PRZECENIONE_Razem uratujemy świat! - Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci 5+ - Gerda Raidt

dostępność: duża ilość
wysyłka w: 3 dni
dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 20,00 zł

Cena regularna: 44,90 zł

20.00
Najniższa cena od wprowadzenia towaru: 44,90 zł
ilość egz.

towar niedostępny

więcej o książce:

Czy nasze codzienne wybory mają wpływ na życie na Ziemi i na losy samej Ziemi? Co możemy zrobić, żeby ten świat był lepszym miejscem do życia oraz żeby ocalić naszą planetę przed ekologiczną katastrofą?

Gerda Raidt, autorka książki „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” (uznanej przez Uniwersytet Jagielloński za Mądrą Książkę Roku), po raz kolejny - w ramch swojej działalności edukacyjnej i ekologicznej - podejmuje temat zagrożeń związanych ze zmianą klimatu oraz nieodpowiedzialną, a wręcz niekiedy bezmyślną, działalnością człowieka (nadmierna eksploatacja środowiska, ogromna nadprodukcja dóbr materialnych, marnowanie żywności, bezrefleksyjny konsumpcjonizm). Autorka stawiając czytelnikom liczne pytania, pokazując codzienne sytuacje, zachęca nas do zastanowienia się, co możemy zrobić, aby nasza przyszłość była lepsza. Równocześnie proponuje rozwiązania, które pomogą uchronić naszą planetę przed ekologiczną katastrofą. A więc zacznijmy razem działać już dzisiaj!

Na Ziemi żyje osiem miliardów ludzi, a zasoby naturalne naszej planety są bliskie wyczerpania! Klimat się zmienia, temperatura wzrasta, nasilają się gwałtowne zjawiska pogodowe (ulewy, burze i powodzie), coraz częściej występują długotrwałe susze i ogromne pożary... Powstrzymanie zmian klimatu wymaga od rządzących i nas samych różnych działań i świadomych wyborów (oszczędzania prądu, wybierania środków komunikacji o mniejszym śladzie węglowym, ograniczenie konsumpcji...). 

Jeśli jesteś świadomym rodzicem i zastanawiasz się jak porozmawiać o sprawach związanych ze zmianą klimatu z dzieckiem, to sięgnij po ten tytuł - to kolejna mądra książka dla dzieci tej autorki (oraz nasze pozostałe książki ekologiczne z tej serii). Gerda Raidt stawia dużo pytań otwartych, nie straszy, używa prostego języka, wzbogacając narrację swoimi pięknymi ilustracjami.  

Polecamy też inne książki Gerdy Raidt, które wydaliśmy:

Książki Gerdy Raidt

Fragment recenzji książki z bloga Bajkochłonki:

,,Razem uratujemy świat!” to niezwykle istotna książka autorki Gerdy Raidt, którą mogliście poznać już wcześniej. Nakładem Wydawnictwa Babaryba ukazały się także: ,,Śmieci – jak uniknąć śmieciowej katastrofy? Edukacyjna książka ekologiczna dla dzieci” oraz ,,Moja wielka rodzina”. Najnowsza pozycja skupia się przede wszystkim na kwestiach związanych z konsumpcjonizmem, ekologią oraz troską o przyrodę.

Autorka krok po kroku objaśnia jak zmieniał się świat na przestrzeni wieków i w jaki sposób te zmiany odbiły się na różnych przyzwyczajeniach człowieka. Raidt apeluje wręcz, że nie zostało dużo czasu na zmianę i każda podjęta decyzja jest teraz na wagę złota.

Autorka opowiada o rozmaitych aspektach związanych m.in. z produkowaniem żywności lub ubrań, wytwarzaniem energii czy transportem. Często uzupełnia podstawowy tekst dodatkowymi uwagami lub prowadzi rozmowy z tzw. sceptykami, czyli występującymi w książce bohaterami, którzy nie godzą się na zmiany.

Lektura choć często podsuwa gotowe, proste rozwiązania na wiele palących problemów, w rzeczywistości stara się niczego nie narzucać. Autorka rozumie, że zmiany są trudne, wymagają wiele pracy, a często i wyrzeczeń, dlatego finalną decyzję zawsze pozostawia do podjęcia czytelnikowi.

Książka pisana jest w taki sposób, że angażuje odbiorców w różnym wieku i inspiruje ich – przynajmniej do zastanowienia się nad swoimi decyzjami.

,,Razem uratujemy świat!” pozwoli dzieciom zastanowić się czy na pewno potrzebują kolejnej zabawki czy gadżetu. Będzie odpowiedzią na ich konsumpcyjne podejście do świata i pozwoli bronić się przed reklamami, które bombardują je z każdej strony. Polecam tę książkę wszystkim czytelnikom powyżej 6 roku życia. Moim zdaniem powinno przeczytać ją każde dziecko oraz każdy dorosły.

 

Las i ludzie

Fragment recenzji z instagrama Zaczytany świat Asby

"Tym razem to nie książkę, nie pięknie nadrukowany papier dostaliśmy, a dar. Dar widzenia więcej i dalej, specjalne okulary pozwalające otworzyć nieświadome furki umysłów. Książka ta nie jest wielkim spisem nakazów i zakazów, lecz prezentacją sytuacji, analizą przyczyn i potężnym kopniakiem do poszukiwania rozwiązań. Nikt z nas nie jest w stanie naprawić wszystkiego. Życie jakiego doświadczamy totalnie wyklucza się z w pełni ekologicznym postępowaniem”.

Urbanizacja

Fragment recenzji z bloga CZYTELNICZE PODWÓRKO:

„Razem uratujmy świat! Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych” to druga po „Śmieciach” proekologiczna książka tej autorki, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Babaryba. I nie będę nawet ukrywać, że jestem nią zachwycona. Dlaczego jest to książka, po którą warto sięgnąć?

  • Świetnie wprowadza ona dzieci w temat konieczności podjęcia proekologicznych działań. W prosty sposób opowiada o postępie technologicznym i innych ścieżkach, które doprowadziły do tego, iż mierzymy się teraz z tak wielkim kryzysem środowiskowym.
  • Przedstawia ona czytelnikom szeroki wachlarz zachowań, które w realny sposób wpłyną na to, jak będzie wyglądał nasz świat za kilka-, kilkanaście- czy kilkadziesiąt lat. Autorka nie narzuca tu niczego. Opowiada o najróżniejszych proekologicznych aktywnościach, od świadomych decyzji zakupowych, przez ograniczenie spożywania mięsa czy nabiału, przez odpowiedzialną segregację śmieci, po zmniejszenie natężenia ruchu samochodów osobowych czy sięganie po odnawialne źródła energii czy rozwiązania technologiczne, pozwalające ograniczyć emisję śmieci, gazów cieplarnianych czy zużycie wody lub prądu.
  • Mówi ona o zmianach, które można wprowadzić w swoim życiu w zupełnie niemoralizatorski sposób. Wręcz przeciwnie, autorka pokazuje tu dwa oblicza każdego z proponowanych rozwiązań, poddając niejednokrotnie pod wątpliwość faktycznie proekologiczny charakter medialnie nagłaśnianych zmian. Czy samochód elektryczny nie szkodzi środowisku? Czy biopaliwa zawsze sprzyjają poprawie warunków klimatycznych i środowiskowych?
  • Pomaga czytelnikom dyskutować nad tym, które zmiany chcą wprowadzić i dlaczego, zestawiając propozycje autorki z wątpliwościami, o których najczęściej słyszymy z najbliższego otoczenia. Takie podejście nie tylko pozwala dzieciom spojrzeć szerzej na problemy, związane z ochroną środowiska naturalnego, ale także przygotowuje ich do prowadzenia dojrzałych, odpowiedzialnych dyskusji, w których z poszanowaniem zdania drugiego człowieka będą gotowi wyrażać swoje opinie i poglądy.
  • Mówi ona nie tylko o najróżniejszych sposobach na to, by ratować naszą planetę przed katastrofą ekologiczną, ale także (a w zasadzie przede wszystkim) nadaje bardzo szeroki kontekst każdemu z omawianych tematów. Jakie hodowle zwierząt sprzyjają poprawie warunków klimatycznych i dlaczego? Które środki transportu są proekologiczne i co je takimi czyni? Jakie problemy wiążą się z odnawialnymi źródłami energii i dlaczego powinniśmy o nich otwarcie rozmawiać?
  • Nie zostawia ona dzieci w poczuciu winy. Nie każde zmieniać wszystkiego od razu. Pozostawia czytelnikom wybór, wyposażając ich w potrzebną wiedzę, argumenty i kontekst, dzięki czemu świadomie mogą oni decydować o tym które zmiany, jak i kiedy wprowadzą w swoje życie.
  • Jest po prostu szalenie ciekawie napisana i pięknie wydana, dzięki czemu lektura niesie ze sobą nie tylko wielka wartość, ale także dużą przyjemność.
  • Wiedza, którą autorka tu zebrała wykracza poza czysto ekologiczne zagadnienia. Ale o tym musicie przekonać się sami 

Uważam, że proekologicznych książek, wydanych pod szyldem wydawnictwa Babaryba naprawdę nie trzeba reklamować. Są one naprawdę perełkami wśród literatury dziecięcej, pozwalając rodzicom kształtować środowiskowo świadome postawy już od najmłodszych lat. Ten tytuł nie jest tu żadnym wyjątkiem. To książka mądra, wartościowa, potrzebna i ważna. Zwyczajnie nie sposób przejść obok niej obojętnie. Ja uważam, że trzeba ją mieć w swojej biblioteczce.

Las deszczowy

Poznaj fragment recenzji Alicji Figarskiej z portalu Dla Lejdis

Gerda Raidt opisuje niszczycielskie aspekty ludzkiej działalności, jednocześnie pokazując jak codzienne wybory mogą zmienić sytuację na lepsze. Często to niewielkie zmiany – zaprzestanie korzystania z butelkowanej wody, jednorazowych siatek, wybranie środka masowej komunikacji miejskiej zamiast auta, oszczędzanie prądu, kupno rzeczy z tzw. „drugiej ręki”, przekazanie dalej niechcianych (a chętnie przyjętych przez innych) przedmiotów, tak by zmniejszyć ilość odpadów, robienie przemyślanych zakupów spożywczych… i wiele, wiele innych. Te i inne, także trudniejsze do wprowadzenia w życie i wiążące się z większym poświęceniem pomysły na zadbanie o planetę podrzuca Gerda Raidt.

To nie jest jednak tak, że czytelnik zostaje wystawiony na „odstrzał” niezwykle świadomej ekologicznie postaci – w imieniu wszystkich nieprzekonanych przemawiają na kartach książki postacie, które wchodząc w dyskusję z autorką książki pokazują, że nic nie jest czarno – białe, a wybory proekologiczne nie zawsze są łatwe. Gerda Raidt nie narzuca presji – pokazuje jednak konsekwencje działania ludzkiego i jego wpływ na środowisko. Dotyka różnych tematów także takich jak hodowla przemysłowa czy podróżowanie.

Samochody

Fragment recenzji z bloga Made by Bibi:

Takie książki jak ta powinniśmy czytać wszystkim dzieciom, by były świadome, że od ich i naszych codziennych wyborów jeszcze wiele zależy, że jesteśmy w stanie zapanować nad bezrefleksyjnym konsumpcjonizmem i nadmierną eksploatacją dóbr, środowiska, otoczenia, by świat był lepszym miejscem do życia dla nas i dla następnych pokoleń.

Autorka świetnie prowadzi czytelnika zostawiając mu pole do namysłu. Zadaje pytania, wyjaśnia w klarowny sposób powiązania kolejnych kroków, następstw wyborów dobrych i złych, czeka na inne głosy w dyskusji, sprzeciwy, proponuje szereg rozwiązań znanych i innowacyjnych, które mogą pomóc uchronić Ziemię przez ekologiczną katastrofą. 

Rowery

Las

 

Gerda Raidt

O Autorce

Gerda Raidt (ur. 1975) – studiowała w Wyższej Szkole Artystycznej Burg Giebichenstein w Halle oraz na Akademii Sztuk Wizualnych w Lipsku. Jest ilustratorką oraz autorką książek edukacyjnych dla dzieci.

Jest wrażliwa na problemy środowiska naturalnego i zmianę klimatu, a swoimi książkami przyczynia się do edukacji ekologicznej. 

Podczas gali konkursu Mądre Książki (w 2020 r.), na której Gerda Raidt odebrała nagrodę za książkę Śmieci, autorka powiedziała:

„W mojej książce starałam się opisać i narysować wszystkie kwestie dotyczące śmieci. Wiedza o zagrożeniu środowiska jest bardzo smutna, a wręcz czasem wstrząsająca. Jak o tym opowiedzieć dzieciom? Ja chciałam to zrobić w sposób pozytywny, pokazać, że każdy z nas, nawet dzieci mogą przyczynić się do zmiany. Nawet drobne działania mogą zrobić różnicę dla środowiska kiedy tylko zrozumiemy problem i podejmiemy jakieś kroki. Cieszę się, że moja książka jest przetłumaczona na inne języki, dzięki czemu wiadomości ode mnie powoli się rozchodzą. Obecnie pracuję nad kolejną książką o kwestiach środowiskowych więc otrzymana nagroda zachęca mnie do tego aby kontynuować moją pracę”.

 

Poprzednia książka Gerdy Raidt - ŚMIECI. Najbardziej uciążliwy problem na świecie - dostała nagrodę główną oraz tytuł MĄDREJ KSIĄŻKI ROKU!

Mądra książka roku logo

 

Razem uratujemy świat!

...czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych

Gerda Raidt

tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
cena detaliczna: 44,90 zł (w tym 5% VAT)
ISBN 978-83-67356-04-6
oprawa twarda
liczba stron: 112
format: 17 x 22,5 cm
rok wydania: 2022

 

Książki ekologiczne

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

dostawa:

Także mogą Ci się spodobać

Opinie o książce (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl