ZĘBY, CIOSY i SIEKACZE - Marta Pokorska-Jurek & Marta Rydz-Domańska - popularnonaukowa książka o zębach zwierząt
Cena regularna:
49,90 zł
towar niedostępny
więcej o książce:
Dla zwierząt zęby zawsze były sprawą życia i śmierci!
Bo zęby mogą służyć nie tylko do rozdrabniania pokarmu i zdobywania pożywienia, ale też do komunikacji i słuchania, do oznaczania terytorium i kopania nor, do odstraszania wrogów i do podrywania samic, do przegryzania drzew i łamania kości, do wstrzykiwania trucizny, a nawet i do zabijania!
A jak dowiecie się z tej książki, są też takie zwierzęta, które żyją dosłownie tak długo, jak pozwalają im na to ich własne zęby! Poznamy tu więc pyski dzikie i udomowione, łagodne i niebezpieczne, niemal bezzębne i w zęby przebogato uzbrojone!
Zapraszamy was do świata pełnego zębów, ciosów i siekaczy. Na pewno nieraz w trakcie lektury opadnie wam z wrażenia żuchwa!
W serii ukazały się: PUPY, OGONKI i KUPERKI, GĘBY, DZIOBY i NOCHALE oraz AMORY, ZALOTY i PODBOJE.
Wysłuchaj rozmowy z Martą Pokorską-Jurek na temat zębów zwierząt, jaka odbyła się na antenie Programu 1 Polskiego Radia w marcu 2024 roku. (od 9 minuty)
Fragment recenzji z profilu Małe książkowe mole
Szkoda, że szkolne podręczniki nie są pisane z takim humorem i otwartością. Zajrzycie do paszczy przeróżnych zwierząt, które wyróżniają się wyjątkowym uzębieniem albo... ich brakiem. Wiedzieliście, że walenie dzielą się na fiszbinowce i zębowce? Jak łatwo się domyślić, te pierwsze nie mają zębów. (...) I teraz coś, co mnie totalnie zaskoczyło: fiszbiny wieloryba były używane do usztywniania biustonoszy... Stąd nazwa „biustonosz z fiszbinami”. Wiedzieliście o tym?
Fragment recenzji z profilu Magdalenka_Bookish
Niezwykle mądra, wartościowa, interesująca lektura. Sądzę, że będzie wspaniałym prezentem dla ciekawskich świata dzieci. Edukacja przyrodnicza na najwyższym poziomie.
Fragment recenzji z bloga Bajdocja
Dlaczego koty nie rozchlapują wody podczas picia? Kto wystrzeliwuje szczękę w czasie polowania? Czy żaby mają zęby?
Okazało się, że moja córka wie, czym jest „róg” narwala, a ja dopiero teraz dowiedziałam się, że to... ząb!
I dopiero teraz dowiedziałam się, że kły słonia, to wcale nie kły, tylko... siekacze!
Ta książka wprost nafaszerowana jest informacjami, które zadziwiają i zaciekawiają! Wiedza podana jest w bardzo lekkostrawnej i przyjaznej postaci! Autorka z pasją opowiada przede wszystkim o wszelkiego rodzaju zębach, ale przy okazji raczy nas innymi ciekawostkami ze świata zwierząt.
Podczas lektury dowiecie się, kto ma najwięcej zębów, kto najmniej, kto ma zęby z najtwardszego materiału biologicznego, a kto elastyczne. Przeczytacie, kto ma uszy w szczęce, a kto zęby wokół oczu, kto ma zęby na języku, a kto ma język kolczasty. Chcecie wiedzieć, kto ma zęby ząbkowane jak piła,
a czyje zęby składają się ze szpilek?
Fragment recenzji z profilu Czytaj i baw:
Marta Pokorska-Jurek i Marta Rydz-Domańska, z niesamowitą lekkością i humorem opowiadają o zaskakujących aspektach uzębienia zwierząt, które pełni znacznie szerszą rolę niż u ludzi. Przekrój gatunków omówionych w książce ukazuje niezwykłą różnorodność w formie i funkcji zębów, od delikatnych fiszbinów wielorybów po groźne kły krokodyli.
Tekst książki niezwykle trafnie współgra z zabawnymi i kolorowymi ilustracjami, które nie tylko uatrakcyjniają lekturę, ale również ułatwiają zrozumienie omawianych zagadnień.
Ilustracja oraz fragment recenzji z profilu Fszechogarniająca:
Wiecie, że są takie zwierzęta, które żyją dosłownie tak długo, jak pozwalają im na to ich własne zęby? Zęby stanowią ważny element naszego organizmu, a zwierząt zawsze były sprawą życia i śmierci, bo służą im nie tylko do zdobywania pożywienia, ale też m.in. do:
- komunikacji
- oznaczania terytorium
- kopania nor
- odstraszania wrogów
- podrywania samic
- przegryzania drzew
- łamania kości
- wstrzykiwania trucizny
- a nawet... do zabijania
Ufff... widzicie jak wiele można zdziałać z ich pomocą? Sama nie przypuszczałam, że jest tego aż tyle!
Fragment recenzji z profilu Moje czytadło:
„Poznamy więc pyski dzikie i udomowione, niebezpieczne i łagodne, oraz niemal bezzębne i w zęby uzbrojone!
Szczerze mówiąc, nie sądziłam, że na temat zębów można zdobyć, aż tyle informacji, w tej książce naprawdę odkryjemy nieznane nam horyzonty życia zwierząt.”
Fragment recenzji z profilu Co fajnego:
„Czytając kolejne strony, aż trudno się zatrzymać. Każda ciekawostka wyostrza apetyt i potęguje głód wiedzy, zachęcając do poznania kolejnej. Zawdzięczamy to autorce, która włożyła w publikację całe serce i pasję, które czytelnik dostrzega już id pierwszej strony”.
Fragment recenzji z bloga Sroka O
Podróż przez cudze paszcze, okraszona sporą ilością ciekawostek jest naprawdę fascynująca. Ciężko jest się zatrzymać po kolejnym rozdziale. Książka wciąga, aż trudno uwierzyć, że zęby mogą być tak różnorodne. Już pomijam fakt, że często uważamy zęby za coś innego i to jest dopiero ciekawe.
Treść dopełniają ilustracje i słowo dopełniają, nie jest tu przypadkiem. W dobrych książkach dla dzieci ilustracje zgrywają się z tym, co napisano i tu właśnie to ma miejsce. Jest kolorowo, ale nie krzykliwie, kiedy można jest zabawnie, kiedy trzeba, jest konkretnie.
Wszystko jest znakomicie wyważone.
Książka jest świetna, można się z niej dowiedzieć wiele rzeczy, o których naprawdę nie ma się pojęcia. Polecam, bo wiem, że gdybym tego nie zrobiła, to sumienie będzie mnie gryzło.
Fragment recenzji z bloga TYLKO DLA MAM
(…) już od pierwszej strony wkręciłam się niesamowicie!
Zaczynamy od poznania całej rodziny autorki – łącznie ze zwierzakami. Wszyscy mają zęby, więc nie było powodu, by ich pomijać.
Potem następuje szybki rzut oka na przekrój zęba, bo to jednak ważne, żebyśmy wiedzieli, o czym rozmawiamy, a później wchodzimy już w świat zwierząt i zaglądamy im do szczęk.
Weźmy takiego narwala, który ma tylko jeden ząb. Tak, tak – ten róg, który nas tak zachwyca, to jest jego ząb. Na dodatek dość boleśnie przebijał się przez wargę, gdy mały narwal ząbkował.
Narwal często kojarzy się ze stworzeniami magicznymi i myślę, że to właśnie przez ten niezwykle wrażliwy ząb, który może nawet odczuwać wahania temperatury lub ciśnienia. Jak to możliwe, zapytacie? Ano tak, że kieł ma aż 10 milionów włókien nerwowych.
Przyznam, że wszystkie informacje o zębach są niezmiernie ciekawe, jednak nie byłoby takiej ekscytacji, gdyby nie cudowne rysunki. Bez nich zaglądanie w różne paszcze nie byłoby takie samo.
Zaglądajcie więc do woli! Zapewniam, że będzie przy tym dużo śmiechu, dużo frajdy i mam też nadzieję, że dzięki temu zerknięcie do pozostałych książek z tej fascynującej serii.
O autorkach:
Marta Pokorska-Jurek
wielbicielka książek popularnonaukowych i reportaży, czuła obserwatorka przyrody. Absolwentka m.in. socjologii na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka wielu książek dla dzieci (Piezz Band, Koziołkowy wilk, Kot Maurycy chce być dzidziusiem) oraz podcastów i słuchowisk – m.in. dla Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz dla Audioteki (popularnonaukowy audioserial KORZENIE o zębach ludzkich). Namiętnie kolekcjonuje zęby, które – obok szkieletów i czaszek – pokazuje na instagramowym koncie @zeby.zwierzat.
PROPOZYCJA SPOTKAŃ I WARSZTATÓW Z AUTORKĄ KSIĄŻKI TUTAJ
Marta Rydz-Domańska
ilustratorka, graficzka, polonistka, miłośniczka przyrody, nieuleczalna książkomaniaczka. Absolwentka łódzkiej ASP oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Ilustrowała kilka książek dla dzieci (m.in.: Stary niedźwiedź mocno śpi, Zimowy las, Kocham cię najmocniej na świecie) oraz teksty w publikacjach dla dorosłych (np. w kwartalniku „Tatry”). Ostatnio napisała oraz zilustrowała powieść dla dzieci: Kocioł. Pierwszy astroMIAUta. Mieszka blisko lasu z mężem, córeczką oraz dwoma kocurami.
ZĘBY, CIOSY i SIEKACZE
Marta Pokorska-Jurek & Marta Rydz-Domańska
konsultacja merytoryczna:
lek. wet. spec. zwierząt nieudomowionych Anna Bunikowska
lekarz stomatolog Cezara Pokorska
ISBN 978-83-67356-14-5
Warszawa 2023
liczba stron: 144
oprawa: twarda
format: 20,5 x 20,5 cm
cena okładkowa: 49,90 zł (w tym 5% VAT)
Alkowe czytanki
Fantastyczna książka, która stanowi obszerny zbiór wiedzy o zębach, ciosach i siekaczach. Nie wiem, czy gdziekolwiek, ktokolwiek na temat uzębienia napisał więcej! Czeka nas tu wędrówka przez ponad 30 rozdziałów, z których każdy poświęcony jest przedstawicielom danego gatunku. Okazuje się, że zęby to niekończący się temat. Można dyskutować o nich pod kątem ich budowy, wyglądu czy użyteczności. Ciekawostek i smaczków tu całe mnóstwo. Polecam!
Marta
te książki można kupować w ciemno, kierując się tylko tym, jakie wydawnictwo je wydało :)
Mama, żona - KOBIETA
Zęby są bardzo ważne dla nas ludzi, jednak taka prawda, że my sobie bez nich poradzimy (są różne metody jak np. rozdrabnianie pokarmu albo wstawienie sztucznych). Zupełnie inaczej jest w świecie zwierząt. W wielu przypadkach są dla nich niezbędne do przeżycia, a są gatunki, które żyją tyle, ile wytrwają ich zęby (czego dowiedziałam się właśnie z tej książki). Służą im nie tylko do rozdrabniania pokarmu, ale do wielu innych rzeczy. Dla niektórych są niezbędne do ochrony, pozwalają odstraszyć wrogów, a nawet służą do komunikacji. Do czego jeszcze są potrzebne? Jak różne są u zwierząt? Książka jest naprawdę bogata w wiedzę. Wraz z nią udamy się do świata zwierząt i to zarówno tych łagodnych, jak i tych bardzo niebezpiecznych. Dowiemy się bardzo wiele o zębach, a część informacji jest naprawdę zaskakująca. To pozycja, która nie tylko poszerzyła wiedzę moich dzieci, ale również moją. Wizualnie książka jest bardzo ładna. Mamy strony nie tylko białe, ale również kolorowe, a do tego ilustracje i rysunki, które zdecydowanie nam się spodobały. To wszystko uatrakcyjnia książkę i zachęca do zapoznania się z jej treścią. Tekst jest ciekawy, a przy tym napisany po dziecko. Co przez to rozumiem? Jest tak skonstruowany, żeby go zaciekawić, nie znajdziemy w nim wielu bardzo trudnych, niezrozumiałych słów. Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka posłuży dłuższy czas. „Zęby, ciosy i siekacze” to świetna książka, dzięki której świat zębów, ciosów i siekaczy stanie przed nami otworem. Z wielką przyjemnością polecam. Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA
Gramy_i_czytamy
Znacie popularnonaukową serię książek o zwierzętach wydaną przez wydawnictwo Babaryba? Tak, dokładnie tą, w której autorzy przyglądają się bliżej zwierzęcym gębom, pupom, wszelkim amorom, robiąc to w niezwykle ciekawy i humorystyczny sposób. Tym razem autorka w najnowszym tomie odważnie zagląda w szczęki wielu gatunków zwierząt, udowadniając, że o zębach rozprawiać można długo i z polotem! Małe kompendium wiedzy przez 30 rozdziałów oprowadzi was po paszczach zwierząt i odkryje tajemnice uzębienia! Dowiecie się, kogo natura hojnie obdarzyła zębiskami, komu poskąpiła, dla kogo przygotowała tylko ich imitacje, a o kim zupełnie zapomniała. Przeczytacie nieco teorii o charakterystyce zębów, ich budowie oraz funkcjach, które w zależności od gatunku znacznie się od siebie różnią. Ludziom zęby służą przede wszystkim do gryzienia, rozdrabniania, chwytania, ale są też istotną częścią aparatu mowy. U zwierząt natomiast sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie, ponieważ dzięki zębom nie tylko jedzą, ale m.in. komunikują się, gryzą, wstrzykują truciznę, kopią nory, przenoszą rzeczy, ścinają drzewa, zabijają, czują temperaturę, zdobywają serca samic, a nawet słuchają! Serio, serio. Walenie, a dokładniej fiszbinowce w mogą pochwalić się rogowymi płytkami zwanymi fiszbinami, pełniącymi funkcje odcedzaczy! Kły Babirussa mogą doprowadzić go do śmierci, bo jeśli nie będą odpowiednio ścierane, wbiją mu się w głowę... Mureny za to mają dwie szczęki, a zęby w szczęce gardłowej wymieniane są przez całe życie! No i musicie wiedzieć, że najsilniejszy zacisk szczęk wśród zwierząt lądowych to aż 1600kg/cm² a jego właścicielem jest krokodyl różańcowy. Trzymajcie się od niego z daleka! To tylko garstka ciekawostek i przyrodniczej wiedzy, jaka czeka na was w książce. Publikacja napisana została z odpowiednią dozą humoru, którą dodatkowo podtrzymują śliczne i zabawne ilustracje z dialogami, od których szczerzą się zęby w uśmiechu. Jeśli myślicie, że nic nie jest w stanie was już zaskoczyć, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję, nie pożałujecie! Polecamy.