WODA - Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi. Książka ekologiczna dla dzieci 6+ Ch. Steinlein, M.Scheier

dostępność: na wyczerpaniu
wysyłka w: 24 godziny
dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 36,90 zł 36.90
ilość egz.

towar niedostępny

więcej o książce:

Woda to najcenniejsza substancja na Ziemi! Zajmuje nie tylko trzy czwarte powierzchni naszej planety, ale także z niej w dużej mierze składa się ludzkie ciało.

Bez niej niemożliwe byłoby powstanie oraz rozwój życia na naszej planecie. Używamy jej codziennie, a nawet nadużywamy. Dzięki tej książce dowiecie się wszystkiego o wodzie: o jej wyjątkowych właściwościach i zastosowaniach, o pożytkach i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Bo woda jest naszym największym skarbem, którego musimy nauczyć się mądrze używać. 

Autorki zaskoczą czytelników ogromną ilością informacji o wodzie. Dowiemy się, ile wody przeciętnie zużywamy, a także jak dużo wody zawiera ludzkie ciało i jaka jest rola wody w organizmie. Kiedy i w jaki sposób pojawiła się woda na Ziemi (bo kiedyś nasza planeta byłą kulą ognia), a także w jaki sposób woda wpływa na pogodę. 

Dzieci dowiedzą się, że nie w każdym miejscu na Ziemi woda tak po prostu leci z kranu, a także będą miały okazję się zastanowić do kogo właściwie należy woda? Poznają też różne zawody związane z wodą, a także jak ta substancja przyczynia się do produkcji energii. 

To wszystko zmierza do wniosku, że wodę powinniśmy szanować i używać jej rozsądnie. Może to zrobić każdy z nas we własnym zakresie i zgodnie ze swoimi możliwościami. 

W tej bogato ilustrowanej książce nie ma dużych bloków tekstu tylko krótkie notki tłumaczące to, co dzieje się na ilustracjach. Na pewno nikt się nie będzie nudził podczas lektury! 

Obecna sytuacja klimatyczna powoduje, że powinniśmy bardziej zainteresować się sprawami związanymi z ochroną środowiska. W trosce o nasze dzieci i wnuki, które prawdopodobnie będą żyły w trudniejszych warunkach klimatycznych niż my, powinniśmy zainteresować ich tymi tematami. 

Książkę polecamy dzieciom 6+

W serii naszych popularnonaukowych książek ekologicznych polecamy także:

Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?
Plastik fantastik?
Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Zapoznaj się z recenzjami na temat tej książki:

Recenzja z bloga Czytamy 8+:

Wspaniała książka, która młodszemu i starszemu po raz kolejny otworzy oczy na otaczający go świat. Miałyśmy już w rękach książki o plastiku, o śmieciach, o ociepleniu klimatu i wszyscy się nimi zachwycaliśmy przyznając jednogłośnie, że takie uświadamianie jest potrzebne, podobnie jak wskazane jest wyrabianie dobrych nawyków już od najmłodszych lat. To jedna z najważniejszych ról literatury – edukacyjna i jakaś belferska część mnie szuka jej w każdej książce. Tutaj znalazłam takie mnóstwo, że wreszcie jestem szczęśliwa!

Kiedy przeczytałyśmy, że woda po prostu JEST i tak się do niej przyzwyczailiśmy, że nie zwracamy uwagi jakie dobro nas otacza i czemu powinniśmy być wdzięczni za to, że istniejemy i z czego się składamy, wywiązała się miedzy nami żywa dyskusja. A to było jedno z pierwszych zdań!
Zanim skończyłyśmy czytać (i oglądać) podobnych dyskusji nastąpiło jeszcze kilka, więc samo przebrnięcie przez lekturę trochę nam zajęło.

Znajdziecie tu mnóstwo wyczerpujących odpowiedzi na pytania nurtujące dzieciaki: skąd się wzięła woda na Ziemi i jak powstało życie, jakie są właściwości wody i w jakich postaciach ona występuje, jakie są rodzaje wody i jak wpływa na pogodę. Dowiemy się, że woda w przyrodzie ciągle krąży, jaką rolę pełnią wodociągi i jak jest rozprowadzana, jak wykorzystuje się ją w rolnictwie i codziennym życiu – dawniej i dziś.

Woda_różne rodzaje

I o tym, że chociaż prawo do wody zaliczane jest do jednego z podstawowych praw człowieka, to nie każdy ma świadomość, że ludzie tę wodę po prostu marnują. Ciągle wzrasta zapotrzebowanie, a tak naprawdę robi jej się coraz mniej i mniej. Zmienia się klimat, bogate firmy wykupują ziemię ze studniami i źródłami i każą sobie za znajdującą się na ich terenie wodę słono płacić. Najbardziej cierpią na tym społeczności z ograniczonym dostępem do wody i wierzcie mi, są jeszcze ludzie, którzy idą kilka kilometrów, by na własnych ramionach dźwigać wodę, która posłuży całej rodzinie. I oni czuję do wody prawdziwy szacunek!

Dla ośmiolatki, która beztrosko odkręca kran i bierze wody, ile potrzebuje taka wiadomość była szokiem, podobnie jak parę innych zawartych w książce informacji, choćby takich, jak ta, że woda to również żywioł. Nieograniczony i bezlitosny. Daje życie, ale z łatwością może je odebrać.

No ukłon w stronę pomysłowości ludzkiej, dzięki której możemy wodę oszczędzać.
Książka wartościowa i mądra. Bardzo się przyda przedszkolakowi i uczniowi. Zmusza do myślenia, prowokuje do dyskusji i ukazuje drogi zaoszczędzenia wody. Inspirująca także dla dorosłego, sprawdziłam osobiście!
Niewielkich rozmiarów, o twardej, eleganckiej okładce. To taki picturebook, w którym ilustracje wspaniale wkomponowują się w treść, dzięki czemu to nie tylko samo czytanie, ale także śledzenie, przemyślenia, wysuwanie własnych wniosków wzbudzanie chęci do naśladowania i przede wszystkim – uczenie szacunku do wody. Bo bez niej – nie ma nas. Polecamy już od 6+.

 

Woda_błękitna planeta 

Recenzja z bloga Karoliny Lubas

(...) prosty i zrozumiały język, jakim posługuje się autorka książki. Wszystkie informacje, ciekawostki i fakty zostały zredagowane w taki sposób, że nawet najmłodsi czytelnicy, nie będą mieli najmniejszych trudności ze zrozumieniem treści. Oczywiście, nie można tutaj odmówić pochwały także Katarzynie Łakomik, która w tak fantastyczny sposób przetłumaczyła tą książkę na język polski.

Kolejną rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest bardzo dokładne i szczegółowe omówienie tematu. Autorka posiada ogromną wiedzę i zawarła w książce praktycznie wszystkie możliwe aspekty związane z wodą. Sama byłam zaskoczona jak obszerny jest to to temat.

Ponadto, nie sposób nie docenić ilustracji, które nie tylko zachwycają i są piękne, ale również dopełniają treść i obrazują informacje zawarte w tekście. Z pewnością przykuwają wzrok i dzięki temu sprawiają, że dłużej przegląda się poszczególnym rozkładówkom.

Największą jednak zaletą jest według mnie podanie gotowych rozwiązań i sposobów na oszczędzanie wody, które można od razu wdrożyć w życie. Udowadnia to tylko i aż tyle, że zmiany nie muszą być ogromne, aby być znaczące i pomocne.

Ponadto wszystkie książki z serii popularnonaukowych książek ekologicznych od Babaryby, posiadają certyfikat FSC i oznacza to, że papier na którym zostały wydrukowane, pochodzi z dobrze zarządzanych lasów i materiałów pochodzących z recyklingu.

Woda na Ziemi

Recenzja z bloga Ocean baśni:

Ta książka porywa w wir wiedzy! Zatapia czytelnika informacjami, działa ożywczo na umysł, dopingując go do rozważań na temat wody, najważniejszej substancji na Ziemi. Żywioł ten – przynoszący życie i śmierć, nieokiełznany, często nadużywany, w niektórych rejonach świata zanikający, a w innych występujący w nadmiarze – został kompleksowo opisany. W zeszytowym formacie autorzy ukryli potężną dawkę wiadomości, wzbogaconą sugestywnymi ilustracjami.


Czy wiedzieliście, że niemal każda rzecz powstaje dzięki wodzie? To substancja niezbędna w produkcji, a im więcej kupujemy, tym większy „ślad wodny” pozostawiamy po sobie.

Nadmierne eksploatowanie źródła życia, jakim jest woda, prowadzi do sporów, walk, pogłębiania przepaści między krajami bogatymi i biednymi. Wizja przyszłości naszego globu rysuje się nieciekawie. Szkodliwa działalność człowieka wpływa na naszą planetę, a ponieważ nic w przyrodzie nie ginie – my sami trujemy się tym, co wypuszczamy do środowiska (przykład mikroplastiku).

Woda_oceany

 

Recenzja z bloga Czytelnicze podwórko:

Woda jest czymś, co wielu z nas bierze za pewnik. Jest w kranach, jest w sklepach, więc wszystko jest w porządku! Ale czy na pewno? Często traktujemy wodę jako coś, co nam się po prostu należy, zupełnie nie zdając sobie sprawy jak bardzo jej nadużywamy. „Woda – źródło życia” to fenomenalna książka, która wszystkim nam uświadomi, jak wielkim skarbem jest właśnie ona – woda. Zajrzyjcie razem z nami do tej niezwykle wartościowej nowości od wydawnictwa Babaryba.

Przyznam, że jestem ogromną fanką proekologicznych książek od wydawnictwa Babaryba. Całkiem niedawno pisaliśmy Wam o świetnej książce „Ocieplenie klimatu” i muszę przyznać, że „Woda – źródło życia” to kolejna publikacja, którą po prostu trzeba przeczytać! Oprócz niewątpliwie ważnego ekologicznego przekazu, znajdziecie tam także wiele innych ciekawostek. Skąd wzięła się woda na Ziemi? Jakie ma właściwości? Jak działają oczyszczalnie ścieków? Kto decyduje czyja jest woda? O tym wszystkim przeczytacie właśnie w tej książce!

„Woda – źródło życia” to książka, która na zaledwie 96 stronach zawiera absolutnie każdą informację, jaka może Wam się kojarzyć z wodą. Muszę przyznać, że po jej lekturze nie przyszło mi do głowy żadne pytanie, na które nie znalazłabym odpowiedzi w tekście. Coś, co zszokowało mnie chyba najbardziej to fakt, iż kupując produkty z krajów mniej rozwiniętych, przyczyniamy się do ograniczenia dostępu do wody pitnej przyszłym pokoleniom mieszkańców tych regionów. Warto o tym pamiętać przy kolejnych zakupach!

Jestem zdania, że książki takie jak „Woda – źródło życia” czy „Ocieplenie klimatu” powinny być lekturą obowiązkową na lekcjach przyrody. Wiedza o tym, jak każda nasza decyzja wpływa na otaczający nas świat powinna być wpajana dzieciom już od najmłodszych lat. Bardzo cieszę się, że powstają takie książki! Co ważne, „Woda – źródło życia” to książka napisana bardzo przystępnym i zrozumiałym językiem, a ciekawostkom towarzyszą świetne ilustracje, które są pomoce w zrozumieniu treści.

Woda i klimat   

Recenzja z instagrama Bliskiego czytania

Wydawałoby się, że woda jest czymś oczywistym. Bo przecież zawsze była, jest i będzie. Jednak aktualna sytuacja klimatyczna wymusiła zmianę tej postawy. Edukacja ekologiczna w zakresie ochrony wód stała się koniecznością. Jeśli nie chcemy, by następnym pokoleniom zabrakło wody do życia, musimy nauczyć nasze dzieci, jak dbać o jej zasoby. Bo woda to bezdyskusyjnie najcenniejsza substancja na Ziemi.

Autorki podeszły do tematu wody naprawdę kompleksowo. Starszaki dowiedzą się z tej pozycji, skąd wzięła się woda na Ziemi, jak powstało w niej życie, z jakich pierwiastków się składa i w jakich stanach skupienia występuje. Znajdziecie tu rozdziały o tym, jakie wyjątkowe właściwości posiada woda i jakie zagrożenia ze sobą niesie.

Będzie o tym, dlaczego ludzie zaczęli budować swoje osady w pobliżu wody i jak wykorzystują ją współcześnie. Mojego Huberta zafascynowały rozdziały, wyjaśniające, co się dzieje z brudną wodą i do kogo ona właściwie należy. Mnie z kolei bardzo spodobał się rozdział o tzw. śladzie wodnym, czyli całkowitej ilości wody zużytej do produkcji danej rzeczy. Naprawdę działa na wyobraźnię informacja, że do produkcji kilograma czekolady trzeba zużyć aż 17 000 litrów wody.

Ta, blisko stustronicowa książka ta wspaniałe kompendium wiedzy o wodzie. Wydawca określił grupę docelową jako 6+, ja bym ją odrobinę podniosła, bo zdarzały się rozdziały, których mój 7,5 latek nie był jednak w stanie ogarnąć. Ale oczywiście to subiektywna ocena. Książka ma twardą oprawę, zeszytowy format i rewelacyjne, utrzymane w niebieskiej tonacji, ilustracje. Serdecznie polecam! To zdecydowanie warta uwagi pozycja.

 

Woda, świadome zakupy

Recenzja z bloga Pożeram strony:

Tak, jak mówi sam tytuł książki woda to źródło życia. Jest to dla nas substancja tak powszechna, że czasami w ogóle nie zastanawiamy się nad jej unikalnością i znaczeniem. To jednak powoli się zmienia, bo coraz częściej mówimy o tym, że wodę należy oszczędzać, że następuje pustynnienie kolejnych obszarów na ziemi i, że każda kropla jest cennym darem. Najnowsza książka wydawnictwa BABARYBA podchodzi do tematu wody niezwykle holistycznie i wyczerpująco zarazem. Przyglądamy się bowiem jej znaczeniu pod różnymi kątami i w różnych sferach naszego codziennego życia!

(...) To, co mi osobiście bardzo podoba się w tej książce oprócz tak solidnego podejścia do tematu to zaprezentowanie dzieciom tego, skąd właściwie bierze się woda w naszych kranach, jak wiele osób musi przy tym pracować i jak bardzo skomplikowany to system. (...) Oczywiście nie mogło również zabraknąć mowy o potrzebie oszczędzania wody i zaprezentowaniu prostych trików na to jak to robić każdego dnia!

 

Brak wody

 

WODA. ŹRÓDŁO ŻYCIA

Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi

Christina Steinlein
Mieke Scheier

tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
cena detaliczna: 36,90 zł (w tym 5% VAT)
ISBN 978-83-62965-78-6
oprawa twarda
liczba stron: 96
format: 17 x 22,5 cm
rok wydania: 2020

 

Idealna książka na zakończenie roku w szkole czy w przedszkolu. Książka na prezent. Książka na koniec I klasy. Książka na koniec II klasy. Książka na koniec III klasy. Książka na koniec IV klasy. Książka na koniec V klasy. Książka na koniec VI klasy.

 

Książki ekologiczne

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

dostawa:

Także mogą Ci się spodobać

Opinie o książce (9)

21 października 2020

Kolejna świetna, proekologiczna książka wydawnictwa Babaryba. Mnóstwo ciekawostek, świetne ilustracje oraz liczne nawiązania do ekologii sprawiają, że naprawdę warto sięgnąć po ten tytuł. Gorąco polecamy!

15 grudnia 2020

Szukałam książki, które zadbają o rozwój dzieciaków w czasie pandemii, kiedy dużo czasu spędzają w domu i trzeba samemu bardziej zadbać o ich edukację. Bardzo dobrze spełnia tu nasze oczekiwania seria Babaryby, w tym właśnie "Woda - źródło życia" (polecam też bardzo "Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?"). Ciekawie zaprezentowana dawka wiedzy dla dzieciaków w różnym wieku, ale generalnie na poziomie podstawówki. Plus za akcent na ekologię.

24 listopada 2021

To bardzo ciekawa i mądra książeczka, którą nazwałabym przewodnikiem o wodzie, naszym największym skarbie, którego musimy mądrze używać.

20 stycznia 2022

Książka która porywa, książka która uczy, książka która jest fantastyczna.

4 sierpnia 2022

Woda sprawia, że nasza planeta jest wyjątkowa, to dzięki niej Ziemia zachwyca różnorodnością oraz bogactwem fauny i flory. Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób znalazła się na Ziemi? Przyznam szczerze, że sama nigdy o tym nie myślałam za oczywiste przyjmując fakt jej istnienia. Woda to najcenniejszy zasób naszej planety, często nie doceniany i bagatelizowany. Z każdym dniem przyczyniamy się do jej zanieczyszczenia oraz zmniejszenia jej dostępności. Co by się stało gdyby nagle jej zabrakło? "Woda. Źródło życia" (czy tylko ja słyszę w głowie głos Krystyny Czubówny czytając ten tytuł?) to książka, której celem jest uświadomienie społeczeństwu jak istotna jest rola życiodajnego płynu i jakie nieodwracalne zmiany zachodzą w momencie kiedy utrudniany jej krążenie. Autorka Christina Steinlein ukończyła ekologię wodną na uniwersytecie w Monachium, jest zatem właściwą osobą na właściwym miejscu, która w tym temacie wie wszystko i swoją wiedzą chce podzielić się z innymi. Ziemia w około 71% pokryta jest wodą, z czego jedynie 4% to woda słodka. W chwili obecnej funkcjonują już odsolarnie, które umożliwiają pozyskanie wody pitnej z mórz i oceanów. Nie zmienia to jednak faktu, że z roku na rok poziom wód gruntowych drastycznie spada przyczyniając się do wysychania słodkich zbiorników oraz ograniczenia dostępu do zasobów w krajach mniej rozwiniętych. H2O jest niezbędna nie tylko dla naszego komfortu życia, ale również do procesu produkcji przedmiotów codziennego użytku. Niestety człowiek swoją nieprzemyślaną działalnością wywiera negatywny wpływ na gospodarkę wodną. Czy wiecie, że jedna osoba w Polsce zużywa ok. 120 litrów wody, z czego tylko 4 litry do gotowania i picia, a do wyprodukowania jednej pary jeansów potrzeba aż 11 000 litrów! Im więcej kupujemy tym większy ślad wodny zostawiamy po sobie. Co zatem zrobić, aby zmniejszyć konsekwencje jakie niesie za sobą nieprzemyślane nadużywanie tego zasobu? Autorka podaje kilka przykładów, których wprowadzenie wymaga od nas minimum wysiłku, a może przyczynić się do poprawy komfortu życia przyszłych pokoleń. Warto wypróbować je wszystkie.

18 listopada 2022

Ta ksiązka pomoże zrozumieć dzieciom, dlaczego musimy oszczędzać wodę i da do zrozumienia jak ważną substancją ona jest.

5 grudnia 2022

„Woda. Źródło życia” bardzo interesująco przedstawia niesamowitą ilość informacji o wodzie. Niektóre są oczywiste a wcale na codzień się o tym nie mówi. Dowiecie się z niej po co nam woda, skąd się wzięła i do czego jest potrzebna. Bardzo duża część książki poświęcona jest procesowi krążenia wody. Wszystko jest świetnie i jasno opisane, w dodatku bardzo prostym językiem. A wiecie kto jest właścicielem wody? Tego też się dowiecie z tej książki. O naszym wpływie na jej zanieczyszczenia również tutaj przeczytacie. Znajdzie się też kilka wskazówek dla nad na przyszłość. wydana są w poręcznym formacie. Ma twarde oprawy i gruby matowy papier.

16 grudnia 2022

"Woda. Źródło życia" to kolejna potrzebna lektura, która mądrze opowiada i podpowiada, jakie rozwiązania nauczą nas rozsądnie korzystać z wody. Bogata w ilustracje nie moralizuje i nie ocenia. Napisana przystępnym i zrozumiałym językiem temat wody traktuje wyczerpująco, szeroko i gruntowanie.

30 grudnia 2022

"Woda. Źródło życia" to kolejna potrzebna lektura, która mądrze opowiada i podpowiada, jakie rozwiązania nauczą nas rozsądnie korzystać z wody. Bogata w ilustracje nie moralizuje i nie ocenia. Napisana przystępnym i zrozumiałym językiem temat wody traktuje wyczerpująco, szeroko i gruntowanie.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl