PORWANIE W TIUTIURLISTANIE - Wojciech Żukrowski - powieść o przyjaźni, wpisana na listę IBBY, wiek: 8-14 lat

dostępność: trwale niedostępny
Cena: 24,90 zł 24.90
ilość egz.

towar niedostępny

więcej o książce:

Porwanie w Tiutiurlistanie od dziesięcioleci cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników, o czym świadczy kilkanaście wydań krajowych, adaptacje teatralne, wersja kinowa oraz liczne tłumaczenia. Oto ostatnie wydanie powieści. 

Wojciech Żukrowski w mistrzowski sposób konstruuje wciągającą, pełną niezwykłych zwrotów akcji fabułę z elementami powieści awanturniczej, baśni oraz fantasy – dzięki temu Porwanie w Tiutiurlistanie jest świetną lekturą zarówno dla młodszego, jak i starszego czytelnika.
Niezwykłe przygody trójki przyjaciół – koguta Pypcia, kota Mysibrata oraz lisicy Chytraski – opowiedziane z humorem, trzymają w napięciu do ostatniej strony!

Powieść wpisana na międzynarodową listę IBBY (International Board Books for Young People), która zbiera światowe arcydzieła literackie dla dzieci i młodzieży.

Autor: Wojciech Żukrowski (1916–2000)

Prozaik, poeta, reportażysta, scenarzysta. Autor powieści dla dzieci i młodzieży, m.in. „Porwanie w Tiutiurlistanie”, „Na tronie w Blabonie”, „Mój przyjaciel słoń” oraz wielu książek dla dorosłych, m.in.: „Lotna” (głośna ekranizacja Andrzeja Wajdy z 1959 roku), „Kamienne tablice”, „Plaża nad Styksem”, „Wędrówki z moim Guru”, „Okruchy weselnego tortu”.

Ilustrator: Paweł Kłudkiewicz (ur. 1978)

Ilustrator, grafik, komiksiarz, absolwent Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. Jest współtwórcą stowarzyszenia Odblokuj, a spod jego ręki wyszło wiele nagradzanych projektów graficznych, plakatów i publikacji. Współpracuje m.in z urzędem miasta Warszawy, Centrum Nauki Kopernik, kancelarią Prezydenta RP, miesięcznikiem Architektura-Murator. Wydał autorski album komiksowy pt. Miś Misza. Oxygenesis (pierwsza część cyberpunkowego komiksu przygodowego, Egmont) oraz książkę Roboty (w naszym wydawnictwie). 

 
KATARZYNA ŻUKROWSKA (córka Autora):

„Porwanie w Tiutiurlistanie” zostało napisane w 1942 roku jako reakcja młodego, bo 26-letniego wówczas, początkującego pisarza, na wojnę i okupację (notabene w tym samym mniej więcej czasie powstawała „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy oraz „Władca pierścieni” J. R. R. Tolkiena).

Fantazja była dla Autora wówczas odskocznią od strasznej codzienności. To opowieść dla dzieci i dorosłych, w której piętnuje się głupotę, chciwość, agresję, bezsens wojny, przeciwstawiając im siłę przyjaźni oraz dążenie do wspólnego rozwiązywania małych i dużych problemów.

W domu mieliśmy przez długi czas figurkę koguta Marcina Pypcia (jednego z głównych bohaterów powieści) w mundurze z wojskowego sukna, który u pasa miał przytroczoną trąbkę i małe zawiniątko. Kaprala zrobił przyjaciel Ojca z Wrocławia profesor geograf Wojciech Walczak. Figurka nie przetrwała ostatniej przeprowadzki warszawskiej z Bednarskiej na Karową. Kapral miał już wtedy 26 lat! Tyle ile mój Ojciec jak pisał „Porwanie w Tiutiurlistanie” podczas okupacji niemieckiej.

Na tej powieści wychowało się wiele pokoleń. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 1946 roku (od tej pory było już 18 wznowień). W 1976 roku powieść została wpisana na listę honorową IBBY, która gromadzi najlepsze z całego świata dzieła literackie dla dzieci i młodzieży. Książka została zekranizowana przez Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej (1986), w licznych teatrach grano ją z dużym powodzeniem. W roku 2006 wydano ją w formie audiobooka (tekst czyta i piosenki śpiewa Jerzy Trela). „Porwanie w Tiutiurlistanie” miało też wiele tłumaczeń zagranicznych (m.in. na niemiecki, czeski, litewski, łotewski, rumuński, rosyjski, słowacki).

W pierwszym wydaniu „Porwania w Tiutiurlistanie” na końcu książki Ojciec napisał: Do spotkania z przyjaciółmi Lisicą Chytraską, Kotem Mysibratem i kapralem Kogutem Marcinem Pypciem dojdzie w Na tronie w Blabonie, gdzie znajdą się dalsze relacje z ich przygód... Zdanie to powtarzano wielokrotnie w kolejnych wznowieniach. Jednak zapowiadanej książki jak nie było, tak nie było. Zdanie to w końcu wykreślono w którymś z kolejnych wznowień. Ojciec jednak dotrzymał słowa, które dał swoim czytelnikom. Druga część Porwania w Tiutiurlistanie pt. Na tronie w Blabonie ukazała się w roku 1986.

 

Porwanie w Tiutiurlistanie


Recenzja z bloga Maluszkowe inspiracje

Polska klasyka. Książka wybitna pod każdym względem. Po raz pierwszy przeczytałam ją w moim „dorosłym” życiu i bardzo żałuję, że nie wcześniej. To powieść fantastyczna, bardzo zabawna i absurdalna, ale gdy spojrzymy na nią niego uważniej, z łatwością dostrzeżemy aluzje do czasów wojny, okupacji i całego ich okrucieństwa.

To książka o ważnych wartościach - przyjaźni, lojalności, solidarności i poświęceniu, ale nie znajdziecie tu natrętnego moralizatorstwa, którego ja osobiście nie znoszę. Żukrowski tak znakomicie uchwycił i nakreślił swoich bohaterów, że ich postawy zostają w pamięci na wiele lat.

Autor bardzo trafnie powiązał fantastyczną akcję swojej powieści z prawdziwym czasem wojny i wyraża swoje zdanie na temat agresji i ludzkiej głupoty. Po latach książka ani trochę nie traci na swej aktualności - niestety. I te wymowne, czarno-czerwone ilustracje!

 

Porwanie w Tiurlistanie_2

 

PORWANIE W TIUTIURLISTANIE
WOJCIECH ŻUKROWSKI
ilustracje: Paweł Kłudkiewicz

cena detaliczna 24,90 zł
ISBN 978-83-931805-0-9
liczba stron: 224 
format: 14,2 x 20,2 cm
rok wydania: 2010Także mogą Ci się spodobać

Opinie o książce (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl