OCIEPLENIE KLIMATU. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi? książka ekologiczna dla dzieci 8+

dostępność: duża ilość
wysyłka w: 24 godziny
dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 29,00 zł

Cena regularna: 36,90 zł

29.00
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,00 zł
ilość egz.

towar niedostępny

więcej o książce:

Czy zdążymy uchronić Ziemię przed klimatyczną katastrofą? I czy dzieci mogą pomóc dorosłym w walce z ociepleniem klimatu?

Odpowiedzi szukajcie w tej książce, bo przyszłość naszej planety zależy od każdego z nas! Może już wkrótce przyczynicie się do zmian ważnych dla całego świata?

W ciągu ostatnich 150 lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1 stopień, a za lat kilkadziesiąt może jeszcze wzrosnąć, co spowoduje podniesienie poziomu mórz wraz z zalaniem wielu nadbrzeżnych regionów oraz ucieczkę setek tysięcy ludzi z zagrożonych terenów!

Zmianę klimatu odczuwamy już prawie wszyscy – zimą pada mniej śniegu, a upalne lata są coraz bardziej uciążliwe. Coraz częściej występują też ekstremalne zjawiska pogodowe: powodzie, gradobicia, susze połączone z pożarami... Klimat zmienia się obecnie tak szybko jak nigdy wcześniej!

W czasach kiedy naukowcy biją na alarm, a młodzież organizuje strajki klimatyczne nie można być obojętnym na to, co dzieje się na świecie. I choć czasem ta wiedza jest niewygodna i trudna to lepiej mieć świadomość i podjąć jakieś działania.

„Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” to popularnonaukowa książka, która omawia kwestie klimatyczne z wielu różnych perspektyw. Na początku autorki opowiadają o tym, czym jest klimat i co to są strefy klimatyczne. Potem przeczytamy o efekcie cieplarnianym i o cyrkulacji powietrza na Ziemi. Dowiemy się też, jaka działalność człowieka ma negatywny wpływ na wzrost temperatury i co z tego wynika.
Bez zbędnego straszenia autorki skupiają się na tym, co każdy z nas może zrobić dla zmian. 

Ocieplenie klimatu

Recenzja z bloga Our little adventures

(...) Autorzy po prostu opisują rzeczywistość, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w bardzo przystępny sposób.

Wszyscy przecież wiemy, że globalne ocieplenie jest faktem. Gołym okiem widać, że poziom oceanów z roku na rok się podnosi. Podczas gdy w Europie zim prawie wcale nie ma a lata są coraz bardziej suche i gorące, w innych rejonach świata w tym samym czasie występują ulewy i powodzie. Widzieliśmy, jak płonie Australia, jak huragany niszczą Amerykę Północną. Co jeszcze musi się wydarzyć, żebyśmy wreszcie zaczęli działać?

Przeczytajcie z dziećmi tę książkę. Zobaczycie, że to, co dla nas dorosłych, wydaje się skomplikowane i mało realne do zrobienia, dzieci uważają za zupełnie naturalne.

 

Recenzja z instagrama @mali_czytelnicy:

Wciąż jestem pod wielkim wrażeniem, jak ciekawe i wartościowe są teraz książki dla dzieci. Poruszają aktualne i ważne tematy. Jednym z takich tytułów jest właśnie Ocieplenie klimatu.
(...) To książka, która pomaga zrozumieć, że to ostatnia chwila, by zadbać o Ziemię. Poznamy dzięki niej takie pojęcia jak efekt cieplarniany i ślad węglowy. Dowiemy się, czym w ogóle jest klimat, co to są strefy klimatyczne i co możemy zrobić, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Wszystko jest opisane ciekawie i zrozumiałym językiem. Autorka poruszyła wiele ważnych i różnych kwestii, przez co książka jest wyjątkowo interesująca. To kolejna popularnonaukowa pozycja dla dzieci, którą warto mieć na półce.

Ocieplenie klimatu

Recenzja z bloga Książkowy Las:

"Ocieplenie klimatu" porusza ważne aspekty związane z tematem zmian klimatycznych. Książka przede wszystkim zachwyca krótkimi tekstami, które niosą za sobą wartościową treść. Zostały omówione i wyjaśnione w jasny sposób, odpowiedni dla dzieci.

Podoba mi się poręczny format A5. Struktura książki jest również bardzo dobrze przemyślana. Nie ma tutaj rozdziałów, ale każda rozkładówka jest poświęcona kolejnemu zagadnieniu, więc książka po kolei buduje wiedzę, opierając się na tym, co było wcześniej. Treść uzupełniają bogate i kolorowe ilustracje.

Ocieplenie klimatu

Recenzja z instagrama @liili_vanilli:

Zdarza Wam się niekiedy cofnąć myślami do czasów swojego dzieciństwa?
Ja wspominam czas, gdy pod blokiem było boisko, co trzecia rodzina w klatce miała samochód. Teraz zamiast boiska jest parking, a na jedną rodzinę najczęściej przypadają dwa samochody. (...)

"Ocieplenie klimatu" posiada nie tylko wymiar edukacyjny lecz również dużo wskazówek dotyczących drobnych zmian, które są w stanie opóźnić proces zmian klimatu.
Poza tym jest przekrojowo objaśnia kwestie związane ze strefą polarną czy tropikami.
Jest również o zmianach, jakie wywołuje przemysł czy przetwórstwo. Kompendium wiedzy w jakże istotnym temacie.

(...) Trzeba działać, edukować dzieci, pokazywać co jest ważne i istotne. Ziemia jest tylko jedna.

Ocieplenie klimatu

Recenzja z bloga Bajkochłonka:

„Ocieplenie klimatu” podchodzi do omawianej kwestii bardzo metodycznie, począwszy od wytłumaczenia najważniejszych różnic pomiędzy klimatem i pogodą, aż do podsuwania gotowych rozwiązań, co można zrobić, żeby poprawić naszą przyszłą sytuację (bo chyba nie daliście się nabrać temu początkowemu pytaniu?).

(...) Przy okazji „Ocieplenie klimatu” to cenna lekcja geografii. Dzieci dowiedzą się z niej dlaczego Ziemia dzieli się na różne strefy klimatyczne, czym one się charakteryzują, na czym polega efekt cieplarniany czy jak wpływają na naszą codzienność plamy na słońcu.

Treść podana niezwykle lekko (jak na wagę przesłania i jej merytoryczną wartość). Dodatkowo dzięki kolorowym i bardzo przyjemnym ilustracjom Stephanie Marian książka pozwala lepiej uzmysłowić sobie skalę problemu.

 

Recenzja z Bloga Zaczytanej Mamy 

[Ocieplenie klimatu] porusza ważne aspekty związane z tematem zmian klimatycznych. Książka przede wszystkim zachwyca krótkimi tekstami, które niosą za sobą wartościową treść. Zostały omówione i wyjaśnione w jasny sposób, odpowiedni dla dzieci.

Szczególnie podoba mi się poręczny format A5. Struktura książki jest również bardzo dobrze przemyślana. Nie ma tutaj rozdziałów, ale każda podwójna strona jest poświęcona częściowemu tematowi, więc książka po kolei buduje wiedzę, opierając się na tym, co było wcześniej. Treść uzupełniają bogate i kolorowe ilustracje.

O CZYM OPOWIADA KSIĄŻKA?

– określa, jaki jest klimat, jakie strefy klimatyczne występują na ziemi i jak powstają pory roku.

– w przyjazny dzieciom sposób wyjaśnia, jak klimat zmieniał się na przestrzeni wielu tysiącleci i jakie można wyciągać wnioski na temat klimatu minionych ciepłych okresów i epok lodowcowych.

– dowiadujemy się czegoś o słońcu i o tym, jak powstaje efekt cieplarniany

– przeczytamy też o plastiku, produkcji odzieży, środków transportu, wytwarzania energii elektrycznej, żywienia i produkcji żywności i myślę, że tak, jak jest to przedstawiane na ilustracjach i tekście, dzieci mogą tu również odnieść się do własnego życia.

Ocieplenie klimatu

Recenzja z bloga Inia.recenzuje 

Ocieplenie klimatu już nie powinno dziwić. Tak, stało się naszą codziennością.

Zmiany odczuwamy wszyscy, upalne lato, i brak śniegu zimą. Ja jeszcze pamiętam mroźne zimy, ale mój niespełna 3 letni syn śniegu jeszcze nie widział i chyba nie zobaczy. Przyznaję, że tęsknię za tym momentem, kiedy biały puch skrzypi pod stopami i oświetla drogę, jak błyszczy, sama nie mogę uwierzyć w to co piszę, ale to prawda.

Do tego coraz częstsze gradobicia, susze, powodzie czy pożary, tego doświadczamy każdego roku. Klimat zmienia się w zastraszającym tempie, ale przyszłość naszej planety zależy od nas. Tak, wiem, brzmi górnolotnie, dla innych banalnie lub wręcz naciąganie. Wielkie słowa, ale tak jest. Nie cofniemy zagłady, ale spróbujmy ją opóźnić.

Nawet mały krok pomoże.

Nowość od wydawnictwa Babaryba „Ocieplenie klimatu” wyjaśni młodym czytelnikom na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi. To dopełnienie dwóch równie świetnych książek od nich „Plastik fantastik?” i „Śmieci”.

Do tego dowiedzą się czym jest klimat, co to strefy klimatycznie i gdzie poszczególne występują. Czym jest efekt cieplarniany i jak bardzo fabryki i elektrownie są odpowiedzialne za emisję niemal połowy gazów cieplarnianych.

Zapewne nie zdajecie sobie sprawy, a może się mylę, jak długą podróż odbywa para spodni nim znajdzie się w naszej szafie, a później i tak wyląduje na śmietniku. Dlatego tak ważne jest dawanie drugiego życia przedmiotom, naprawianie ich czy oddanie innym.

Ale bez obaw, w tej książce nie tylko informują czy może kogoś straszą, prezentują dobre pomysły dzięki, którym ograniczymy emisję gazów cieplarnianych.

Do sklepu zabierajmy własne pojemniki i torby, kupujmy regionalne produkty u lokalnych sprzedawców. Segregujmy, naprawiajmy lub przerabiajmy zepsute przedmioty i ubrania. Pomóżmy owadom, a w szczególności pszczołom, aby miały wystarczającą ilość bezpiecznej przestrzeni do życia. 

Pamiętajmy, że mamy tylko jedną Ziemię i jej zdrowie i nasza przyszłość zależą od każdego z nas.

Ocieplenie klimatu

Recenzja z bloga Pożeram strony:

Mnóstwo, mnóstwo wiedzy czeka na dzieciaki w tej książce. Ba! Na dorosłych zresztą także, bo muszę Wam przyznać, że czytając ją trafiłam na wiele nowych dla mnie informacji!

Bardzo spodobało mi się w tej publikacji to, że tak dokładnie i w logiczny sposób tłumaczy czym właściwie jest ocieplenie klimatu i, że wcale nie jest to wynalazek naszych czasów. Efekt cieplarniany to zjawisko naturalne, tyle, że nigdy wcześniej nie rozrósł się on na taką skalę! Poruszony został również temat śladu węglowego konkretnych pojazdów oraz wpływ tego co jemy na ocieplenie klimatu! Zmiany klimatyczne to sieć powiązanych ze sobą wyborów, które każdego dnia podejmuje człowiek.

Genialne jest to, że autorki książki oprócz faktów, dają również praktyczne i proste do zastosowania w naszym codziennym życiu rady, które pozwolą nam pozytywnie wpłynąć na klimat! Wybór sezonowych owoców, czy zakupy w second handzie zamiast w sieciówce, wyciskanie domowych soków zamiast kupowania tych w kartonie to przecież prościzna! Na pewno po tej przejmującej lekturze, dzieciaki wymyślą dziesiątki nowych pomysłów na pomoc planecie!


Według mnie ta książka nie ma jasnego przedziału wiekowego, bo wystarczy opowiedzieć dziecku treść własnymi słowami, by o ociepleniu klimaty rozmawiać już nawet z przedszkolakiem! Ilość ilustracji również jest bardzo atrakcyjna!

 


OCIEPLENIE KLIMATU
Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?

Kristina Scharmacher-Schreiber
Stephanie Marian

tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
cena detaliczna: 36,90 zł (w tym 5% VAT)
ISBN 978-83-62965-76-2
oprawa twarda
liczba stron: 96
format: 17 x 22,5 cm
rok wydania: 2020

Idealna książka na zakończenie roku w szkole czy w przedszkolu. Książka na prezent. Książka na koniec I klasy. Książka na koniec II klasy. Książka na koniec III klasy. Książka na koniec IV klasy. Książka na koniec V klasy. Książka na koniec VI klasy.

 

Książki ekologiczne

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

dostawa:

Także mogą Ci się spodobać

Opinie o książce (8)

1 lipca 2020

Wydawnictwo Babaryba całkiem niedawno wydało książkę "Ocieplenie klimatu". Nie jest to zwykła książka, jak może nam się wydawać. "Ocieplenie klimatu" to swego rodzaju kontynuacja wydanej rok temu pozycji pt.: "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie", która zdobyła nagrodę Mądrej Książki Roku 2020 przyznawaną przez portal Mądre Książki oraz Uniwersytet Jagielloński."Ocieplenie klimatu" to książka, w której treść ma kluczowe znaczenie. Ta niesamowita pozycja skierowana do dzieci 8+ zadaje bardzo poważne pytania na temat naszej planety i tego, co się z nią dzieje. Czytając ją, zastanawiamy się, czy my, ludzie XXI wieku, damy radę uchronić jedyną, póki co, zdatną do życia planetę w Układzie Słonecznym od swego rodzaju zagłady i wyniszczenia. Czy za kilka lat nadmierne ocieplenie klimatu nie osiągnie swojego kulminacyjnego punktu i nie wysuszy wszystkich źródeł wody, a przy tym nie zamieni Ziemi w kolejną, nic niewartą Wenus?Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy właśnie w książce "Ocieplenie klimatu". Kiedy weźmiecie tę dosyć grubą, bo liczącą ponad 90 stron, książkę do ręki, dowiecie się, jak zmieniał się klimat naszej Ziemi na przestrzeni ostatnich lat, jakich niepokojących odkryć dokonali naukowcy i jak my, wykonując prawie każdą czynność, która wydaje nam się naturalna, wpływamy na pogorszenie klimatu na naszej planecie. Na samym wstępie książki czeka na nas charakterystyka planety, a z każdą kolejną stroną młody czytelnik dowiaduje się, jak wiele rzeczy ma wpływ na pogorszenie jej stanu. Natomiast na końcu, dostajemy listę rzeczy, które my, ludzie młodzi i starsi, a nawet dzieci, powinniśmy robić, by pomóc naszej planecie, a właściwie - by nie pogarszać bardziej jej stanu.Czytając tę książkę (trochę na głos córce, trochę po cichu, bo to jeszcze nie ten wiek), byłam pod wrażeniem, ilu rzeczy ja sama nie wiem i jak wiele ciekawostek przygotowały Kristina Scharmacher-Schreiber oraz Stephanie Marian dla młodych czytelników. "Ocieplenie klimatu" to fantastyczna lektura na temat tego groźnego zjawiska oraz nie lada gratka dla dzieci, które fascynują się różnymi zjawiskami na ziemi. W tej książce dziecko znajdzie bardzo dużo rzetelnej wiedzy przekazanej w taki sposób, że przekona nawet najbardziej opornego osobnika. Takie pozycje powinny znaleźć się nie tylko na bibliotecznej półce, ale również na szkolnej ławce jako dodatek do lekcji przyrody. Jest to must have dla wszystkich żądnych wiedzy ośmiolatków, a myślę że i młodsze starsze dzieci mocno się nią zainteresują.

9 lipca 2020

W tej właśnie książce znajdziecie wytłumaczenie zmian zachodzących na naszej Planecie. Gazy cieplarniane, które powstają ze spalania węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, powodują ocieplenie Ziemi. Według wyliczeń naukowców wydobycie i spalenie tylko połowy światowych zasobów węgla spowoduje stopniową przemianę Ziemi w Wenus, gdzie temperatura wynosi aż 462 C! Fabryki, transport, produkcja tworzyw sztucznych, produkcja żywności (szczególnie pochodzenia zwierzęcego) generują duże ilości dwutlenku węgla. Ponieważ gazów cieplarnianych jest coraz więcej, to coraz więcej ciepła pozostaje na Ziemi. Topnienie lodowców i wiecznej zmarzliny pociągają za sobą konsekwencje. Wzrasta poziom wód w morzach i oceanach, podnosi się temperatura wody. Co minutę ludzie wycinają lasy o powierzchni 27 boisk piłkarskich! W niektórych częściach świata panuje niewyobrażalną susza, w innych wszytsko zalewają powodzie. Każdy z nas zostawia po sobie tzw. ślad węglowy - tym większy im więcej dwutlenku węgla powstanie w wyniku naszych codziennych wyborów. Może warto więc przesiąść się na rower lub wybierać komunikację miejską? Produkty spożywcze też warto wybierać lokalnie i sezonowo. Na końcu książki jest sporo podpowiedzi, co możemy robić, aby ochronić klimat na Ziemi. Małe kroki znaczą wiele, jeżeli tylko każdy podejmie choćby najmniejsze działanie.

29 lipca 2020

Ta książka jest wspaniała. Podejmuje ważny problem, wyjaśnia, z czego wynika i co możemy zrobić, dla naszej planety i dla siebie. Polecam. Ideał książki popularnonaukowej dla dzieci

30 lipca 2020

Ta książka to hit! Kolejna porcja wiedzy! Książka w twardej oprawie z pięknymi ilustracjami które zachęcają do czytania. Wiek 8+. To naprawdę mądra książka, zobaczcie kilka zdjęć z środka a poniżej troszkę o treści książki. _ W ciągu ostatnich 150 lat średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1 stopień, wydaje się niewiele prawda? Ale gdyby odnieść to do wieku ziemi to tempo jest ogromne. W książce dzieci ale i my dowiedzą się co nieco o porach roku, o strefach klimatycznych, po co jest termometr i barometr. Potem przeczytamy o efekcie cieplarnianym i o cyrkulacji powietrza na Ziemi. Dowiemy się też, jaka działalność człowieka ma negatywny wpływ na wzrost temperatury i co z tego wynika. Tak naprawdę prawie wszystko co robimy ma wpływ na środowisko, zostawiamy po sobie ślady węglowy. Ten ślad jest tym większy in więcej dwutlenku węgla powstaje w wyniku naszych decyzji zakupowych. Bardzo podobają mi się też proste sposoby które podają autorki na ograniczenie emisji gazów. Zielone dachy segregacja, domki dla owadów no i przede wszystkim, kupujmy to co potrzebujemny! ❤

23 sierpnia 2020

Nie zdajemy sobie sprawy z powagi sprawy związanej z ociepleniem klimatu, z katastrofą ekologiczną, która nadchodzi wielkimi krokami. Książka ta posiada nie tylko wymiar edukacyjny lecz również dużo drobnych wskazówek dotyczących drobnych zmian, które są w stanie opóźnić ten proces. Poza tym jest niezwykle przekrojowa objaśniająca kwestie związane z strefą polarną czy tropikami. Jest również o zmianach jakie wywołuje przemysł czy przetwórstwo. Kompendium wiedzy w jakże istotny temacie . Wycięte lasy, topniejące lodowce czy góry śmieci dryfujące po oceanie to część zjawisk, które powodują nieodwracalne zmiany dla naszej Ziemii. Kto z nas w dzisiejszych czasach nie ma z tyłu głowy niepokojącej myśli o tym, że katastofa klimatyczna wydarzy się za naszego życia, za życia naszych dzieci. Trzeba działać, edukować dzieci, pokazywać co jest ważne i istotne. Ziemia jest tylko jedna.

17 września 2020

Niesamowicie mądra i dająca do myślenia książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka.

23 grudnia 2022

„Ocieplenie klimatu. Na czyn polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” porusza bardzo ważną kwestię gazów cieplarnianych. Tłumaczy w ciekawy a zarazem prosty sposób czym tak naprawdę są te gazy i jak wpływają na naszą planetę. Opisuje wszystkie procesy, które przyczyniają się do ich emisji i pokazuje zależności w naturze. Wyjaśnia jak z pozoru błaha decyzja w naszym życiu wpływa na klimat. Czy to chodzi o jedzenie, ubrania, transport. Każda decyzja jest istotna. Ta książka otwiera oczy, daje mocno do myślenia. Myślę, że niejedna osoba zastanowi się nad swoimi decyzjami po lekturze tej książki.

20 stycznia 2023

„Ocieplenie klimatu- na czym polegają zmiany klimatyczne na ziemi”. Kolejna książka z mojej ulubionej serii od wydawnictwa @wydawnictwobabaryba W odległych czasach ludzie większość pracy wykonywali sami, zjadali to co sami wyhodowali. Teraz mamy natłok wszystkiego. Wielkie fabryki, mnóstwo aut, samoloty, spaliny. Wszystko to sprzyja ociepleniu klimatu, zmiany są widoczne gołym okiem. W tej części możecie znaleźć jak było dawniej, jak jest teraz i co można zrobić aby dbać o naszą planetę. Wiecie ile drogi musi pokonać chociażby jedna para spodni zanim trafi do naszej szafy ? Może powinnismy ograniczyć kupowanie rzeczy bez potrzeby, nie wyrzucać rzewności oraz jeśli to możliwe jeździć rowerem. Ziemia by nam się za to odwdzięczyła. Zmiany klimatu postępują i to od nas zależy co z tym zrobimy. Możemy oczywiście nic nie robić ale jakie życie czeka nasze pokolenia ? Przepięknie wydana pozycja z mnóstwem interesujących obrazków, które przykuwają uwagę dzieci. Tekst bardzo prostu nawet dla 4 latka

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl