jarvis w zasadzie osiągnęła sukces bo dzięki jej staraniom uchwalono święto, to jako prawdziwa idealistka nie była zadowolona z szybkiej jego komercjalizacji. Pomysł z Dniem Matki był świetny i niektóre firmy szybko wyczuły tu pole do zarabiania i zaczęły produkować kartki z tej okazji. Choć Anne protestowała, że firmy wypaczyły ideę święta, w którym nie chodziło o zysk tylko o ideę, nie mogła zatrzymać tego procesu. Nie poprzestała na słowach ale przeszła do czynów. Organizowała protesty i groziła producentom kartek wytoczeniem procesu. Była zdania, że do swoich mam powinno się samodzielnie napisać listy wyrażające uczucia, a nie iść na łatwiznę i obdarowywać je kartkami z wydrukowanym tekstem. Ostatecznie po jednym z protestów aktywistka została aresztowana za zakłócanie porządku publicznego.

Dzień matki rozumianej jako Kościół Katolicki, dni różnych bogiń w tradycjach rzymskiej czy greckiej (Cybele, Rea, Hilaria) to oczywiście święta starsze o setki lat ale to dopiero Dzień Matki jaki znamy od XX wieku podkreśla rolę zwykłych matek.

Dzień Matki obchodzi się obecnie na całym świecie ale w różnych terminach. Niemal w każdym miesiącu w jakimś kraju świętuje się matki. Tylko w Polsce jest to 26 maja. Pierwsze obchody Dnia Matki w naszym kraju odbyły się w Krakowie w 1914 roku.

Książki na Dzień Matki

Wydawnictwo Babaryba ma kilka książek na ten wyjątkowy dzień.

Super M – Dawid Ryski zadedykował tę książkę swojej żonie Anuli. Każda rozkładówka to piękna ilustracja opatrzona krótkim tekstem, w którym odnajdzie się każda mama. Bo przecież każda mama znajdzie wyjdzie z każdej sytuacji, ma cały dom na głowie i zawsze pomoże.

Super M

9 miesięcy – to książka oczywiście o ciąży, przeznaczona w szczególności dla dzieci, które wkrótce będą miały rodzeństwo. Tłumaczy co dzieje się z maluchem w brzuchu mamy w każdym miesiącu życia a także objaśnia jak w tym czasie może czuć się mama.

9 miesięcy


Moja mama – znakomita książka na wieczorne wyciszenie, nie ma tu zbyt dużo tekstu ale są piękne ilustracje, która pokazują bliską relację mamy i jej dziecka. 


Moja mama bez

 

Choć podobnie jak Dzień Kobiet, Dzień Matki traktowany jest często jak świętowanie na siłę to jest też okazją do zwrócenia uwagi na problemy dotyczące matek i kobiet. No i cóż, jednak miło jest dostać laurkę od kochanego malucha albo inny prezent od starszego dziecka.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl