Śmieci - Jak uniknąć śmieciowej katastrofy? Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci 6+ - Gerda Raidt

dostępność: duża ilość
wysyłka w: 3 dni
dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 30,00 zł 36,90 zł 30.00
ilość egz.

więcej o książce:

Śmieci. Wytwarzamy ich tak dużo, że możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale i w lasach, w oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie! Czy wiecie, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

Książka ŚMIECI dostała nagrodę główną oraz tytuł MĄDREJ KSIĄŻKI ROKU 2019!

Mądra książka roku logo

 

Żyjemy w czasach nadprodukcji i konsumpcjonizmu - ciągle kupujemy za dużo. Do tego dochodzi jednorazowy plastik, którego wytwarzamy i zużywamy miliony ton rocznie. A plstik to tworzywo sztuczne, które się niemal nie rozkłada. Jednym słowem wytwarzamy przeogromną ilość śmieci. 

Niepopularne współcześnie jest także naprawianie popsutych urządzeń, co jeszcze kilkanaście lat temu było standardem. Rzeczy miały starczać na wiele lat, a teraz zaledwie na kilka. Zwyczajnie nie opłaca się ich naprawiać, taniej jest kupić coś nowego, a stare wyrzucić. 

Jak więc obecnie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? I czy recykling rozwiąże problem ich nadmiernej ilości? A może da się prowadzić życie całkowicie bezśmieciowe (zero waste)?

Z książki "Śmieci" dowiecie się nie tylko wszystkiego o śmieciach, ale też odkryjecie, jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, tak by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą!

 

O Autorce

Gerda Raidt

Gerda Raidt (ur. 1975) – studiowała w Wyższej Szkole Artystycznej Burg Giebichenstein w Halle oraz na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku. Jest ilustratorką oraz autorką książek edukacyjnych dla dzieci.

Podczas gali konkursu Mądre Książki (któa odbyła się on line w maju 2020 r.) Gerda Raidt powiedziała:

„W mojej książce starałam się opisać i narysować wszystkie kwestie dotyczące śmieci. Wiedza o zagrożeniu środowiska jest bardzo smutna, a wręcz czasem wstrząsająca. Jak o tym opowiedzieć dzieciom? Ja chciałam to zrobić w sposób pozytywny, pokazać, że każdy z nas, nawet dzieci mogą przyczynić się do zmiany. Nawet drobne działania mogą zrobić różnicę dla środowiska kiedy tylko zrozumiemy problem i podejmiemy jakieś kroki. Cieszę się, że moja książka jest przetłumaczona na inne języki, dzięki czemu wiadomości ode mnie powoli się rozchodzą. Obecnie pracuję nad kolejną książką o kwestiach środowiskowych więc otrzymana nagroda zachęca mnie do tego aby kontynuować moją pracę”.

 

Gdzie co wyrzucić?

A teraz coś nie o książce, ale o śmieciach. Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić jaki śmieć np. tetrapak po mleku czy opakowanie po paście do zębów, skorzystaj z wyszukiwarki przygotowanej przez u.m. st. Warszawy. 
https://segregujna5.um.warszawa.pl/

 

Zapoznaj się z recenzjami na temat książki:    

Śmieci_Moje dziecko się nudzi

(fot. @mojedzieckosienudzi)

Recenzja z Instagrama @Moje dziecko się nudzi:

>Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!< to 94 strony pełne wartościowych informacji, z których dowiemy się m.in.: co się dzieje ze śmieciami poddanymi segregacji, co to są odpady resztkowe, toksyczne, przemysłowe, budowlane, radioaktywne czy kosmiczne. W jaki sposób dawniej traktowano zepsute przedmioty, a co dziś z nimi robimy.

Moje dzieci bardzo zaskoczyła rozkładówka o krajach, w których nie ma czegoś takiego jak wywóz śmieci. Mieszkańcy owych miejsc wykorzystują pewną część odpadów walających się wokół, jednak większość spływa rzekami do mórz i oceanów.

Mimo tylu ciekawych informacji, uważam, że najważniejszą częścią książki są strony proponujące wprowadzenie zmian w naszym codziennym życiu. Argumentacja tam użyta jest wyjątkowo przekonująca i powinna zachęcić najbardziej oporne jednostki do uważniejszego przyglądania się przedmiotom, które nas otaczają. To temat absolutnie konieczny w dzisiejszym świecie, więc warto o nim wiedzieć jak najwięcej.

 Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie – morze

Recenzja z Instagrama @książeczki_z_biblioteczki

Jeszcze z moim dziesięciolatkiem nie ochłonęliśmy po wrażeniach, jakie wywarła na nas książka „Plastik fantastik?”, a tu pojawiła się już kolejna nowość.

Tym razem będzie mowa nie tylko o plastiku, ale o wszystkich śmieciach. O dużych ilościach śmieci, które bardzo łatwo jest nam produkować, ale trudniej się ich pozbyć.

W książce poruszone są wszelkie aspekty związane z odpadami. W wyczerpujący i przystępny sposób dowiemy się między innymi, jak segregować śmieci, co dzieje się ze ściekami, jak wygląda recykling (wiecie, że makulaturę można przerobić na papier tylko 5 do 7 razy, a zużyty plastik wykorzystać tylko raz, by zrobić nowy przedmiot?), jak działają wysypiska, a gdzie trafiają toksyczne oraz radioaktywne odpady. Poznamy sposoby na to, jak zminimalizować ilość wyrzucanych rzeczy.

W książce znalazło się również zadanie dla domowych detektywów - należy wyszukać wymienione składniki (a tak naprawdę mikroplastik) na opakowaniach naszych szamponów, past do zębów, mydeł w płynie.

Coraz więcej śmieci zalewa naszą Ziemię. Nawet przestrzeń kosmiczna jest już przez nas zaśmiecona.

To poważny problem.

Ta książka pokazuje nam, jak bardzo.

Koniecznie przeczytajcie ją razem ze swoimi dziećmi i zacznijcie działać. Ratujmy naszą planetę!

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie – Śmieci w oceanie

 

Recenzja z Instagrama @inia.recenzuje

To jest mój HIT. W moim odczuciu jest to książka przede wszystkim o sposobie życia. Odpowiada na wiele pytań, ale i skłania do dyskusji.

Jest to mądra, ekscytująca, a przede wszystkim pouczająca książka. Zawiera krótkie i wartościowe teksty, okraszone pięknymi ilustracjami. Nie myślałam, że można w tak fascynujący sposób napisać o śmieciach.

Autorka zachęca dzieci do działania. Po tej lekturze sami będziecie chcieć zagłębić się w tematykę #zerowaste lub #lesswaste.

I zaczniecie stosować regułę 5R:

  1. Reduce – redukcja ograniczenia odpadów.

  2. Reuse – ponownie wykorzystać produkty

  3. Recycle – czyli segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu.

  4. Recover – pozyskiwania energii z odpadów

  5. Renew – ostatnia z zasad mówi o konieczności odnawiania zasobów.

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie – Śmieci w Kosmosie

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie
Gerda Raidt

tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
cena detaliczna: 36,90 zł (w tym 5% VAT)
ISBN 978-83-62965-72-4
oprawa twarda
liczba stron: 96
format: 17 x 22,5 cm
rok wydania: 2019


Mądra książka roku logo

Mądra Książka Roku to konkurs, który ma za zadanie promowanie rzetelnych i atrakcyjnych książek popularnonaukowych dla dzieci i dorosłych. Celem konkursu jest promocja książek, które przystępnym językiem opowiadają o złożonych sprawach, podsycają głód poznawania, inspirują do własnych poszukiwań i refleksji. Ideą przyświecającą organizatorom jest także motywowanie wydawców i autorów książek do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim.

Marka, którą stała się statuetka Euklidesa przyznawana corocznie najlepszym publikacjom, jest także drogowskazem dla czytelników i pomocą w ich księgarskich wyborach, a dla autorów i wydawców pożądanym potwierdzeniem wysokiego poziomu ich dzieł.

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

dostawa:

Także mogą Ci się spodobać

Opinie o książce (9)

18 października 2019

To jest mój HIT, zresztą jak Plastik fantastic? „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” jest nie tylko o tytułowych śmieciach :). w moim odczuciu jest to książka przede wszystkim o sposobie życia. Odpowiada na wiele pytać, ale i skłania do dyskusji. Nie ukrywajmy tego, nasze społeczeństwo jest wygodne i ciągle chce więcej i więcej. Nowe to lepsze? Konsumpcjonizm jest na bardzo wysokim poziomie. „Sprzedawcy, stosując pewne triki sprzedażowe, zachęcają nas do tego, byśmy kupowali dużo więcej, niż potrzebujemy”. A po co nam to wszystko? Czy nie lepiej mieć mniej? Nasza wartość jako człowieka nie powinna być wyrażana poprzez posiadanie, ale nasze czyny. I ta książka pomoże Wam w tym. Jest to mądra, ekscytująca, a przede wszystkim pouczająca książka. Zawiera krótkie i wartościowe teksty, okraszone pięknymi ilustracjami. Nie myślałam, że można w tak fascynujący sposób napisać o śmieciach. Gerda Raidt, w bardzo interesujący sposób opisuje historyczną podróż śmieci. W jaki sposób nasze środowisko jest zagrożone tonami śmieci, które produkujemy. Dowiecie się też, co się dzieje ze śmieciami, gdy my się ich pozbywamy. Mamy szczegółowy podział na odpady organiczne, szkło, plastik, metal, ale również odpady toksyczne czy radioaktywne i opisane procesy ich recyklingu. Zdefiniowano również wskazówki, jak postępować, by zmniejszyć ich ilość. „Istnieje coraz mniej miejsc wolnych od śmieci. Odpady zalegają dziś nie tylko na dnie oceanów, ale nawet na szczytach najwyższych gór. Śmieci są nawet w kosmosie”. Autorka zachęca dzieci do działania. Po tej lekturze sami będziecie chcieć zagłębić się w tematykę #zerowaste lub #lesswaste. I zaczniecie stosować regułę 5R: 1. reduce- redukcja ograniczenia odpadów. 2. Reuse- ponownie wykorzystać produkty 3. Recycle – czyli segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu. 4. Recover – pozyskiwania energii z odpadów 5. Renew – ostatnia z zasad mówi o konieczności odnawiania zasobów.

21 października 2019

To jest mój HIT, zresztą jak Plastik fantastic? „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” jest nie tylko o tytułowych śmieciach :). w moim odczuciu jest to książka przede wszystkim o sposobie życia. Odpowiada na wiele pytać, ale i skłania do dyskusji. Nie ukrywajmy tego, nasze społeczeństwo jest wygodne i ciągle chce więcej i więcej. Nowe to lepsze? Konsumpcjonizm jest na bardzo wysokim poziomie. „Sprzedawcy, stosując pewne triki sprzedażowe, zachęcają nas do tego, byśmy kupowali dużo więcej, niż potrzebujemy”. A po co nam to wszystko? Czy nie lepiej mieć mniej? Nasza wartość jako człowieka nie powinna być wyrażana poprzez posiadanie, ale nasze czyny. I ta książka pomoże Wam w tym. Jest to mądra, ekscytująca, a przede wszystkim pouczająca książka. Zawiera krótkie i wartościowe teksty, okraszone pięknymi ilustracjami. Nie myślałam, że można w tak fascynujący sposób napisać o śmieciach. Gerda Raidt, w bardzo interesujący sposób opisuje historyczną podróż śmieci. W jaki sposób nasze środowisko jest zagrożone tonami śmieci, które produkujemy. Dowiecie się też, co się dzieje ze śmieciami, gdy my się ich pozbywamy. Mamy szczegółowy podział na odpady organiczne, szkło, plastik, metal, ale również odpady toksyczne czy radioaktywne i opisane procesy ich recyklingu. Zdefiniowano również wskazówki, jak postępować, by zmniejszyć ich ilość. „Istnieje coraz mniej miejsc wolnych od śmieci. Odpady zalegają dziś nie tylko na dnie oceanów, ale nawet na szczytach najwyższych gór. Śmieci są nawet w kosmosie”. Autorka zachęca dzieci do działania. Po tej lekturze sami będziecie chcieć zagłębić się w tematykę #zerowaste lub #lesswaste. I zaczniecie stosować regułę 5R: 1. reduce- redukcja ograniczenia odpadów. 2. Reuse- ponownie wykorzystać produkty 3. Recycle – czyli segregacja i poddawanie odpadów procesowi recyklingu. 4. Recover – pozyskiwania energii z odpadów 5. Renew – ostatnia z zasad mówi o konieczności odnawiania zasobów.

29 lutego 2020

Bardzo udane kompendium na temat tytułowego tematu stworzone przez debiutującą na naszej liście niemiecką ilustratorkę i autorkę książek edukacyjnych dla dzieci. Gerda Raidt w przystępnej, łączącej w przemyślany sposób tekst z obrazem, formie porusza wszystkie chyba najważniejsze tematy związane ze śmieciami i ich rosnącą ilością. Zaczyna od analizy samego pojęcia śmieci. Pokazuje np. że odpadki wyrzucone w średniowiecznym mieście mogą się stać przecież muzealnym eksponatem. Znajdą tu również oczywiście czytelnicy podstawową wiedzę na temat segregacji odpadków, recyklingu różnych rodzajów surowców, składowania tego, czego przetworzyć już się nie da. Mowa o przyczynach, dla których nasza cywilizacja jest tą najbardziej śmieciotwórczą w dziejach i w jaki sposób zwiększa się konsumpcję, a co za tym idzie produkcję odpadków. Autorka pokazuje też najciemniejszą stronę śmieciowego biznesu (nielegalny handel i takież wysypiska, wywożenie śmieci do biedniejszych krajów). Mowa również o zagrożeniach na skalę globalną (tu np. mowa o plastiku w morzach). Tom zamykają propozycje indywidualnych i zbiorowych działań, które mogą pomóc w ograniczeniu zaśmiecenia Ziemi. Autorka świetnie wyważyła proporcje między udaną warstwą ilustracyjną, a nieprzeładowanym informacją tekstem, w którym przystępnie podanej wiedzy i praktycznych porad znajdzie czytelnik ciekawostki, takie jak np. informacja o semiotyce nuklearnej, kierunku badań, mającym pomóc zachować pamięć dla odległych pokoleń o miejscach składowania śmiertelnie niebezpiecznych promieniotwórczych odpadów – mają w tym pomóc np. rytuały dotyczące tych miejsc, czy specjalnie wymyślane legendy. Zachęcające do refleksji i działania, ale nie bombardujące poczuciem winy, świetne wprowadzenie w temat. Papier oczywiście z lasów zarządzanych ekologicznie;-) www. ksiazkawprezencie.pl

2 maja 2020

Wnętrza większości domów wypełniają nieskończone ilości dupereli, pokoje dziecięce pękają w szwach od zabawek. W szafach roi się od ubrań,których nigdy przeciętny człowiek nie założy . Produkujemy ŚMIECI. Ogromne ilości odpadów, które wymykają się spod kontroli i stanowią coraz większe zagrożenie, nie tylko dla człowieka. Znajdziemy tutaj rzetelne informacje o *wyzwaniach związanych z segregacją odpadów *możliwościach recyklingu różnych materiałów (jak np. szkło czy papier), *spalarniach śmieci oraz problemie odpadów radioaktywnych i promieniotwórczych. Jak wszyscy wiemy nasi dziadkowie żyli zupełnie inaczej niż my teraz . Mówiąc prosto i zwięźle rzeczy i związki się naprawiało a nie wyrzucało i nabywało inne ,nowe. O związkach raczej nie będziemy tu mówić ,o przedmiotach jak najbardziej . Może wiecie,a może dopiero się dowiecie ,że książka została wyprodukowana z materiału pochodzącego z dobrze zarządzanych lasów oraz materiałów pochodzących z recyklingu. Pozycji popularno-naukowych jest bardzo dużo , które podejmują temat ekologii. Ta jest jedną z ważniejszych. Najbardziej przeraża fakt ,że na naszej planecie powoli kończy się miejsce na odpady. Na planecie ?? Żeby tylko na planecie . Kosmos jest również zagrożony Serdecznie zapraszam i pozdrawiam.♥️ Okładka jest piękna,wykonanie obiecujące. Wiek 7 plus .

7 lipca 2020

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie to Mądra Książka Roku 2019. I wcale mnie to nie dziwi! Problem odpadów przedstawiono w niej kompleksowo i przystępnie, poruszając wiele kwestii m.in. po co segreguje się śmieci, jak składuje się odpady, dlaczego jest ich tak wiele i co my możemy zrobić, żeby śmieci było mniej na Ziemi. Książka zdecydowanie uświadamia o skali problemu i zachęca do zmian. Reklamy i promocje zachęcają konsumenta do kupowania rzeczy, których często nie potrzebuje. I tak kupuje 4 masła, bo wychodzą w cenie 2. A to coś się popsuło i nie opłaca się naprawić, bo kto teraz naprawia starocie? A dziecku przydałoby się więcej zabawek, przecież tak pięknie świecą i grają! A w reklamie mówili, że to takie edukacyjne! I tak generujemy śmieci. Ale co z tego! Przecież są śmietniki! Wyrzucę i po kłopocie. No nie do końca. Może i coś zniknie nam z oczu, ale zostanie przecież tylko przeniesione w inne miejsce. Nawet z kosmosu można dostrzec olbrzymie wysypiska śmieci znajdujące się na Ziemi. Zresztą i w kosmosie jest mnóstwo śmieci. Ba! Na Marsie też już jest kilka ton odpadów, a przecież człowiek nawet na nim jeszcze nie był... Ilość śmieci w morzach i oceanach również jest ogromna. Odkryto aż 5 wysp śmieci, których ląd składa się z plastiku. Śmieci to zdecydowanie problem uciążliwy, ale to od nas zależy ile ich będzie na świecie. Autorka książki zachęca do zmian swoich nawyków i działania. Problem dotyczy nas wszystkich, a jego skala jest ogromna, dlatego zmiany są konieczne natychmiast. Zdecydowanie jestem pod ogromnym wrażeniem lektury! Książkę polecam dzieciom od 6 roku życia i niejednemu dorosłemu!

30 lipca 2020

Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu i to silnego konsumpcjonizmu. Ludzie kupują zbyt dużo, a firmy jeszcze ten popęd wzmacniają. No bo jak to ? 3 sery w cenie 2? BIORE! OOOOO ależ tanie masło, wezme 12 to nic ze nich nie zjem.

6 sierpnia 2020

&quot;Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie&quot; to książka napisana przez Gerdę Raidt i wydana w 2019 roku przez @wydawnictwobabaryba . Książka ta jest laureatem tytuł Madrej Książki, który nadaje portal Mądre Książki przy współpracy z UJ. Temat, o jakim traktuje ta książka, jest nam, dorosłym doskonale znamy. Śmieci są wszędzie wokół nas, nie znikają od tak, po ich pozbyciu się w śmietniku. Żyjemy w czasach konsumpcjonizmu, dużo kupujemy, dużo wyrzucamy. I choć o tym wiemy, nadal nic z tym nie robimy, a śmieci wręcz nas zalewają. Dawniej były tylko na wysypiskach, a teraz? Obecnie śmieci znajdziemy w parkach, lasach, morzach, oceanach, a nawet w kosmosie, na Księżycu czy na Marsie. Jest to niezwykle zatrważające. Powinniśmy przystopować, ponieważ śmieci, a w głównej mierze plastik jest niezwykle niebezpieczny i potrafi wyrządzić wiele szkód. Wystarczy przyjrzeć się ogromowi plastiku zalegającego w oceanach i morzach, który sprawia, że wiele zwierząt morskich ginie. Książka &quot;Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie&quot; przeznaczona jest dla dzieci, które muszą zrozumieć, do czego prowadzi obecne życie. Ta książka pokazuje, że jeszcze niedawno naszych dziadków nie było stać na ciągle kupowanie, dlatego wiele rzeczy się naprawiało czy też przetwarzało w jakikolwiek sposób. Ponadto zakończenie pokazuje, że można żyć wytwarzając w ciągu roku jedynie słoik śmieci. Może w przyszłości życie w zgodzie z zasadą zero waste będzie jedynym wyjściem?

30 sierpnia 2020

To jest książka-wyzwanie. Daje motywację do innego życia, wyjaśnia, dlaczego musimy zmienić nasze nawyki. Nie śmiecić? To oczywiste. Chodzi o to, żeby wytwarzać jak najmniej odpadów. Żeby używać tego, co wielorazowe, a nie jednorazowe. Żeby śmieci dobrze segregować, bo dzięki temu będzie można je przetworzyć. By nie kupować bez sensu. Z takimi treściami do dzieci? Ano właśnie do dzieci. Pokolenie rodziców dało się zwariować trendom zakupowym, pokolenie dzieci musi być mądrzejsze. Książka &quot;Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!&quot; najpierw w zrozumiały sposób wyjaśnia, dlaczego sprawa śmieci jest tak istotna, a potem zachęca do zmiany postępowania. Mądra, ważna książka.

17 września 2020

Ogromny plus za ilustracje, mnóstwo informacji przekazanych najmłodszym w bardzo przystępny sposób i przede wszystkim za temat, który porusza. Po lekturze nikt już nie będzie obojętny na problem wszechobecnych śmieci.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl