Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie - Mądra Książka 2019 roku

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie - Mądra Książka 2019 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Książka dla dzieci „Śmieci – najbardziej uciążliwy problem na świecie” autorstwa Gerdy Raidt została uznana Mądrą Książką Roku 2019.

Wytwarzamy tak dużo śmieci, że możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale w lasach, oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie!

Wygodny tryb życia jaki prowadzimy, era nadprodukcji i konsumpcjonizmu, w której uczestniczymy napędza nas do coraz to kolejnych zakupów i zachęca do posiadania wciąż nowych rzeczy. Wiele rzeczy jest tanich, chwilę postoją i zaraz można je wyrzucić. Do tego dochodzi jednorazowy plastik, zużywamy miliony ton rocznie. Tworzywa, które się niemal nie rozkłada. Jednym słowem wytwarzamy przeogromną ilość śmieci. A kiedy je wyrzucimy, to one znikają z naszych oczu i już się nad nimi nie zastanawiamy.

Góry śmieci

Tymczasem one wcale nie znikają tylko trafiają na wysypiska, które tworzą wielkie góry śmieci, czasem trafiają głęboko pod ziemię, a innym razem są spalane (a opary z nich dostają się do powietrza). Tony śmieci z Europy wywozi się kontenerami do biedniejszych krajów Azji czy Afryki gdzie inni ludzie się z nimi borykają.
Warto zdać sobie sprawę, że wszystko co wyrzucamy „żyje” jeszcze przez kilkaset lat zanim ulegnie rozkładowi. 

Śmieci w innych krajach

Podobno większość plastikowych śmieci, które produkujemy - praktycznie każda plastikowa torebka - trafi prędzej czy później do oceanu. Więc już za kilkadziesiąt lat w oceanach ma być więcej plastiku niż ryb! Ta przerażająca wizja przyszłości ma niestety dużą szansę się zrealizować.

Śmieci w oceanie

Co każdy z nas może zrobić?

Niepopularne współcześnie naprawianie różnych urządzeń, powinno wrócić do łask. Jeszcze kilkanaście lat temu było to standardem. W miejscach gdzie teraz są banki znajdowały się różne zakłady naprawiające sprzęt RTV, AGD i inne. Obecnie większość urządzeń domowych produkowana jest tak, żeby starczyła nam na kilka lat. Zwyczajnie nie opłaca się ich naprawiać, taniej jest kupić coś nowego, a stare wyrzucić. Wciąż wiele rzeczy możemy jednak naprawić, a te sprawne których już nie potrzebujemy – oddać.

Możemy też zwracać uwagę na to, co kupujemy i jak jest opakowane. Zamiast warzyw na tacce opakowanej w plastik możemy kupić je luzem i wrzucić do własnej torby. Przypomnijmy sobie, jak pakowane są zabawki dla dzieci. Nawet niewielkich rozmiarów dziecięcy gadżecik znajduje się w plastikowej konstrukcji dzięki której zapakowany jeszcze w karton wydaje się znacznie większy. 

Naprawianie

Jak więc obecnie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? I czy recykling rozwiąże problem ich nadmiernej ilości? Czasem śmieci trafiają do recyclingu ale to jest naprawdę nie tak częste jak nam się może wydawać. Na przykład żeby recyklingowi poddać plastikowe nakrętki muszą one zostać posortowane na odpowiednie kolory – czy ktoś z nas to robi?

 

Śmieci_Babaryba_x

 

Autorka o nagrodzie

Gerda Raidt studiowała w Wyższej Szkole Artystycznej Burg Giebichenstein w Halle oraz na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku. Jest ilustratorką i ma na koncie dwie książki edukacyjne dla dzieci. Bardzo ucieszyła się z przyznanej nagrody lecz niestety nie mogła jej odebrać osobiście.

Gala konkursu Mądra Książka Roku odbyła się 22 maja 2020 roku, a ze względu na sytuację pandemiczną było to wydarzenie on-line. Podczas wirtualnego spotkania Gerda Raidt powiedziała: 

„Chociaż nadmiar śmieci to problem dla całej planety, to jak szukałam książki dla dzieci na ten temat to takiej nie znalazłam. W ogóle prawie nie ma książek na temat ochrony środowiska. Prawdopodobnie to dlatego, że to bardzo smutna, a wręcz wstrząsająca czasem wiedza. Środowisko jest zagrożone, a my wraz z nim więc jak o tym opowiedzieć dzieciom?
W mojej książce starałam się opisać i narysować wszystkie kwestie dotyczące śmieci. Chciałam opowiedzieć o nich w sposób pozytywny, pokazać, że każdy z nas, nawet dzieci mogą przyczynić się do zmiany. Nawet drobne działania mogą zrobić różnicę dla środowiska kiedy tylko zrozumiemy problem i podejmiemy jakieś kroki. Cieszę się, że moja książka jest przetłumaczona na inne języki, dzięki czemu wiadomości ode mnie się powoli rozchodzą. Obecnie pracuję nad kolejną książką o kwestiach środowiskowych więc otrzymana nagroda zachęca mnie do tego aby kontynuować moją pracę”.

 Śmieci_bazarek

Zachwyt czytelników

Wielu czytelników docenia książkę Śmieci i pisze o tym, że rzeczywiście realnie wpływa ona na zmiany w ich życiu:

„Po niesamowitym sukcesie i totalnym zachwycie książką „Plastik – fantastik” dziś chcę pokazać Wam kolejną książkę wydawnictwa Babaryba, która porusza niezwykle istotny temat dotyczący losów świata, czyli śmieci. Autorka książki sprawiła, że nie tylko moje dziecko nie chce już pić przez słomkę i zastanawia się w sklepie po co kupować ser żółty w plastikowym opakowaniu, skoro możemy poprosić o zapakowanie kostki ulubionego królewskiego w papier. Książka nie jest zbiorem tego, co robimy źle, nie umoralnia, nie wywołuje poczucia winy. Po prostu pokazuje w jasny i konkretny sposób co możemy zrobić dla naszego świata bez własnego dyskomfortu, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze.

Co można zrobić?


„Śmieci” uczą mądrych zakupów, świadomych wyborów, przypominają, że wiele rzeczy można naprawić zamiast wymieniać na nowe. Dzięki niej mój syn zrozumiał w końcu dlaczego nie warto kupować tak zwanego przez nas badziewia, którym bawimy się 15 minut, a następnego dnia tania chińszczyzna trafia zepsuta do kosza na odpadki. To książka, która tłumaczy dlaczego nie stać mnie na kupowanie tanich produktów. Taka, dzięki której raz na zawsze postanowiłam wprowadzić plan posiłków w domu. Nie chcę wyrzucać jedzenia…
Poza mądrą i niezwykle ciekawą treścią w środku znajdziecie wspaniałe ilustracje. Polecam każdemu kto chciałby, żeby jego dzieci miały okazję żyć w niezaśmieconym świecie, a przede wszystkim młodemu pokoleniu, w którym od najmłodszych lat warto zaszczepiać słuszne idee” - można przeczytać na blogu Cover Baby.

Śmieci i Babaryba

Książkę „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” wydaliśmy dlatego, że sami jesteśmy poruszeni i wstrząśnięci tym, co dzieje się na świecie w związku z klimatem, jak również krótkowzrocznością polityków, którzy w większości nie podejmują żadnych realnych działań aby sytuację zmienić. Grożąca nam katastrofa klimatyczna nie dotknie naszego pokolenia ale być może już nasze dzieci tak, dlatego nie możemy spokojnie na to patrzeć. Jako niezależne wydawnictwo możemy pozwolić sobie na publikowanie tego, z czym nam po drodze a że ważne według nas jest rozpowszechnianie rzetelnej wiedzy na temat każdego problemu, zdecydowaliśmy się na wydanie tej książki. Zastanawiamy się, jak nie wyrzucać jedzenia, jak oszczędzać wodę, jak ograniczyć plastik i czy możliwe jest życie całkowicie bezśmieciowe (zero waste). Nagroda w konkursie organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński i Portal Mądre Książki to dla nas wyjątkowe wyróżnienie. 

Mądre Książki

Portal Mądre Książki to niezależny serwis poświęcony literaturze popularnonaukowej, tworzony przez naukowców i pasjonatów popularyzacji nauki. Powstał w 2014 roku z inicjatywy Piotra Kołodziejczyka i Leszka Szumlasa. Misją portalu jest wskazywanie wartościowych książek pod względem edytorskim i merytorycznym, które opisują rzetelne badania i naukowe teorie w sposób przystępny dla miłośników i poszukiwaczy wiedzy. Na stronie Mądrych Książek czytamy: „Popularyzacja nauki przynosi wymierne korzyści społeczne, a najistotniejszą z nich jest się zainteresowanie rozwojem naukowym młodych ludzi – przyszłych odkrywców, naukowców i wynalazców. Promujemy książki, które przedstawiają złożone problemy naukowe w prostszej strukturze i w łatwiejszych do zapamiętania częściach niż opasłe tomy naukowych ksiąg. Prezentujemy opracowania, których przekaz skupia się na celu i nie odchodzi od głównego wątku, a wiedza w nich podawana rozbudza ciekawość”.

Wydawnictwo Babaryba ogromnie dziękuje za przyznaną nagrodę. Mamy nadzieję że znajdzie ona uznanie także w oczach czytelników. 

Śmieci śmieci
fot. @Moje dziecko się nudzi

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl