NOWOŚĆ! Razem uratujemy świat! - Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci 5+ - Gerda Raidt
towar niedostępny





więcej o książce:
Czy nasze codzienne wybory mają wpływ na życie na Ziemi i na losy samej Ziemi? Co możemy zrobić, żeby ten świat był lepszym miejscem do życia oraz żeby ocalić naszą planetę przed ekologiczną katastrofą?
Gerda Raidt, autorka książki „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” (uznanej przez Uniwersytet Jagielloński za Mądrą Książkę Roku), po raz kolejny - w ramch swojej działalności edukacyjnej i ekologicznej - podejmuje temat zagrożeń związanych ze zmianą klimatu oraz nieodpowiedzialną, a wręcz niekiedy bezmyślną, działalnością człowieka (nadmierna eksploatacja środowiska, ogromna nadprodukcja dóbr materialnych, marnowanie żywności, bezrefleksyjny konsumpcjonizm). Autorka stawiając czytelnikom liczne pytania, pokazując codzienne sytuacje, zachęca nas do zastanowienia się, co możemy zrobić, aby nasza przyszłość była lepsza. Równocześnie proponuje rozwiązania, które pomogą uchronić naszą planetę przed ekologiczną katastrofą. A więc zacznijmy razem działać już dzisiaj!
Na Ziemi żyje osiem miliardów ludzi, a zasoby naturalne naszej planety są bliskie wyczerpania! Klimat się zmienia, temperatura wzrasta, nasilają się gwałtowne zjawiska pogodowe (ulewy, burze i powodzie), coraz częściej występują długotrwałe susze i ogromne pożary... Powstrzymanie zmian klimatu wymaga od rządzących i nas samych różnych działań i świadomych wyborów (oszczędzania prądu, wybierania środków komunikacji o mniejszym śladzie węglowym, ograniczenie konsumpcji...).
Jeśli jesteś świadomym rodzicem i zastanawiasz się jak porozmawiać o sprawach związanych ze zmianą klimatu z dzieckiem, to sięgnij po ten tytuł - to kolejna mądra książka dla dzieci tej autorki (oraz nasze pozostałe książki ekologiczne z tej serii). Gerda Raidt stawia dużo pytań otwartych, nie straszy, używa prostego języka, wzbogacając narrację swoimi pięknymi ilustracjami.
Polecamy też inne książki Gerdy Raidt, które wydaliśmy:
O Autorce
Gerda Raidt (ur. 1975) – studiowała w Wyższej Szkole Artystycznej Burg Giebichenstein w Halle oraz na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku. Jest ilustratorką oraz autorką książek edukacyjnych dla dzieci.
Jest wrażliwa na problemy środowiska naturalnego i zmianę klimatu, a swoimi książkami przyczynia się do edukacji ekologicznej.
Podczas gali konkursu Mądre Książki (w 2020 r.), na której Gerda Raidt odebrała nagrodę za książkę Śmieci, autorka powiedziała:
„W mojej książce starałam się opisać i narysować wszystkie kwestie dotyczące śmieci. Wiedza o zagrożeniu środowiska jest bardzo smutna, a wręcz czasem wstrząsająca. Jak o tym opowiedzieć dzieciom? Ja chciałam to zrobić w sposób pozytywny, pokazać, że każdy z nas, nawet dzieci mogą przyczynić się do zmiany. Nawet drobne działania mogą zrobić różnicę dla środowiska kiedy tylko zrozumiemy problem i podejmiemy jakieś kroki. Cieszę się, że moja książka jest przetłumaczona na inne języki, dzięki czemu wiadomości ode mnie powoli się rozchodzą. Obecnie pracuję nad kolejną książką o kwestiach środowiskowych więc otrzymana nagroda zachęca mnie do tego aby kontynuować moją pracę”.
Razem uratujemy świat!
...czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych
Gerda Raidt
tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
cena detaliczna: 44,90 zł (w tym 5% VAT)
ISBN 978-83-67356-04-6
oprawa twarda
liczba stron: 112
format: 17 x 22,5 cm
rok wydania: 2022
maluchczyta
Bardzo polecam! Ta książka to kompendium wiedzy na temat zagrożeń, które czyhają nad naszą planetą. Otworzy dzieciom oczy na temat tego w jaki sposób ich działania mogą być pomocne i przeciwdziałać negatywnym skutkom.
@mamcia_tomusio_lilusiowa
To pozycja z mnóstwem ilustracji, prostym i zrozumiałym tekstem już dla kilkulatków. Tematyka książki to ratowanie świata. Ukazanie małym mieszkańcom Ziemii jak żyło się kiedyś tj. bez prądu, bez samochodów, telefonów kontra życie w dzisiejszym świecie. Do czego zmierza nasz nadmierny konsumpcjonizm? Czy musimy tyle kupować? Jaki wpływ na środowisko ma wielka ilość samochodów, spalin czy rosnąca góra śmieci, które produkujemy? Bardzo ciekawa lektura również o kończących się zasobach naszej planety. O tym co możemy dobrego zrobić dla naszego globu.
Alicja Płaskonos
„Razem uratujemy świat! Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić ziemię i nas samych” Mojej chyba ulubionej autorki i ilustratorki w ważnych tematach, pokazuje co możemy zrobić aby nam i naszej planecie było dobrze. A właściwie nie tyle co możemy zrobić a co robimy aktualnie co szkodzi naszej planecie. Nie znajdziecie tu złotego środka a wiele postawionych pytań bez dokładnej odpowiedzi. Na pewno zwraca mocno uwagę na konsumpcjonizm. Czy naprawdę potrzebujemy tych wszystkich rzeczy? Czy możemy mniej kupować, bardziej dbać o nie marnowanie żywności, mniej jeździć autami, naprawiać zamiast wymieniać? Pewnie jest to wykonalne, ale aby miało to jak największy wpływ na planetę musimy myśleć o tym wszyscy. Fantastyczna, ważna i potrzebna! Zachęcam Was do lektury!
Zabciaczyta
Czy poruszanie tematów związanych z szeroko pojętą ekologią i uświadamianie społeczeństwa to gra warta świeczki? Czy nasze codzienne wybory mogą choć w nieznacznym stopniu powstrzymać ekologiczną katastrofę, do której nam z każdym rokiem coraz bliżej? Jak styl naszego życia odbija się na środowisku? Będąc kilkuletnią dziewczynką, spędzałam wiele godzin na zabawach w ogrodzie. Nie było komputerów. Za domem pasły się owce, a po sąsiedzku krowy i konie. W obejściu wydzielone było miejsce dla kur, a w ogrodzie rosły różnokolorowe warzywa, krzewy porzeczek i agrestu. Pamiętam smak jabłek zerwanych prosto z drzewa i zapach świeżego mleka. Dziś w tym samym ogrodzie rosną tylko kwiaty, maliny i porzeczki. Warzywa, owoce, mięso i nabiał kupujemy w lokalnych sklepach lub na bazarze. Podobne sceny przedstawia czytelnikowi Gerda Raidt w swojej książce pt. "Razem uratujemy świat! czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych". Autorka w prostym, a zarazem dosadnym przekazie pokazuje jak na przestrzeni lat zmienił się świat i jak negatywne skutki niektórych zmian wpływają na naszą planetę. Alarmuje, że naturalne zasoby Ziemi są bliskie wyczerpaniu i głośno zastanawia się nad tym, jak tę sytuację zmienić. Książka pełna jest odniesień do przeszłości, kiedy to człowiek żył w bliskim kontakcie z naturą. Wiele w niej również przykładów tego, jak postęp technologiczny zmienił życie i postrzeganie natury, która nie jest już źródłem dającym pokarm, a stała się źródłem materialnych zysków. Rozwój medycyny, masowa produkcja, wzrost konsumpcji, stałe wykorzystywanie paliw kopalnych, potężna emisja spalin to tylko niektóre przykłady nadmiernej ludzkiej ingerencji w środowisko naturalne. Autorka zabiera czytelnika w najróżniejsze strony świata, by zobrazować sieć powiązań i zależności. Podaje wiele przykładów szkodliwej działalności człowieka. Skłania czytelnika do dyskusji i refleksji nad własnym postępowaniem. Jeżeli my nie poczynimy pierwszych kroków, by cokolwiek zmienić, co pozostanie naszym potomkom? Książka bardzo ważna i potrzebna, szczególnie młodym pokoleniom. Wiele w niej trudnych pojęć, jednak czytanie jej z 5-latką było bardzo przyjemne. Byłam przekonana, że moje dziecko będzie się nudzić, nie rozumiejąc jeszcze w pełni przekazu, tymczasem zaskoczyło mnie jej zainteresowanie tematem. I to chyba najlepsza ocena.
ksiazeczki_adasia
Chciałabym wam przedstawić serię bardzo mądrych i wartościowych książek od wydawnictwa @wydawnictwobabaryba Poruszają problemy całego świata, śmieci, ocieplenie klimatu, energia. Jako pierwszą chciałam wam pokazać „ Razem uratujemy świat! Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych”. Książki są perfekcyjnie wydane i przemyślane. Wiedza, którą w nich znajdziecie jest przekazana w sposób bardzo ciekawy i prosty. Znajdziemy tu mnóstwo ilustracji, obrazujących problemy świata, dzięki obrazkom dzieci szybciej zapamiętują czytany tekst. Książka pokazuje jak było kiedyś, ile ludzie musieli wkładać pracy w codzienne czynności. Było bardziej ekologicznie. Teraz mamy wszystko, różne gadżety, które ułatwiają życie. Ale przez to niszczymy i zanieczyszczamy naszą planetę. Na świecie mieszka 8 miliardów ludzi. Każdy z nas wykorzystuje plastik, rodziny jeżdżą autem nawet kiedy mają niewiele drogi do pokonania. Tworzą się spaliny. Wiele lasów jest wycinana, na ich miejscu powstają wieżowce. Kupujemy za dużo żywności, ubrań i bibelotów. Nie zdajemy sobie sprawy ile drogi muszą pokonać te przedmioty zanim trafią do sklepów. Co możemy zrobić, żeby zatrzymać to błędne koło ? Jak oświecić ludzi, aby zdali sobie sprawę z powagi sytuacji ? Jeśli każdy z nas zrobiłby malutki krok aby pomoc naszej planecie, każdemu żyło by się lepiej. Polecam wam serdecznie… tak tak wam dorosłym i oczywiście dzieciom 6+. Jest to seria wartościowa, pięknie wydana i posłuży na bardzo długo.
boys.books
,,Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!'' oraz ,,Razem uratujemy świat!'' od @wydawnictwobabaryba to wspaniały duet, który chciałabym aby przeczytało każde dziecko i każdy rodzic. Ba! Nawet powiem więcej - marzy mi się, by te książki trafiły do każdej biblioteki a nawet na listę obowiązkowych książek do przerobienia w szkole. Książki w bardzo prosty sposób pokazują jak drastycznie zmienia się ludzkość na przestrzeni ostatnich lat. Na Ziemi żyje już blisko osiem miliardów ludzi! A każdy z nas generuje niezliczone ilości śmieci... Które najczęściej są źle segregowane i przechowywane przez co bardzo źle wpływają na nasze srodowisko, życie roślin i zwierząt... Czy mamy szansę przywrócić nieco zwyczaje naszych przodków i zacząć bardziej wykorzystywać śmieci? To, co czasami wydaje nam się już bezużyteczne może być bardzo potrzebnym dla innych- warto o tym pomyśleć zanim wrzucimy coś do kontenera. Jak prawidłowo segregować śmieci? Jak wpłynąć na ocieplający się stale klimat? Jak wdrażać zero waste? Zapraszam do eko lektury!
Zaczytane Strony
Chyba każdy chociaż raz w swoim życiu usłyszał od osób starszych, że my to mamy dobrze, automatyczna pralka pierze, zmywarka zmywa, w sklepie da się kupić wszystko i wszędzie można dojechać samochodem, a za ich czasów to było tak ciężko, ale czy na pewno teraz jest lepiej? Razem uratujemy świat to książka, która uświadamia nam, co przez lata zyskaliśmy, ale też pokazuje, co tracimy i okazuje się, że nie jest tak kolorowo, a niestety, jak się nie opamiętamy, będzie coraz gorzej. Ponieważ jest coraz więcej osób, to potrzebujemy więcej miejsca do zamieszkania, nowe budynki powstają kosztem zieleni. Farmy zwierząt, które powstają, żebyśmy mieli mięso, też są bardzo złe, zwierzęta są tam okropnie traktowane, żyją w fatalnych warunkach, a do tego, żeby je wykarmić, wycinane są lasy, żeby na ich miejsce uprawiać soję. Do tego zakupy, ciągle kupujemy nowe buty, torebki, zabawki dzieciom i ubrania, mnóstwo ubrań, bo stare są już niemodne lub zrobiła się dziurka, a nam nie chce się jej zaszyć. Niestety zasoby naturalne naszej planety są już bliskie wyczerpania i jeżeli nic nie zrobimy, dojdzie do katastrofy. Ta książka pokazuje nam, co złego robimy naszej planecie, czyli tak naprawdę sobie, ponieważ to my odczuwamy tego skutki pod postacią długotrwałej suszy lub ulewnych deszczy, ale nie każdy dostrzega ten problem. Tutaj kartka po kartce uczymy się dobrych nawyków, które sprawią, że następnym pokoleniom będzie żyło się lepiej. Książka napisana jest bardzo ciekawie, chodź przerobienie jej z dzieckiem, zajmuje chwilę czasu, ponieważ podczas czytania nasuwa się wiele pytań, ale tekstu nie jest jakoś dużo, same najważniejsze informacje. Polecam wam ją z całego serca i to nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych, bo to my najpierw musimy nauczyć się dobrych nawyków, a dopiero przekazywać je innym.
