Ocieplenie klimatu. Czy powinniśmy się przejmować?

0
Ocieplenie klimatu. Czy powinniśmy się przejmować?

Ocieplenie klimatu. Czy powinniśmy się przejmować?

Czy ocieplenie klimatu zagraża życiu na Ziemi? Czy zdążymy uchronić Ziemię przed klimatyczną katastrofą? I czy dzieci mogą jakoś pomóc dorosłym?

Zmianę klimatu odczuwamy już prawie wszyscy – zimą pada mniej śniegu, a upalne lata są coraz bardziej uciążliwe. Coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe: powodzie, gradobicia, susze połączone z pożarami... Klimat zmienia się obecnie tak szybko jak nigdy wcześniej!

susze powodzie

 

Czy zdarza ci się zastanawiać, jak zmieniła się pogoda na przestrzeni lat? Być może wspominasz polskie mroźne zimy z mnóstwem śniegu? Coraz częściej obserwujemy też gwałtowne zjawiska meteorologiczne u nas i w innych częściach świata – zrywające dachy huragany w naszym kraju, pożary w Australii czy ekstremalne upały w Europie.
I choć zmiany klimatyczne są całkiem naturalnym zjawiskiem i w historii Ziemi zdarzały się nie raz, to od jakiegoś czasu postępują tak szybko jak nigdy wcześniej. W ciągu ostatnich 150 lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1 stopień. A poziom mórz i oceanów - o 20 cm. A to bardzo dużo!

Za ciepło

Efekt cieplarniany to zjawisko naturalne i potrzebne – dzięki otaczającej Ziemię atmosferze nasza planeta nie ochładza się. Pod atmosferą gromadzą się gazy i między innymi dzięki nim jest ciepło i rozwija się życie. Niestety w ostatnich dekadach – głównie z powodu działalności człowieka – do atmosfery trafiło znacznie więcej gazów cieplarnianych i w związku z tym coraz więcej ciepła zostaje na Ziemi. Co dokładnie na to wpływa? Czy powinniśmy się martwić?

transport


Samoloty, samochody, elektrownie, fabryki, przemysłowa hodowla zwierząt – one wszystkie przyczyniają się do zwiększania ocieplenia Ziemi wskutek produkcji dwutlenku węgla. Emisja gazów cieplarnianych w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie (w 2017 r. byliśmy na 3 miejscu z najwyższym wynikiem według raportu McKinsey'a)

Co mogę zrobić?

Po pierwsze edukować się i wiedzieć, co się dzieje. Wyposażeni w rzetelną wiedzę wyrobimy sobie własną opinię i możemy zacząć działać. Może się nam wydawać, że na realną zmianę klimatu mogą wpływać tylko politycy i inni ludzie władzy. Przecież nie zamknę samodzielnie fabryki, a mój wegetarianizm na niewiele się zda w obliczu całego świata. A jednak, każdy obywatel może wpływać na decyzje polityków i wywierać wpływ na korzystne zmiany. No i warto pamiętać o tym, że wszystkie drobne działania wielu osób przyniosą realną zmianę.

protesty

 

Samodzielnie możemy dokonywać mądrych i racjonalnych konsumenckich wyborów, rezygnować z prywatnego transportu na rzecz transportu publicznego lub roweru jeśli to możliwe. Warto ograniczać jednorazowe produkty z plastiku, a także oszczędzać energię elektryczną i kupować lokalnie. Kupowanie lokalne to nie tylko wspieranie tych, którzy pracują na miejscu. Do produkcji towarów potrzebne są różne surowce. Wytwarza się je na całym świecie, czasami w bardzo odległych od siebie regionach, zazwyczaj tam, gdzie produkcja jest najtańsza. A więc produkcja jednej pary spodni może angażować ludzi z różnych krajów a do przewożenia poszczególnych elementów ubrania trzeba wykorzystać samoloty spalające ogromne ilości paliwa i emitujące dwutlenek węgla i inne szkodliwe substancje.

Ślad węglowy

Niemal wszelkie nasze działania, to jak żyjemy, a nawet jak się odżywiamy można przeliczyć na ślad węglowy jaki odciskamy na naszej planecie. Ślad węglowy pozostawia nie tylko podróż samochodem czy korzystanie z komputera, który korzysta z prądu.

ślad węglowy


Można obliczyć ilość gazów cieplarnianych, które są emitowane podczas produkcji żółtego sera, masła, mleka czy mięsa. Produkcja warzyw odpowiada za najmniejszą ilość CO2 – to jedynie 140 g gazów cieplarnianych na 1 kilogram, podczas gdy produkcja kilograma wołowiny wytwarza 13,3 kilograma gazów cieplarnianych.
A więc kto spędza dużo czasu na powietrzu, jeździ rowerem, ogranicza spożywanie mięsa, kupuje od lokalnych wytwórców i je produkty sezonowe – pozostawia mały ślad węglowy.

W czasach kiedy naukowcy biją na alarm, a młodzież organizuje strajki klimatyczne nie można być obojętnym na to, co dzieje się na świecie. I choć czasem ta wiedza jest niewygodna i trudna to lepiej wiedzieć co się dzieje. Dowiedz się więcej o klimacie i czy możesz samodzielnie na niego wpływać? Czy wiesz, co każdy z nas może zrobić aby zapobiec niekorzystnym zmianom? A może w przyszłości przyczynisz się do zmian ważnych dla całego świata?

Ocieplenie klimatu

„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” to popularnonaukowa książka, która omawia kwestie klimatyczne z wielu różnych perspektyw. Na początku autorki opowiadają o tym, czym jest klimat i co to są strefy klimatyczne. Potem przeczytamy o efekcie cieplarnianym i o cyrkulacji powietrza na Ziemi. Dowiemy się też, jaka działalność człowieka ma negatywny wpływ na wzrost temperatury i co z tego wynika. Bez zbędnego straszenia autorki skupiają się na tym, co każdy z nas może zrobić dla zmian. 

Poznaj inne nasze ekologiczne książki.

Książkę polecamy dzieciom 8+

 Ocieplenie klimatu_okładka

Ocieplenie klimatu 
Kristina Scharmacher-Schreiber
Stephanie Marian
tłum. Katarzyna Łakomik
stron: 96
Warszawa 2020
ISBN 978-83-62965-76-2

 

* grafika z paskami ilustrującymi wzrost temperatury na świecie w ciągu ostatnich 80 lat pochodzi ze strony Show your stripes i została wykorzystana na mocy licencji Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) 
CC

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl