Wyobraźnia to słowo klucz Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który obchodzimy 2 kwietnia.
W 2024 roku jego gospodarzem jest Japońska Sekcja IBBY, która wierzy, że rozwijanie wyobraźni wspiera wzajemne zrozumienie i ducha tolerancji.
Tematem tegorocznej edycji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest hasło “Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”. Z tej okazji Nana Furiya, japońska artystka mieszkająca na Słowacji przygotowała plakat, zaś Eiko Kadono znana japońska autorka i laureatka nagrody Hansa Christiana Andersena za rok 2018 napisała list do dzieci całego świata. Oto jego fragment: “Historie podróżują, unoszą się na skrzydłach, pragną usłyszeć radosne bicie twojego serca. Jestem opowieścią podróżującą. Mogę polecieć gdziekolwiek - poniesie mnie wiatr, grzbiety fal, drobny piasek. Uniosą mnie skrzydła wędrownych ptaków, a także skrzydła samolotów odrzutowych. Jestem obok ciebie i opowiadam ci historię, jaką chcesz usłyszeć”.
Jak to się zaczęło?
Pomysł na ustanowienie Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci narodził się w 1967 roku w Barcelonie podczas Międzynarodowego Kongresu na rzecz Promocji Czytania dla Dzieci. Data 2 kwietnia została wybrana na wspomnienie urodzin hołdzie dla urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego autora bajek dla dzieci, który urodził się tego dnia 1805 roku.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to okazja, aby celebrować magię literatury dla najmłodszych. To czas, aby podkreślić nie tylko istotę czytania dzieciom, ale także jego znaczenie dla ich rozwoju i przyszłości. W takim dniu my dorośli też możemy sobie przypomnieć książki, które zrobiły na nas wrażenie jak byliśmy dziećmi i które nas kształtowały oraz zostały z nami na długie lata.
Książki naszego dzieciństwa
Dyskutowaliśmy o tym w Wydawnictwie Babaryba i nasze książki z dzieciństwa to “Ronja córka zbójnika” i “Bracia Lwie Serce” Astrid Lindgren, “Polyanna” Lucy Maud Montgomerry oraz komiksy takie jak “Thorgal”, “Tytus, Romek i Atomek” czy “Kajko i Kokosz”. To właśnie one rozbudzały naszą wyobraźnię i do dziś wspominamy je z sentymentem.
Dlaczego warto czytać dzieciom
Od dawna wiadomo, że czytanie dzieciom od najwcześniejszych lat ma niezwykle pozytywny wpływ na ich rozwój. Dlaczego czytanie warto włączyć do codziennych rytuałów?
- Czytanie książek dzieciom rozwija ich umiejętności językowe: pozwala na poznanie nowych słów, zwrotów i konstrukcji zdań. Dzieci uczą się poprawnej wymowy oraz zrozumienia kontekstu. To ważny krok w budowaniu ich kompetencji językowych, które będą miały wpływ na ich przyszłą edukację i ogólny dobrostan.
- Czytanie wzmacnia więź emocjonalną. Podczas wspólnego czytania rodzice i opiekunowie mogą dzielić się chwilą spokoju i bliskości z dzieckiem, co sprzyja budowaniu zdrowych relacji rodzinnych.
- Czytanie rozwija także wyobraźnię i kreatywność. Książki dla dzieci często są pełne magicznych światów, fantastycznych postaci i niesamowitych przygód.Wyobrażając sobie postaci i miejsca na podstawie zasłyszanych słów ćwiczymy wyobraźnię oraz twórcze i abstrakcyjne myślenie.
- Czytanie dzieciom od najmłodszych lat uczy je nie tylko słownictwa i gramatyki, ale także pomaga w nauce czytania. Dzieci obserwując, jak dorosły czyta, uczą się związku między literami a dźwiękami, co stanowi fundament dla ich własnych umiejętności czytania w przyszłości.
- Dzieci, które od najmłodszych lat mają kontakt z książkami, często rozwijają pasję do czytania i samodzielnej nauki. Książki stają się dla nich źródłem wiedzy, rozrywki i inspiracji, co może mieć pozytywny wpływ na ich osiągnięcia.
Czytając dzieciom i z dziećmi nie tylko wspaniale spędzamy z nimi czas ale też wspieramy ich jak najlepszy rozwój. To wtedy możemy z nimi być na sto procent, odrzucając nasze smartfony, za to znowu zamieniając się w wygłupiające się dziecko.