Czytelnicze Podwórko
„Razem uratujmy świat! Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych” to druga po „Śmieciach” proekologiczna książka tej autorki, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Babaryba. I nie będę nawet ukrywać, że jestem nią zachwycona. Dlaczego jest to książka, po którą warto sięgnąć? - Świetnie wprowadza ona dzieci w temat konieczności podjęcia proekologicznych działań. W prosty sposób opowiada o postępie technologicznym i innych ścieżkach, które doprowadziły do tego, iż mierzymy się teraz z tak wielkim kryzysem środowiskowym. -Przedstawia ona czytelnikom szeroki wachlarz zachowań, które w realny sposób wpłyną na to, jak będzie wyglądał nasz świat za kilka-, kilkanaście- czy kilkadziesiąt lat. Autorka nie narzuca tu niczego. Opowiada o najróżniejszych proekologicznych aktywnościach, od świadomych decyzji zakupowych, przez ograniczenie spożywania mięsa czy nabiału, przez odpowiedzialną segregację śmieci, po zmniejszenie natężenia ruchu samochodów osobowych czy sięganie po odnawialne źródła energii czy rozwiązania technologiczne, pozwalające ograniczyć emisję śmieci, gazów cieplarnianych czy zużycie wody lub prądu. - Mówi ona o zmianach, które można wprowadzić w swoim życiu w zupełnie niemoralizatorski sposób. Wręcz przeciwnie, autorka pokazuje tu dwa oblicza każdego z proponowanych rozwiązań, poddając niejednokrotnie pod wątpliwość faktycznie proekologiczny charakter medialnie nagłaśnianych zmian. Czy samochód elektryczny nie szkodzi środowisku? Czy biopaliwa zawsze sprzyjają poprawie warunków klimatycznych i środowiskowych? - Pomaga czytelnikom dyskutować nad tym, które zmiany chcą wprowadzić i dlaczego, zestawiając propozycje autorki z wątpliwościami, o których najczęściej słyszymy z najbliższego otoczenia. Takie podejście nie tylko pozwala dzieciom spojrzeć szerzej na problemy, związane z ochroną środowiska naturalnego, ale także przygotowuje ich do prowadzenia dojrzałych, odpowiedzialnych dyskusji, w których z poszanowaniem zdania drugiego człowieka będą gotowi wyrażać swoje opinie i poglądy. - Mówi ona nie tylko o najróżniejszych sposobach na to, by ratować naszą planetę przed katastrofą ekologiczną, ale także (a w zasadzie przede wszystkim) nadaje bardzo szeroki kontekst każdemu z omawianych tematów. Jakie hodowle zwierząt sprzyjają poprawie warunków klimatycznych i dlaczego? Które środki transportu są proekologiczne i co je takimi czyni? Jakie problemy wiążą się z odnawialnymi źródłami energii i dlaczego powinniśmy o nich otwarcie rozmawiać? - Nie zostawia ona dzieci w poczuciu winy. Nie każde zmieniać wszystkiego od razu. Pozostawia czytelnikom wybór, wyposażając ich w potrzebną wiedzę, argumenty i kontekst, dzięki czemu świadomie mogą oni decydować o tym które zmiany, jak i kiedy wprowadzą w swoje życie. - Jest po prostu szalenie ciekawie napisana i pięknie wydana, dzięki czemu lektura niesie ze sobą nie tylko wielka wartość, ale także dużą przyjemność. - Wiedza, którą autorka tu zebrała wykracza poza czysto ekologiczne zagadnienia. Ale o tym musicie przekonać się sami