Ocieplenie klimatu. Czy powinniśmy się przejmować?

Ocieplenie klimatu. Czy powinniśmy się przejmować?

Ocieplenie klimatu. Czy powinniśmy się przejmować?

Czy ocieplenie klimatu zagraża życiu na Ziemi? Czy zdążymy uchronić Ziemię przed klimatyczną katastrofą? I czy dzieci mogą jakoś pomóc dorosłym?

Zmianę klimatu odczuwamy już prawie wszyscy – zimą pada mniej śniegu, a upalne lata są coraz bardziej uciążliwe. Coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe: powodzie, gradobicia, susze połączone z pożarami... Klimat zmienia się obecnie tak szybko jak nigdy wcześniej!

susze powodzie

 

Czy zdarza ci się zastanawiać, jak zmieniła się pogoda na przestrzeni lat? Być może wspominasz polskie mroźne zimy z mnóstwem śniegu? Coraz częściej obserwujemy też gwałtowne zjawiska meteorologiczne u nas i w innych częściach świata – zrywające dachy huragany w naszym kraju, pożary w Australii czy ekstremalne upały w Europie.
I choć zmiany klimatyczne są całkiem naturalnym zjawiskiem i w historii Ziemi zdarzały się nie raz, to od jakiegoś czasu postępują tak szybko jak nigdy wcześniej. W ciągu ostatnich 150 lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1 stopień. A poziom mórz i oceanów - o 20 cm. A to bardzo dużo!

Za ciepło

Efekt cieplarniany to zjawisko naturalne i potrzebne – dzięki otaczającej Ziemię atmosferze nasza planeta nie ochładza się. Pod atmosferą gromadzą się gazy i między innymi dzięki nim jest ciepło i rozwija się życie. Niestety w ostatnich dekadach – głównie z powodu działalności człowieka – do atmosfery trafiło znacznie więcej gazów cieplarnianych i w związku z tym coraz więcej ciepła zostaje na Ziemi. Co dokładnie na to wpływa? Czy powinniśmy się martwić?

transport


Samoloty, samochody, elektrownie, fabryki, przemysłowa hodowla zwierząt – one wszystkie przyczyniają się do zwiększania ocieplenia Ziemi wskutek produkcji dwutlenku węgla. Emisja gazów cieplarnianych w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie (w 2017 r. byliśmy na 3 miejscu z najwyższym wynikiem według raportu McKinsey'a)

Co mogę zrobić?

Po pierwsze edukować się i wiedzieć, co się dzieje. Wyposażeni w rzetelną wiedzę wyrobimy sobie własną opinię i możemy zacząć działać. Może się nam wydawać, że na realną zmianę klimatu mogą wpływać tylko politycy i inni ludzie władzy. Przecież nie zamknę samodzielnie fabryki, a mój wegetarianizm na niewiele się zda w obliczu całego świata. A jednak, każdy obywatel może wpływać na decyzje polityków i wywierać wpływ na korzystne zmiany. No i warto pamiętać o tym, że wszystkie drobne działania wielu osób przyniosą realną zmianę.

protesty

 

Samodzielnie możemy dokonywać mądrych i racjonalnych konsumenckich wyborów, rezygnować z prywatnego transportu na rzecz transportu publicznego lub roweru jeśli to możliwe. Warto ograniczać jednorazowe produkty z plastiku, a także oszczędzać energię elektryczną i kupować lokalnie. Kupowanie lokalne to nie tylko wspieranie tych, którzy pracują na miejscu. Do produkcji towarów potrzebne są różne surowce. Wytwarza się je na całym świecie, czasami w bardzo odległych od siebie regionach, zazwyczaj tam, gdzie produkcja jest najtańsza. A więc produkcja jednej pary spodni może angażować ludzi z różnych krajów a do przewożenia poszczególnych elementów ubrania trzeba wykorzystać samoloty spalające ogromne ilości paliwa i emitujące dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje.

Ślad węglowy

Niemal wszelkie nasze działania, to jak żyjemy, a nawet jak się odżywiamy można przeliczyć na ślad węglowy jaki odciskamy na naszej planecie. Ślad węglowy pozostawia nie tylko podróż samochodem czy korzystanie z komputera, który korzysta z prądu.

ślad węglowy


Można obliczyć ilość gazów cieplarnianych, które są emitowane podczas produkcji żółtego sera, masła, mleka czy mięsa. Produkcja warzyw odpowiada za najmniejszą ilość CO2 – to jedynie 140 g gazów cieplarnianych na 1 kilogram, podczas gdy produkcja kilograma wołowiny wytwarza 13,3 kilograma gazów cieplarnianych.
A więc kto spędza dużo czasu na powietrzu, jeździ rowerem, ogranicza spożywanie mięsa, kupuje od lokalnych wytwórców i je produkty sezonowe – pozostawia mały ślad węglowy.

W czasach kiedy naukowcy biją na alarm, a młodzież organizuje strajki klimatyczne nie można być obojętnym na to, co dzieje się na świecie. I choć czasem ta wiedza jest niewygodna i trudna to lepiej wiedzieć co się dzieje. Dowiedz się więcej o klimacie i czy możesz samodzielnie na niego wpływać? Czy wiesz, co każdy z nas może zrobić aby zapobiec niekorzystnym zmianom? A może w przyszłości przyczynisz się do zmian ważnych dla całego świata?

Ocieplenie klimatu

„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” to popularnonaukowa książka, która omawia kwestie klimatyczne z wielu różnych perspektyw. Na początku autorki opowiadają o tym, czym jest klimat i co to są strefy klimatyczne. Potem przeczytamy o efekcie cieplarnianym i o cyrkulacji powietrza na Ziemi. Dowiemy się też, jaka działalność człowieka ma negatywny wpływ na wzrost temperatury i co z tego wynika. Bez zbędnego straszenia autorki skupiają się na tym, co każdy z nas może zrobić dla zmian. 

Poznaj inne nasze ekologiczne książki.

Książkę polecamy dzieciom 8+

 Ocieplenie klimatu_okładka

Ocieplenie klimatu 
Kristina Scharmacher-Schreiber
Stephanie Marian
tłum. Katarzyna Łakomik
stron: 96
Warszawa 2020
ISBN 978-83-62965-76-2

 

* grafika z paskami ilustrującymi wzrost temperatury na świecie w ciągu ostatnich 80 lat pochodzi ze strony Show your stripes i została wykorzystana na mocy licencji Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) 
CC

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl